تحلیل ارز‌های دیجیتالتحلیل تکنیکال

مروری بر هاوینگ‌های قبلی و نوسانات بیت کوین؛ آیا تاریخ دوباره تکرار می‌شود؟ 

با نزدیک شدن به رویداد هاوینگ، بیت کوین با اصلاح قابل‌توجهی مواجه شد و تا محدوده ۶۵٬۰۰۰ دلار سقوط کرد. بعضی از سرمایه‌گذاران، مخصوصاً معامله‌گران کم‌تجربه از این اصلاح شگفت‌زده شده‌اند و در تلاش‌اند آن را با چرخه‌های قبلی مقایسه کنند.

خلاصه تحلیل

  • بیت کوین تقریباً قبل از تمام هاوینگ‌های خود اصلاح کرده است.
  • با این حال این ارز دیجیتال سپس توانسته رشد کند و به رکوردهای جدیدی برسد.

به گزارش بیت کوین اینسایدر، قیمت BTC در روزهای گذشته نسبت به رکورد تاریخی خود ۱۲ درصد کاهش یافت و از ۱ آوریل (۱۲ فروردین) تقریباً ۱۰ درصد اصلاح کرد. در ماه قبل هم بیت کوین بعد از رسیدن به رکورد خود، به سرعت ۱۷ درصد اصلاح کرد و به محدوده ۶۰٬۰۰۰ دلار رسید.

نمودار قیمت بیت کوین قبل از هاوینگ ۲۰۲۴
نمودار قیمت بیت کوین قبل از هاوینگ ۲۰۲۴

با این حال داده‌های موجود نشان می‌دهد که قیمت بیت کوین پیش از هاوینگ‌های قبلی آن نیز هم کاهش یافته بود. برای مثال BTC پیش از اولین هاوینگ نوامبر ۲۰۱۲ (آبان ۱۳۹۱) در ماه آگوست (مرداد ۱۳۹۱) ۴۰ درصد کاهش یافت و در اکتبر همان سال (مهر ۱۳۹۱) با افتی ۲۳ درصدی مواجه شد.

نمودار قیمت بیت کوین قبل از هاوینگ ۲۰۱۲
نمودار قیمت بیت کوین قبل از هاوینگ ۲۰۱۲

این ارز دیجیتال در آستانه‌ دومین هاوینگ خود در جولای ۲۰۱۶ (تیر ۱۳۹۵)، در ماه ژوئن (خرداد ۱۳۹۵) ۲۲ درصد کاهش یافت و حتی بعد از هاوینگ مذکور در ماه آگوست (مرداد ۱۳۹۵) هم ۱۸ درصد دیگر اصلاح کرد.

نمودار قیمت بیت کوین قبل از هاوینگ ۲۰۱۶
نمودار قیمت بیت کوین قبل از هاوینگ ۲۰۱۶

کاهش عجیب ۵۳ درصدی بیت‌ کوین بعد از هاوینگ آن در مه ۲۰۲۰ (اردیبهشت ۱۳۹۹) به خاطر همه‌گیری ویروس کرونا بود. با این حال، بیت کوین در همان ماه، به طور کامل این سقوط عظیم را جبران کرد. شایان ذکر است که بیت کوین درست پیش از این هاوینگ، کاهشی ۱۴ درصدی را تجربه کرده بود.

نمودار قیمت بیت کوین قبل از هاوینگ ۲۰۲۰
نمودار قیمت بیت‌ کوین قبل از هاوینگ ۲۰۲۰

در نتیجه هرچند این نوسانات قیمتی ممکن است برخی از سرمایه‌گذاران را نگران کند، اما به نظر می‌رسد با چرخه‌های قبلی آن همخوانی دارد.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − شش =