تحلیل ارز‌های دیجیتال

آیا هاوینگ لایت کوین بهانه‌ای برای رشد مجدد قیمتی است؟

در مرداد ماه امسال یکی از قدیمی‌ترین ارزهای دیجیتال بازار؛ ارز لایت کوین برای بار سوم شاهد رخداد هاوینگ در ساختار خود خواهد بود. در این مقاله به موشکافی دقیق‌تر هاوینگ و اثر آن بر قیمت لایت کوین می پردازیم. پیش از هر چیز بهتر است با مفهوم‌های اصلی دارای نقش با این موضوع آشنا شویم.

سلب مسئولیت تحلیل لایت کوین هاوینگ

هاوینگ چیست؟

هاوینگ یکی از رخدادهای به ارث برده شده از شبکه بیت کوین است که هر چهارسال یک بار درون اکوسیستم لایت کوین اتفاق می‌افتد. در طول این زمان 840 هزار بلاک استخراج می‌شود و پس از آن هاوینگ رخ می‌دهد و پاداش ماینینگ هر بلاک‌ نصف می‌شود. بنابراین درآمد ماینر‌ها هر چهار‌سال یکبار نصف می‌شود. شاید با خود فکر کنید این موضوع امری غیر مفید برای شبکه است اما واقعیت این است که هاوینگ به عنوان یک پدیده ضد تورمی شناخته می‌شود. در ادامه به تاثیرات هاوینگ بر شبکه و قیمت لایت کوین می‌پردازیم.

چرا هاوینگ دارای اهمیت است؟

همانطور که اشاره شد سیاست هاوینگ در الگوریتم استخراج بیت کوین مطرح شده است. هدف از این کار حفاظت از کمیابی یک ارزدیجیتال است. این امر باعث می‌شود تا با تورم مقابله شود. در تئوری، کاهش عرضه لایت کوین به این معنی است که اگر تقاضا ثابت بماند، قیمت افزایش خواهد یافت.

در حال حاضر نرخ تورم سالانه لایت کوین در حدود 3.88 درصد است که با وقوع هاوینگ کاهش بیشتری را تجربه خواهد کرد.

به بیانی دیگر زمانی که عرضه یک ارز محدود می‌شود، تقاضا برای آن افزایش پیدا می‌کند در نتیجه، این عامل باعث می‌شود که قیمت لایت کوین افزایش پیدا کند و برای سرمایه‌گذاران جذاب‌تر شود. همچنین افزایش قیمت LTC  باعث ایجاد انگیزه برای ماینرها نیز ‌خواهد شد بنابراین می‌توان انتظار داشت که تعداد ماینرهای لایت کوین افزایش خواهد یافت که خود منجر به افزایش امنیت شبکه اثبات کار لایت کوین خواهد شد.

تاریخچه هاوینگ در لایت کوین

هاوینگ لایت کوین (LTC) اندازه بلاک پاداش بلاک تاریخ
آغاز شبکه لایت کوین در سال 2011 0  (بلاک پیدایش) 50 LTC 7,October, 2011
هاوینگ لایت کوین در  سال 2015 840,000 25 LTC 25, August, 2015
هاوینگ لایت کوین در سال 2019  1,680,000 12.5 LTC 5,August, 2015
هاوینگ بعدی لایت کوین در سال  2023 2,520,000 6.25 LTC 2, August, 2023

 

تاثیر هاوینگ بر قیمت لایت کوین

پیش‌بینی دقیق قیمت لایت‌ کوین پس ازرویداد هاوینگ همواره چالش برانگیز و پر از شک و تردید بوده است، زیرا تغییرات قیمتی به عوامل مختلفی نظیر شرایط بازار، تقاضا و احساسات کلی به ارزهای دیجیتال بستگی دارد. با این حال، الگوها و روندهای تاریخی می‌توانند راهنمای سرمایه‌گذاران درباره اثر هاوینگ بر قیمت لایت کوین باشد.

با بررسی رد هاوینگ در تاریخچه قیمتی لایت کوین، می‌توان مشاهده کرد که هم افزایش قیمت و هم دوره‌های تثبیت در نمودار این ارز دیجیتال نمایان شده است. کاهش عرضه در برخی زمان‌ها به خاطر افزایش تقاضا، فشار صعودی بر قیمت ایجاد کرده است. علاوه بر این، رویداد هاوینگ اخبار و توجه به سوی لایت کوین جلب شده است که تاثیر خود را به صورت کوتاه مدت در قیمت گذاشته است.

برای بررسی دقیق‌تر بهتر است به نمودار لایت کوین مراجعه کنیم جایی که کندل‌ها دید بهتری برای ما ایجاد می‌کنند.

تاثیر هاوینگ لایت کوین

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید خطوط عمودی بیانگر هاوینگ لایت کوین هستند، و طبق چارت آنچه مشهود است شروع حرکت صعودی لایت کوین پیش از وقوع هاوینگ است. معمولا از دویست روز قبل از هاوینگ بازار LTC دچار حرکت صعودی می‌شود و تقریبا یک ماه مانده به وقوع این رویداد، قیمت به اوج خود می‌رسد. پس از هاوینگ چرخه صعودی متوقف و بازار به استراحت می‌رود و با روندی یکنواخت ادامه پیدا می‌کند. هاوینگ پیشِ رو نیز از حرکت قیمتی مشابهی پیروی کرده است و روند افزایشی لایت کوین از چند ماه قبل آغاز شده است و در همین بازه‌ زمانی، حتی بهتر از بیت کوین عمل کرده است. در همین حال هولدرها و سرمایه‌گذارن نیز از قبل به استقبال هاوینگ رفته‌اند و شروع به خرید لایت کوین کرده‌اند به طوری که در ماه آپریل تعداد آدرس‌های دارای لایت کوین به بالاترین میزان خود یعنی 8.5 میلیون آدرس رسیده بود.

هاوینگ لایت کوین تاریخچه

نکته جالب‌تر این است که با نزدیک شدن به هاوینگ جست‌وجو کلید واژه لایت کوین (LTC) به طور معناداری در گوگل ترندز افزایش یافته است که نشان از توجه عموم به هاوینگ و رخدادهای پس از آن برای این رمزارز دارد.

تحلیل هاوینگ لایت کوین

همچنین در یک بررسی دیگر که اخیرا منتشر شده است،  نتایج تامل‌برانگیزی از کیف‌ پول‌های لایت کوین به دست آمده است به طوری که 13 درصد از کل عرضه در گردش لایت کوین به مدت پنج سال در کیف پول‌ها نگهداری و جابجا نشده‌اند. با توجه به این آمار می‌توان اینطور استناد کرد که میانگین زمان نگهداری لایت کوین (LTC) تقریبا 2.1 سال است. تحلیلگران بر این باورند که دلایل این امر می‌تواند به اعتماد و خوش‌بینی بی چون و چرا سرمایه‌گذاران LTC برگردد یا ممکن این تعداد بخشی از کوین‌های گم شده یا از دست رفته باشند.

نمودار تحلیل قیمت لایت کوین در هاوینگ

توجه به این نکته مهم است که بازار ارزهای دیجیتال بسیار بی‌ثبات است و عوامل خارجی متعددی مانند تحولات رگولاتوری، پیشرفت های فناوری و احساسات بازار می توانند به طور قابل توجهی بر روند قیمت تأثیر بگذارند. بنابراین، هر گونه پیش‌بینی قیمت باید با احتیاط انجام شود و توصیه می‌شود قبل از تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاری تمامی جوانب مربوط به لایت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگر را در نظر گرفته تحقیق و تحلیل کاملی انجام دهید یا با یک متخصص مالی مشورت کنید.

با توجه به هاوینگ؛ آیا لایت کوین ارزش سرمایه‌گذاری دارد؟

برای پاسخ به این سوال باید چند جنبه را در نظر گرفت ابتدا اینکه لایت کوین یک رمزارز پر استفاده در پرداخت‌ها است و تقریبا بیشتر درگاه‌های کریپتویی به خاطر کارمزد کم و سرعت بالا، از LTC پشتیبانی می‌کنند. تعداد آدرس‌های لایت کوین به راحتی از رقیب‌های سنتی مانند کاردانو، دوج کوین و پالیگان پیشی می‌گیرد. لایت کوین از سال 2011 به فعالیت خود به طور متوالی ادامه داده است و تیم توسعه‌دهنده هرگز این پروژه را رها نکرده است.

از طرفی دیگر وضعیت لایت کوین نسبت به بیت کوین اصلا اوضاع جالبی ندارد و در یکی از پایین‌ترین زمان‌های خود قرار دارد.

از طرفی دیگر به نظر می‌رسد رویداد هاوینگ مانند کاتالیزور برای قیمت لایت کوین عمل می‌کند بنابراین بر اساس حرکت قیمتی می‌توان سرمایه‌گذاری کوتاه مدت بر روی LTC را پیش از وقوع هاوینگ برنامه‌ریزی کرد و درست کمی مانده به این رخداد از این سرمایه‌گذاری خارج و سود نسبی نسبتا قابل قبولی به دست آورد.

پیش‌بینی تحلیلگران از قیمت لایت کوین پس از هاوینگ

اغلب تحلیلگران معتقدند عمده حرکت صعودی قیمت لایت کوین پیش از هاوینگ انجام می‌شود و پس از نمی‌توان انتظار رشد شگفت ‌انگیزی از این ارز داشت. بنابراین برای سرمایه‌گذاری بلندمدت دلایل خاصی باید وجود داشته باشد. اما نوسانات پیش از Halving سبب جذابیت خرید و فروش برای سرمایه‌گذاران می‌شود. 

اخبار بسیاری پیرامون رشد شدید قیمت‌ لایت کوین به بیرون مخابره می‌شود و اعداد 1000 تا 5000 هزار دلار برای لایت کوین پیشبینی می‌شود اما با توجه به عرضه کل 84 میلیونی و همینطور تسلط بیت کوین و دیگر رمزارزها، به لحاظ قیمتی انتظار لایت کوین 1000 دلاری زمانی منطقی به نظر می‌رسد که بیت کوین به بازه قیمتی بین 100 تا 150 هزار دلار رسیده باشد. بنابراین در صورتی که بخواهیم منطقی و خوشبینانه موضوع را بررسی کنیم ابتدا باید منتظر باشیم تا لایت کوین بتواند حداقل یکبار اوج قیمتی خود را بشکند و روند اصلاحی منطقی و پایداری را آغاز کند، سپس می‌توان به اعداد بزرگتر فکر کرد.

سخن پایانی

هاوینگ از مهم‌ترین رویدادهای شبکه لایت کوین است که پیش و پس از آن قیمت این ارزدیجیتال را دستخوش تغیرات قیمتی بسیاری می‌کند. به نظر می‌رسد نگاه سرمایه‌گذاری کوتاه مدت می‌تواند بازگشت سرمایه مناسبی را برای معامله گران به ارمغان بیاورد چرا که چرخه‌های صعودی در هاوینگ‌های گذشته به وضوح تکرار شده است. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 5 =