با داغ شدن بحث امنیت داده‌ها و تقاضای روزافزون کاربران به حفظ حریم خصوصی، بحث‌های داغی پیرامون شبکه‌های اجتماعی جریان دارد. آیا وب ۳ می‌تواند در این زمینه کمکی کند؟

این روزها درصد زیادی از وقت و توجه انسان‌ها معطوف به غول‌های رسانه‌ای بزرگی مانند توئیتر و فیسبوک است. شبکه‌های اجتماعی تا حد زیادی در کوچکترین جزء زندگی انسان‌ها در همه‌ جای دنیا نفوذ کرده‌اند؛ اما سلطه‌ی کم‌نظیر غول‌های رسانه‌ای به معنی این نیست که هیچ مشکلی در کار نیست. مشکل اصلی مربوط به جایی است که شخصیت تمام این ابرشرکت‌ها، یک شخصیت متمرکز است!

با رشد روزافزون تکنولوژی بلاکچین و پیشرفت و توسعه‌ی وب۳ در عرصه‌ی دیجیتال، شبکه‌های اجتماعی نیز محکوم به تغییر هستند. اندک اندک به جایی خواهیم رسید که دیگر واحد‌های یکتای مرکزی‌ نمی‌توانند و نباید بر دنیای آنلاین کنترل کامل داشته باشند.

نشتی‌ اطلاعات بحث‌برانگیز بسترهای رسانه‌ای و درز اطلاعات مربوط به مشتریانشان و تقاضای روزافزون کاربران آنلاین به شفافیت و کنترل به روی دیتاهای شخصی‌شان، باعث شده نقش بلاکچین روز به روز پررنگ‌تر شود.

آیا واقعا ممکن است شبکه‌های اجتماعی نیز غیرمتمرکز شوند؟

وضعیت فعلی شبکه‌های اجتماعی به گونه‌ای است که به شرکت‌های بزرگ این اجازه را می‌دهد که اطلاعاتی که از کاربرانشان دریافت می‌کنند را بی هیچ حد و مرزی کنترل کنند. علاوه بر این‌ها، اگر مثلا شرکت بزرگی ورشکست شود یا اصلا به هر دلیلی تصمیم بگیرد خدماتش را دیگر ارائه نکند، تمام تاریخچه‌ی شما و فعالیت‌های‌تان در این پلتفرم مدفون خواهد شد.

تصور کنید که مثلا با توجه به اشاره‌ی پیشین ایلان ماسک توئیتر ورشکست شود. این ورشکستی به معنی این است که تمامی توئیت‌ها، تصاویر، لایک‌ها و فالوورهای شما همزمان با این شرکت به باد خواهند سپرده شد.

مهمترین هدف غیرمتمرکزسازی شبکه‌های اجتماعی این است که بخش قابل توجهی از این کنترل‌ها و نظارت‌ها را از دستان متمرکزشان خارج کند و مهم‌تر از آن، این پلتفرمها باید به کاربرهایشان اجازه‌ بدهند تا برای دیتاهایشان خودشان تصمیم بگیرند و تصمیم بگیرند چه کسی می‌تواند و چه کسی نمی‌تواند داده‌هایشان را ببیند و از آن‌ها استفاده‌ای کند.

بلاکچین ایده‌آل‌ترین حالت پیاده‌سازی این رویکرد است. تمرکز زدایی موجود در قلب این تکنولوژی باعث می‌شود تا الگوریتم‌های جدید شبکه‌های اجتماعی و گراف‌های اجتماعی غیرمتمرکزی شکل بگیرند که به خالقان، کاربران و شرکت‌ها اجازه می‌دهند تا کنترل تمامی اطلاعاتشان را خودشان بر عهده داشته باشند.

در حال حاضر، لنز پروتکل با ساختار معماری گراف اجتماعی باز سردمدار فراهم‌آوری بستری برای توسعه‌ دهندگان Dappها است که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا بسترهای شبکه‌های اجتماعی بر پایه‌ی بلاکچین را خلق کنند. البته تمامی این‌ها در مراحل آغازین خودشان است؛ اما افق پیش روی لنز پروتکل هدف‌های جاه‌طلبانه‌ای را در ادامه‌ی مسیر دنبال می‌کند که فضای شبکه‌های اجتماعی را درگیر تحولی انقلابی خواهد کرد.