تحلیل ارز‌های دیجیتالتحلیل تکنیکال

قیمت اتریوم بعد از ۲ سال به مقاومت ۴٬۰۰۰ دلار رسید؛ ETH در مسیر یک رکورد تاریخی جدید؟

قیمت اتریوم برای اولین بار از دسامبر ۲۰۲۱ (آذر ۱۴۰۰) در ۸ مارس (۱۸ اسفند) از مرز ۴٬۰۰۰ دلار عبور کرد. بسیاری از معامله‌گران امیدوارند این ارز دیجیتال با اصلاح جدیدی مواجه شود اما بعضی از تحلیلگران به این نتیجه رسیده‌اند که ETH می‌تواند بدون هیچ اصلاحی ۲۵ درصد رشد کند.

خلاصه تحلیل

  • قیمت اتریوم برای اولین بار از دسامبر ۲۰۲۱ (آذر ۱۴۰۰) در ۸ مارس (۱۸ اسفند) از مرز ۴٬۰۰۰ دلار عبور کرد.
  • به نظر می‌رسد احتمال تایید صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات ETH و ارتقای دانکن (Dencun) در رشد آن موثر بوده است.

به گزارش کوین تلگراف و کوین گیپ، قیمت اتریوم در ۸ مارس (۱۸ اسفند) از ۳٬۸۷۳ دلار به ۴٬۰۰۳ دلار در صرافی بیت‌استمپ (Bitstamp) رسید. شایان ذکر است که قیمت ETH در سال ۲۰۲۴ بیشتر از ۷۴ درصد رشد کرده و رکورد جدید آن بالاترین قیمت این ارز دیجیتال طی ۲۷ ماه گذشته محسوب می‌شود.

ارتقای دانکن مهم‌ترین ارتقای شبکه اتریوم از زمان اجرای به‌روزرسانی مرج (Merge) محسوب می‌شود و چند پروپوزال مهم از جمله پروپوزال EIP-4844 را اجرا می‌کند. پروپوزال EIP-4844 قابلیت پروتو دنک شاردینگ (Proto Danksharding) را معرفی می‌کند که به بلاک‌ چین اتریوم اجازه می‌دهد از بلاب‌ها (blobs) استفاده کند.

این فناوری بخشی از داده‌ها را در خارج از بلاک چین اتریوم ذخیره می‌کند، فرآیند پردازش تراکنش‌ها را ساده‌تر می‌کند، سرعت تراکنش‌ها افزایش می‌دهد و هزینه‌ راهکارهای لایه ۲ و رول‌ آپ‌هایی مبتنی بر اتریوم را هم کاهش می‌دهد. شایان ذکر است که ارتقای دانکن احتمالاً در ۱۳ مارس (۲۳ اسفند) انجام می‌شود.

علاوه بر این هرچند ETFهای اسپات ETH هنوز به طور کامل تایید نشده‌اند، فعالان بازار ارزهای دیجیتال همچنان امیدوارند که به زودی یک مورد از آن‌ها راه‌اندازی شوند. اگر کمیسیون بورس آمریکا مثل ETFهای اسپات بیت کوین تصمیم بگیرد ETFهای اسپات اتریوم را هم به طور همزمان تایید کند، تنها در ۲۳ مه (۳ خرداد) چنین فرصتی دارد. تحلیلگری به اسم مایکل ون دپوپه (Michaël van de Poppe) اعلام کرده است:

حالا نوبت اتریوم است که به رکورد جدیدی برسد. ارتقای دانکن و ETFهای اسپات می‌توانند به این مسئله کمک کنند. این ارز دیجیتال در حال حاضر به مقاومت مهمی نزدیک شده اما احتمالاً با فشار خرید خوبی مواجه می‌شود.

نمودار هفتگی اتریوم

تحلیلگری به اسم کردی‌بول کریپتو (CrediBULL Crypto) هم اعلام کرده است:

با توجه به اینکه بیت کوین از سقف قبلی خود عبور کرده، همه می‌دانند که اتریوم هم به زودی این کار را انجام می‌دهد. معامله‌گرانی که نقد هستند امیدوارند قیمت اتریوم به ۳٬۶۰۰ تا ۳٬۰۰۰ دلار برسد. با این حال، به نظر ETH ممکن است قبل از هر اصلاحی ۲۵٪ رشد کند و به محدوده ۵٬۰۰۰ دلار نزدیک شود.

نمودار ۴ ساعته ETH

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + پنج =