شمارش معکوس تا هاوینگ بیت‌کوین

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
اخبار ارز دیجیتال

چگونه ویدئوهای کلاهبرداری رمزارزی دیپ‌فیک را شناسایی کنیم؟ توصیه‌ای از مدیران امنیتی فضای سایبری‌

ماهیت پرسرعت دنیای رمزارزها باعث شده که سرمایه‌گذاران هنگام تشخیص اصل یا جعلی بودن یک پیام ویدئویی فشار زیادی را متحمل شوند.

            سرمایه‌گذاران رمزارزی باید چشمان خود را در مواجه‌ با کلاهبرداران کاملا باز نگه دارند؛ چرا که در آینده‌ای نزدیک قطعا تعداد بیشتری ویدئوهای رمزارزی دیپ فیک تولید خواهد شد. تکنولوژی همزادسازی دیجیتال| Digital-Doppelganger در سال‌های اخیر پیشرفت زیادی داشته و با سرعت زیادی در حال ادامه‌ی این مسیر پیشرفت است. بنابراین تشخیص ویدئوهای واقعی از تخیلی روز به روز سخت‌تر خواهد شد.

            دیوید شوئِد | David Schwed ، مدیر ارشد عملیات شرکت تامین امنیت بلاکچین Halborn در گفتگویی که با نشریه‌ی کوین تلگراف داشته می‌گوید که صنعت رمزارزها نسبت به دیگر صنعت‌ها نسبت به دیپ‌فیک‌ها حساس‌تر و آسیب‌پذیرتر است؛ چرا که «برای تصمیم‌ گیری‌ در این صنعت، نقش کلیدی را زمان ایفا می‌کند». درنتیجه برای تشخیص صحت یک ویدئو واقعا زمان کافی در اختیار سرمایه‌گذاران نیست.

            به ویدئوهای تولید شده توسط هوش مصنوعی (AI) دیپ‌فیک | Deep Fake می‌گویند. بر اساس تعریف ولاد استوپ |  Vlad Estoup، نویسنده‌ی فنی OpenZepplin با این تکنولوژی می‌توان محتوای دیجیتالی ساخت که به نظر کاملا واقعی می‌آیند. این کار با روش‌هایی نظیر تغییر چهره در ویدئو، تصویر یا صدا انجام می‌شود و تلاش بر فریب مخاطب دارد. استوپ می‌گوید که کلاهبرداران حوزه‌ی رمزارزها با استفاده از فناوری دیپ‌فیک تلاش می‌کنند تا ویدئویی از چهره‌های شناخته‌شده‌ی جهان رمزارزها بسازند و با این کار کلاهبرداری خود را عملی کنند.

            مثالی از یکی از این دیپ‌فیک‌ها، ویدئویی بود که ماه نوامبر سال گذشته‌ی میلادی از مدیرعامل پیشین صرافی FTX ساخته شد. در آن ویدئو کلاهبرداران از یک ویدئوی خیلی قدیمی سم بانک‌من (مدیرعامل سابق FTX) استفاده کردند و با یک شبیه‌ساز صدای او را نیز تقلید کردند تا کاربران را به سمت یک وبسایت مخرب هدایت کنند؛ وبسایتی که وعده‌ی «دو برابر کردن رمزارزهای شما» را می‌داد.

چگونگی تشخیص ویدئوی دیپ‌فیک : چشم‌ها را نگاه کنید!

            شوئِد معتقد است که بهترین و مفیدترین روش برای تشخیص سریع ویدئوهای دیپ‌ فیک این است که به چشم‌های سوژه هنگام پلک‌زدن نگاه کرد. اگر پلک‌ زدن سوژه به نظر غیر طبیعی می‌رسید، به احتمال خیلی زیاد آن ویدئو دیپ‌فیک است! علت این قضیه آنست که اصولا ویدئوهای دیپ فیک توسط تصاویری تولید می‌شوند که در اینترنت موجود هستند؛ در این تصاویر چشمان سوژه کاملا باز است!  درنتیجه در یک ویدئوی دیپ‌ فیک، پلک زدن چشم‌های سوژه‌ی مورد نظر بایستی شبیه‌ سازی شود که عموما خیلی طبیعی نمی‌شود. البته هوش مصنوعی نیز در حال تلاش است تا برنامه‌هایی تازه برای تشخیص ویدئوهای دیپ فیک ایجاد کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + ده =