اخبار اتریوماخبار ارز دیجیتال

ارتقای دانکن اتریوم در تست نت سپولیا انجام شد

اجرای ارتقای دانکن (Dencun) اتریوم در تست نت یا همان شبکه آزمایشی سپولیا (Sepolia) هیجان زیادی در بازار ارزهای دیجیتال به وجود آورده و معامله‌گران را نسبت به کاهش کارمزدهای آن امیدوار کرده است.

خلاصهٔ خبر

  • ارتقای دانکن اتریوم روز سه‌شنبه در شبکه آزمایشی سپولیا انجام شد.
  • این ارتقا تنها در یک شبکه آزمایشی دیگر باید اجرا شود تا بتواند قابلیت پروتو دانک شاردینگ (Proto Danksharding) را به شبکه اصلی اتریوم اضافه کند.

اجرای ارتقای دانکن در شبکه آزمایشی سپولیت در شب سه‌شنبه (۱۰ بهمن) آغاز شد و خیلی سریع به مراحل نهایی خود رسید. پاریتوش جایانتی (Parithosh Jayanthi)، یکی از توسعه‌دهنده اتریوم، اعلام کرد:

بلاب‌ها اکنون در سپولیا در جریان هستند. شبکه‌های آزمایشی بی‌دغدغه واقعاً خوب‌اند!

توسعه‌دهندگان اتریوم در اوایل ماه ژانویه (دی) هم این ارتقاء را در شبکه آزمایشی گوئرلی (Goerli) اجرا کردند. این ارتقا در ۷ فوریه (۱۸ بهمن) در شبکه آزمایشی هولسکی (Holesky) انجام می‌شود و اگر مشکلی نداشته باشد، در شبکه اصلی اتریوم اجرا خواهد شد. با این حال تاریخ دقیق اجرای دانکن در شبکه اصلی هنوز مشخص نشده است.

یکی از مهم‌ترین تاثیرات ارتقای دانکن اضافه شدن ویژگی پروتو دنک شاردینگ است که با معرفی ذخیره‌سازی داده‌های فشرده‌سازی‌شده (بلاب‌ها) کارمزدها را کاهش داده و مقیاس‌پذیری اتریوم را افزایش می‌دهد. ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، یکی از بنیان‌گذاران اتریوم، درباره بلاب‌ها گفته است:

تراکنشی که حامل بلاب است، مثل یک تراکنش معمولی عمل می‌کند. تنها تفاوت آن این است که یک قطعه داده اضافی به اسم بلاب را هم حمل می‌کند. بلاب‌ها خیلی بزرگ‌اند (۱۲۵ کیلوبایت) و می‌توانند بسیار ارزان‌تر از مقادیر مشابه Calldata باشند.

Calldata مکانی از حافظه است که برای ذخیره‌سازی پارامترهای توابع از آن استفاده می‌شود. آخرین ارتقای مهم اتریوم شاپلا (Shapella) بود که در مارس ۲۰۲۳ (اسفند ۱۴۰۱) انجام شد و به کاربرها و اعتبارسنج‌ها اجازه داد ETH استیک‌شده خود را برای اولین بار برداشت کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 6 =