اخبار ارزهای دیجیتال

هوش مصنوعی رقیب ChatGPT محصول گوگل با مقاومت‌های داخلی مواجه شده است

گزارشی منتشر شده است که از نگرانی‌های دو کارمند سابق گوگل برای جامعه در خصوص انتشار چت‌بات جدید هوش مصنوعی این شرکت حکایت دارد.

هوش مصنوعی (AI) با به میدان آمدن ربات چت هوش مصنوعی ChatGPT از OpenAI و سازندگان تصاویر تولید شده توسط هوش مصنوعی مانند Midjourney و DALL-E 2 به مرکز توجهات این روزهای جهان تکنولوژی تبدیل شده است.

گزارش جدیدی از نیویورک تایمز (NYT) نشان می‌دهد که در ماه مارس، دو کارمند گوگل تلاش کرده‌اند این شرکت را در مورد عدم راه‌اندازی چت‌بات هوش مصنوعی خود که رقیب ChatGPT  از OpenAI به حساب می‌آید، متقاعد کنند.

طبق گزارش NYT، شغل این دو کارمند به طور خاص بررسی محصولات هوش مصنوعی گوگل است. ظاهراً این افراد معتقد بودند که این فناوری “اظهارات نادرست و خطرناک” تولید می‌کند.

مایکروسافت نیز برای ادغام یک چت‌بات هوش‌مصنوعی در مرورگر بینگ برنامه‌ریزی کرده بود و کارمندان و متخصصان اخلاق این شرکت نیز ماه‌ها قبل نگرانی‌های مشابهی را مطرح کرده بودند. نگرانی‌هایی از جنس تخریب تفکر انتقادی، اطلاعات نادرست و فرسایش “بنیان واقعی جامعه‌ی مدرن” در مایکروسافت مطرح شده بود.

با این حال، مایکروسافت چت‌بات یکپارچه با Bing خود را در فوریه منتشر کرد و یک ماه بعد، گوگل چت‌بات “Bard” را اواخر ماه مارس منتشر کرد. هر دوی این چت‌بات‌ها موفق به انتشار ChatGPT-4 توسط OpenAI در نوامبر 2022 شدند.

ما در حال گسترش دسترسی به Bard در ایالات متحده + انگلستان و در آینده کشور‌های دیگر هستیم. این یک آزمایش اولیه است که به شما امکان می‌دهد با هوش مصنوعی مولد همکاری کنید. امیدوارم Bard خلاقیت و کنجکاوی بیشتری برانگیزد و با بازخوردها بهتر شود.

— Sundar Pichai (@sundarpichai)

21 مارس 2023

از زمان انتشار، ChatGPT موجب ایجاد بحث‌های مهمی در مورد اخلاق و استفاده از چت‌بات های هوش مصنوعی و تولید کننده‌های تصویر شده است.

Midjourney، برنامه‌ای که از هوش مصنوعی برای تولید تصاویر واقعی استفاده می‌کند آزمایش رایگان خود را برای جلوگیری از دیپ‌فیک‌های مشکل‌ساز متوقف کرد. این اتفاق با شکایت یک مدیر رسانه‌ای استرالیایی مصادف شد. این فرد از ChatGPT و AI برای اخباری که تولید می‌کنند، درخواست غرامت مالی کرد.

در همین حال، در نامه‌ای که بیش از 1000 محقق و لیدر فکری در حوزه فناوری از جمله ایلان ماسک نوشته‌اند، نگرانی‌هایی درباره آینده‌ی جامعه و حقیقت مطرح شده است. این افراد در این نامه خواستار کاهش سرعت توسعه‌ی این تکنولوژی شده‌اند.

دولت‌های بسیاری از کشور‌ها نیز رویکرد مشابهی در خصوص این فناوری نوظهور اتخاذ کرده‌اند. مقامات ایتالیایی موقتاً ChatGPT را در این کشور مسدود کرده‌اند. جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده‌ی آمریکا نیز از شرکت‌های فعال حوزه‌ی تکنولوژی خواسته است تا به خطرات ناشی از هوش مصنوعی رسیدگی کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × سه =