اخبار آلت‌کوین‌هااخبار ارز دیجیتال

گزارش کوین‌گکو: بیش از ۵۰ درصد از ارزهای دیجیتال از بین رفته‌اند

وب سایت کوین‌گکو (CoinGecko) در گزارش جدید خود به پروژه‌های ارز دیجیتالی پرداخته است که شکست خورده‌اند و به اصطلاح «مرده‌اند». طبق این گزارش بیشتر از ۵۰ درصد از پروژه‌های مذکور از بین رفته‌اند.

خلاصهٔ خبر

  • بیشتر از ۵۰ درصد از ارزهای دیجیتالی که از سال ۲۰۱۴ ایجاد شدند، از بین رفته‌اند.
  • تعداد ارزهای دیجیتال مرده راه‌اندازی‌شده در روند صعودی ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۱ بیشتر از بقیه سال‌ها بوده و نرخ شکست این پروژه‌ها به ۷۰ درصد رسیده است.

طبق گزارش‌های موجود، بیش از ۵۰ درصد از کل ارزهای دیجیتال از بین رفته‌ است. به عبارت دقیق‌تر از سال ۲۰۱۴ بیشتر از ۲۴٬۰۰۰ ارز دیجیتال در کوین‌گکو فهرست شده و ۱۴٬۰۳۹ مورد از آن‌ها از بین رفته است.

اکثر ارزهای دیجیتالی که از بین رفته‌اند، جزء پروژه‌هایی بودند که طی رالی ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۱ راه‌اندازی شده بودند. به عبارت دقیق‌تر ۷٬۵۳۰ ارز دیجیتالِ مربوط به این دوره از بین رفته‌اند که ۵۳.۶٪ از کل ارزهای دیجیتال مرده را تشکیل می‌دهند. بیش از ۱۱٬۰۰۰ ارز دیجیتال کوین‌گکو در این روند صعودی فهرست شده بودند و ۷۰ درصد آن‌ها از بین رفته‌ است.

این در حالی است که ۱٬۴۵۰ ارز دیجیتالِ مرده در رالی ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ راه‌اندازی شده بودند. با توجه به اینکه کوین‌گکو در آن زمان بیش از ۳٬۰۰۰ ارز دیجیتال را فهرست کرده بود، نرخ شکست پروژه‌های این رالی به ۷۰ درصد می‌رسد.

آسان‌تر شدن راه‌اندازی ارزهای دیجیتال و افزایش محبوبیت میم کوین‌ها باعث شد تعداد توکن‌های مرده رالی ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۱ افزایش یابد. بسیاری از میم کوین‌ها در این مدت بدون ارائه محصول خاصی ایجاد شدند و توسعه‌دهندگان اکثر آن‌ها هم پس از مدت کوتاهی پروژه خود را رها کردند.

ارزهای دیجیتال راه‌اندازی‌شده در سال ۲۰۲۱ بیشترین آسیب را دیدند؛ به طوری که تا ژانویه ۲۰۲۴ (دی) ۵٬۷۲۴ مورد از آن‌ها بین رفتند. بیش از ۷۰ درصد از ارزهای دیجیتالی که در سال ۲۰۲۱ در کوین‌گکو فهرست شدند، در حال حاضر از بین رفته‌اند. در نتیجه می‌توان ادعا کرد که سال ۲۰۲۱ بدترین سال برای پروژه‌های کریپتویی بوده است.

از بین ارزهای دیجیتال فهرست‌شده در سال ۲۰۲۲ هم ۳٬۵۲۰ مورد از بین رفتند و نرخ شکست‌ آن‌ها به ۶۰ درصد رسیده است.

علاوه بر این در سال ۲۰۲۳ بیش از ۴٬۰۰۰ ارز دیجیتال در کوین‌گکو فهرست شد و از بین آن‌ها ۲۸۹ توکن از بین رفتند. در نتیجه نرخ شکست این دوره به شدت کاهش یافت و به کم‌تر از ۱۰ درصد رسید.

در جدول زیر تعداد پروژه‌های مرده در هر سال‌ها گفته شده است.

سال راه‌اندازی تعداد ارزهای دیجیتال مرده سال راه‌اندازی تعداد ارزهای دیجیتال مرده
۲۰۱۴ ۳۷ ۲۰۱۹ ۱٬۱۵۴
۲۰۱۵ ۲۷ ۲۰۲۰ ۱٬۸۰۶
۲۰۱۶ ۳۲ ۲۰۲۱ ۵٬۷۲۴
۲۰۱۷ ۳۴۶ ۲۰۲۲ ۳٬۵۲۰
۲۰۱۸ ۱٬۱۰۴ ۲۰۲۳ ۲۸۹

 

توجه داشته باشید که در این گزارش فقط ارزهای دیجیتال و توکن‌های فهرست‌شده در کوین‌گکو طی سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۳ بررسی شده و تعداد پروژه‌های مرده آنها به دست آمده است. کوین‌گکو معمولاً به دلایل زیر ارزهای دیجیتال را از فهرست خود حذف می‌کند:

  • ارزهای دیجیتال هیچ فعالیت تجاری در ۳۰ روز گذشته نداشته باشند.
  • کوین‌گکو طبق اخبار یا گزارش‌های خود از منابع قابل تایید متوجه شود که پروژه‌ها کلاهبرداری هستند.
  • توسعه‌دهندگان پروژه‌ها از کوین‌گکو بخواهند که به خاطر منحل شدن تیم، تغییر برند، تعطیل شدن پروژه و یا بازبینی کامل توکن‌ها این کار را انجام دهد؛ چراکه نقدینگی آن‌ها دیگر کافی نخواهد بود و یا اینکه کلاً نابود می‌شوند.

 

توجه:

این مقاله مشاوره‌ی سرمایه‌گذاری ارائه نمی‌دهد. همه‌ی سرمایه‌گذاری‌ها شامل ریسک هستند و خوانندگان باید قبل از تصمیم‌گیری تحقیقات خود را انجام دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 11 =