تحلیل ارز‌های دیجیتالمعرفی و بررسی

بررسی دارایی‌های شرکت‌های بزرگ ماینینگ بیت کوین و تاثیر آنها بر بازار ارز دیجیتال

صنعت ماینینگ در سال‌های اخیر به یکی از مهم‌ترین روش‌های کسب درآمد از ارزهای دیجیتال تبدیل شده است و برخی از شرکت‌ها با سرمایه‌گذاری بسیار گزاف وارد این عرصه شده‌اند.

 با ورود این شرکت‌ها به این رقابت، بحث‌هایی در مورد به خطر افتادن ماهیت غیر متمرکز رمزارزها به خصوص بیت کوین به وجود آمده است و موضوعاتی پیرامون اعمال نفوذ دولت‌ها پیش آمده است. اما آیا این نفوذ به این معنی است که عمده عرضه بیت کوین در اختیار شرکت‌های بزرگ است و سهم آنها نقشی تعیین کننده در آینده بازار بیت کوین ایفا می‌کند؟

در این مقاله به بررسی این موارد پرداخته و با پر‌نفوذترین شرکت‌های ماینینگ و میزان دارایی بیت کوین آنها آشنا خواهیم شد. پیش از هرچیز بهتر است قدرتمند‌ترین بازیگران را بشناسیم. 

کدام شرکت ماینینگ بیت کوین بیشترین تعداد بیت کوین را در اختیار دارد؟

با بررسی‌های انجام گرفته در حال حاضر برترین شرکت استخراج بیت کوین با بیشترین میزان دارایی بیت کوین (BTC) شرکت Marathon Digital Holdings است که دارایی آن 13726 بیت کوین تخمین زده می‌شود. بر این اساس شرکت ماراتن دیجیتال هلدینگ صاحب 35 درصد از کل  BTCهایی است که شرکت‌های استخراج بیت کوین شناخته شده در اختیار دارند.

این شرکت بیش از 150000 ریگ ماینینگ (دستگاه استخراج بیت کوین) در اختیار دارد و هش‌ ریت آن به 23.1 اگزاهش در ثانیه (EH/s) می‌رسد. این میزان تقریبا 4.8 درصد از توان شبکه جهانی بیت‌کوین را شامل می‌شود.

Marathon Digital به لحاظ ارزش بازار نیز میان شرکت برتر ماینینگ است و ارزش آن 1.64 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.

این شرکت استخراج بیت کوین همچنین درآمدی ۱۷ میلیون دلاری را برای دوازده ماه گذشته به دست آورده است که نسبت به دوره مشابه گذشته، رشد ۴۷.۸ درصدی را از خود نشان می‌دهد.

شرکت های بزرگ ماینینگ بیت کوین

شرکت‌های برتر استخراج بیت کوین مجموعا چند بیت کوین در اختیار دارند؟

از میان 14 شرکت اصلی استخراج بیت کوین در حال حاضر مجموع بیت کوین‌های آنها به 38903 واحد BTC می‌رسد. این رقم تنها 0.18 درصد از عرضه کل 21 میلیونی بیت کوین را تشکیل می‌دهد و به طور قابل توجهی کمتر از مجموع هولد شده توسط برخی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری است.تنها در یک نمونه، تعداد بیت کوین‌های هولد شده توسط شرکت سرمایه‌گذاری مایکرو استراتژی (MicroStrategy) به 152333 واحد BTC می‌رسد.

اصلی‌ترین شرکت‌های استخراج بیت کوین به لحاظ میزان ذخیره یا هولد بیت کوین

همانطور که در این مقاله اشاره شد، تقریبا در این صنعت چهارده بازیگر اصلی وجود دارد. با این‌حال سه شرکت برتر استخراج بیت کوین به ترتیب ماراتن دیجیتال (Marathon Digital)، شرکت هات 8 ماینینگ (Hut 8 Mining Corp) و ریوت پلتفرم (Riot Platforms) نام دارند. این شرکت‌ها رکورد بیشترین هولد بیت کوین را در دست دارند، به طوری که مجموعا 30,401 واحد بیت کوین در اختیار این سه شرکت است. 

این آمار بیان‌گر این واقعیت است که 78 درصد بیت کوین‌های هولد شده توسط شرکت‌های استخراج بیت کوین، نزد این سه شرکت است. نکته جالب‌تر اینکه سه شرکت برتر هر کدام بیش از 3000 بیت کوین را نگهداری می‌کنند اما این مورد درباره یازده شرکت دیگر صدق نمی‌کند و میزان هولد بیت کوین آنها کمتر از 3000 واحد BTC است.

ریوت پلتفرم، رتبه اول مارکت کپ، اما مقام سوم در هلدینگ بیت کوین

ریوت پلتفرم Riot Platforms Inc با در اختیار داشتن، 1.94 میلیارد دلار در مارکت کپ این حوزه 4 درصد بزرگتر از ماراتن دیجیتال Marathon Digital است و بیشترین ارزش بازار را در بین شرکت‌های استخراج بیت کوین در اختیار دارد. با این حال، Riot Platforms تنها از 7309 BTC نگهداری می‌کند که تقریباً نصف دارایی‌های بیت کوین شرکت رقیب یعنی ماراتن دیجیتال است.

دلیل کسب رتبه یک مارکت کپ توسط ریوت پلتفرم این است که درآمد 12 ماه گذشته این شرکت 250 میلیون دلار گزارش شده است، که 47 درصد بیشتر از ماراتن دیجیتال در زمان مشابه است. بنابراین رتبه اول توسط این شرکت کسب شده است.

ماینرهای بیت کوین

شرکت‌های استخراج بیت کوین با ذخایر متوسط بیت کوین

در این میان شناخت شرکت‌های استخراج که ذخیره بیت کوین آنها در حد متوسط تخمین زده می‌شود نیز خالی از لطف نیست. با بررسی‌های صورت‌گرفته سه شرکت استخراج بیت کوین دارای مقادیر متوسط بیت کوین محسوب می‌شوند و دارایی آنها بین 1000 تا 3000 بیت کوین است و ترتیب آنها به شکل زیر است:

  • شرکت CleanSpark Inc دارای 2240 BTC
  • شرکت Hive Digital Technologies دارای 2032 BTC
  • شرکت Canaan Inc دارای 1125 BTC

در میان این دسته‌بندی شرکت  CleanSpark با 625 میلیون دلار بالاترین مارکت کپ را در اختیار دارد و میزان ارزش آن بیش از دو برابر دو شرکت دیگر است. 

با این بد نیست بدانید شرکت Canaan Inc با 270 میلیون دلار درآمد در دوازده ماه گذشته، بیشترین سود را به دست آورده است که در مقایسه 93 درصد بیشتر از شرکت CleanSpark و 226 درصد بیشتر از شرکت Hive Digital Technologies است.

شایان ذکر است که شرکت CleanSpark در طول سال 2023 در حدود 5327 بیت کوین استخراج کرده است اما بخشی از بیت کوین‌ها را به منظور اهداف عملیاتی استفاده کرده است. در مقابل، Hive Digital Technologies طبق گزارش‌های فصلی، 1889 بیت کوین را در مدت مشابه استخراج کرده است.

شرکت‌های استخراج بیت کوین با کمترین ذخایر بیت کوین

9 شرکت عمومی ماینینگ بیت کوین باقی مانده دارای کمترین بیت کوین هولد شده هستند. هرکدام از این شرکت‌ها کمتر از 1000 بیت کوین در اختیار دارند. اصلی‌ترین شرکت‌ها در این دسته‌بندی شرکت‌های زیر هستند:

  • شرکت  Bit Digital Inc دارای 821 بیت کوین
  • شرکت Bitfarms Limited دارای 760 بیت کوین
  • شرکت  Cipher Mining دارای 553 بیت کوین

در بین شرکت‌های حاضر در این بخش نکات قابل توجهی وجود دارد. برای نمونه شرکت Bit Digital Inc از 44886 دستگاه ماینر استفاده می‌کند که تقریباً 99 درصد انرژی آنها از منابع انرژی بدون کربن تامین می‌شود.

 از سوی دیگر شرکت Bitfarms صاحب 62300 دستگاه ماینر است که 78 درصد برق آنها توسط نیروگاه آبی یا هیدروپاور تامین می‌شود.

نکته دیگر اینکه در سپتامبر 2023، شرکت Bit Digital با وجود داشتن دستگاه‌های استخراج کمتر و هش ریت پایین‌تر به میزان 1.19 EH/s، موفق به استخراج 821 واحد بیت کوین شده است در حالی که شرکت Bitfarms، با داشتن دستگاه‌های بیشتر و طبیعتا هش ریت بالاتر به میزان 6.3 EH/s، موفق به استخراج 411 واحد BTC در زمان مشابه شده است.

در ادامه این فهرست شرکت‌هایی با هولد کمتر از 500 بیت کوین نیز وجود دارند، که مهم‌ترین آنها شرکت DMG Blockchain Solutions  است که دارای 468 واحد بیت کوین است، در ادامه شرکت Neptune Digital Assets Corp است که دارای 250 واحد بیت کوین است. در نهایت شرکت Bit Mining Limited در رتبه سوم این دسته‌بندی قرار گرفته است و دارای 210 بیت کوین است. ارزش بازار این سه شرکت استخراج به صورت جداگانه دارای ارزشی کمتر از 50 میلیون دلار است.

در همین حال، شرکت Argo Blockchain و Core Scientific Inc به ترتیب با 32 و 10 بیت کوین کمترین بیت کوین را در اختیار دارند. البته شرکت Core Scientific، سابقاً بزرگترین ماینر عمومی محسوب می‌شد اما از دسامبر سال 2022 درگیر مراحل ورشکستگی بوده است و منجر به کاهش دارایی بیت کوین آن شده است.

فهرست 14 شرکت استخراج بیت کوین بر اساس میزان هولد بیت کوین در یک نگاه

رتبه نام شرکت کل دارایی بیت کوین
1 Marathon Digital Holdings 13,726
2 Hut 8 Mining Corp 9,366
3 Riot Platforms, Inc 7,309
4 CleanSpark Inc 2,240
5 Hive Digital Technologies 2,032
6 Canaan Inc. 1125
7 Bit Digital, Inc 821
8 Bitfarms Limited 760
9 Cipher Mining 553
10 DMG Blockchain Solutions Inc. 469
11 Neptune Digital Assets Corp. 250
12 BIT Mining Limited 210
13 Argo Blockchain plc 32
14 Core Scientific, Inc 10

 

سخن پایانی

شرکت‌های بزرگ استخراج بیت کوین نقش مهمی در پویایی شبکه ایفا می‌کنند و احتمالا نفوذ آنها باعث شده است تا صنعت استخراج به طور نا‌عادلانه‌ای پیش رود و عملا بازیگران مستقل توانایی رقابت با آنها را از دست داده‌اند. همین مورد باعث شده است تا گمانه‌زنی‌هایی از زیر سوال رفتن میزان غیرمتمرکز بودن بیت کوین برای علاقمندان بازار ارز دیجیتال به وجود آید. 

با این‌حال مجموع بیت کوین هولد شده این شرکت‌ها نسبت به کل بیت‌ کوین‌های عرضه شده سهم ناچیزی محسوب می‌شود. بنابراین تا حد زیادی از قدرت این شرکت‌ها کاسته می‌شود چرا که موسسات سرمایه‌گذاری و برخی نهنگ‌ها کماکان تعداد بیشتری بیت کوین در اختیار دارند. 

پس اگر زمانی شرکت‌های بزرگ استخراج بیت کوین بخواهند سناریو مخربی را در این صنعت پیش ببرند با مقابله چنین بازیگرانی مواجه خواهند شد. با توجه به میزان سرمایه‌ای که این شرکت‌ها درگیر صنعت ماینینگ کرده‌اند، خیلی بعید به نظر می‌رسد که منبع سود خود را در اثر فشارهای خارجی به خطر بیندازند و روند ماینینگ بیت کوین را با مشکل مواجه کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =