تحلیل ارز‌های دیجیتال

تحلیل‌گر مطرح ریپل: XRP در آستانه یک روند صعودی چشمگیر است!

حساب دارک دیفندر (Dark Defender) در پلتفرم ایکس که یکی از برجسته‌ترین تحلیل‌گران ریپل است، چندین شاخص مهم را بررسی کرده است که می‌تواند نشانه‌ای از رشد قیمت این ارز دیجیتال باشد.

او با بیان اینکه XRP مدتی است که در یک محدوده نوسان می‌کند، مقاومت مهم در پیشِ روی این ارز دیجیتال را محدودهٔ ۰.۵۲ تا ۰.۵۵ دلار می‌داند. برای رشد بیشتر، ریپل باید این مقاومت را شکسته و در بالاتر از ابر ایچیموکو تثبیت شود.

سلب مسئولیت نوبیتکس

اندیکاتور ایچیموکو یک ابزار مطرح برای تحلیل تکنیکال است که در تشخیص محدوده‌های حمایت و مقاومت و روند حرکت بازار کاربرد دارد. ادعایی که دارک دیفندر مطرح کرده است، کاملا با وضعیت اندیکاتور ایچیموکو در نمودار قیمت ریپل مطابقت دارد. دارک دیفندر روی این نمودار سه ناحیه مهم را برای رشد قیمت ریپل مشخص کرده است. اگر روند بازار ریپل صعودی باشد، قیمت می‌تواند به محدودهٔ ۰.۵۵ تا ۰.۶۶ دلار (۲۸ تا ۳۴ هزار تومان) برسد. اگر وضعیت بسیار صعودی باشد، قیمت به محدوده ۰.۶۶ تا ۱.۳۳ دلار (۳۴ هزار تا ۶۸ هزار تومان) می‌رسد و اگر وضعیت صعودی ادامه‌دار باشد، ریپل می‌تواند با رسیدن به قیمت ۱.۹۶۶ دلار (۱۰۱ هزار تومان)، به سمت ثبت اوج قیمتی جدید حرکت کند. این سه محدوده در نمودار زیر مشخص شده است.

نمودار قیمت و RSI ریپل

تحت چه شرایطی قیمت ریپل رشد خواهد کرد؟

یکی از نکات کلیدی در نمودار فوق، رویداد «کف دوقلوی شاخص قدرت نسبی» است. برای کسانی که با این مفهوم آشنایی ندارند، شاخص قدرت نسبی (RSI) یک اسیلاتور مومنتوم است که قدرت روند و احتمال تغییر آن را نشان می‌دهد. شاخص قدرت نسبی همواره عددی بین صفر تا ۱۰۰ است. هر گاه این شاخص به زیر ۳۰ برسد، اصطلاحا آن دارایی در محدوده اشباع فروش قرار دارد و احتمالا زمان خوبی برای خرید دارایی است. اگر این شاخص به بالای ۷۰ برسد، دارایی در محدودهٔ اشباع خرید است و زمان خوبی برای فروش دارایی به شمار می‌رود. اتفاق افتادن کف دوقلو در این شاخص نشان می‌دهد که یک بار در ماه آگوست و بار دیگر در ماه سپتامبر، ریپل به محدودهٔ اشباع فروش رسیده و یک پایهٔ قوی برای رشد احتمالی آن ایجاد شده است. 

عامل دیگری که احتمال رشد قیمت را تایید می‌کند، خروج اسیلاتور شاخص قدرت نسبی از روند نزولی خود است. صعودی شدنِ این اسیلاتور می‌تواند حاکی از تغییر روند باشد.

شایان ذکر است که RSI ریپل برای اولین بار در پایان سپتامبر از روند نزولی خارج شده بود. اما نتوانسته بود این روند را ادامه دهد و دوباره به زیر خط روند ترسیم‌شده توسط «دارک دیفندر» سقوط کرده بود. اما در روزهای اخیر، شکست دیگری در RSI رخ داده که می‌تواند بیانگر احتمال آغاز روند صعودی باشد.

همچنین نمودار فوق تعامل پایدار نمودار قیمت ریپل با «ابر» ایچیموکو (قسمت صورتی در نمودار بالا)‌ را نشان می‌دهد. این واقعیت که ریپل به ورود به «منطقه صعودی» نزدیک‌تر شده است بسیار مهم است. این می‌تواند به این معنی باشد که اگر قیمت این رمزارز به بالای ۰.۵۲ دلار (۲۷ هزار تومان) برسد، در آستانهٔ آغاز روند صعودی قرار خواهد گرفت. 

علاوه بر این، نمودار دو ناحیهٔ متمایز با عنوان محدودهٔ صعودی و محدوده بسیار صعودی را نشان می‌دهد. محدوده بسیار صعودی بین دو قیمت ۰.۶۶ دلار (۳۴ هزار تومان) و ۱.۳۳ دلار (۶۸ هزار تومان) قرار دارد و نشان می‌دهد که اگر ریپل بتواند قیمت ۰.۶۶ را رو به بالا بشکند، ممکن است شاهد تشدید روند صعودی باشیم. در این صورت قیمت ریپل می‌تواند تا بیش از ۲ برابر افزایش یابد و به آستانه مقاومت مهم ۱.۳۳ دلاری که توسط دارک دیفندر پیش‌بینی شده است برسد. 

در نمودار زیر می‌توانید قیمت ریپل و سطوح اصلاحی فیبوناچی را مشاهده کنید. این سطوح که از بالا به پایین ترسیم شده است، بر سطح ۵۰ درصد در قیمت ۰.۵۲۸۶ دلار (۲۷۲۰۰ تومان) به‌عنوان یک نقطه مقاومتی حیاتی تاکید دارد. این قیمت به اولین سطح از پیش‌بینی صعودی دارک دیفندر بسیار نزدیک است و می‌تواند تاییدکنندهٔ آن باشد. 

سطوح فیبوناچی در نمودار قیمت ریپل

دارک دیفندر در پایان توییت خود نوشته است: «ساعت در حال تیک تیک است.» او این افزایش قیمت احتمالی را قریب‌الوقوع می‌داند و ادعا می‌کند که حرکت صعودی ریپل به سمت «محدوده صعودی» بین ۰.۵۵ تا ۰.۶۶ دلار، ممکن است هر لحظه‌ای آغاز شود.

سخن پایانی

در مجموع، شاخص‌های تکنیکال که توسط دارک دیفندر ارائه شده است، حکایت از صعودی بودن این ریپل دارد. این تحلیل‌گر ادعا می‌کند که این ارز دیجیتال در قدم اول می‌تواند تا محدوده  ۰.۵۵ الی ۰.۶۶ دلار صعود کند. در صورت تشدید روند صعودی، قیمت این ارز ممکن است تا محدوده ۰.۶۶ تا ۱.۳۳ دلار هم برسد. تحلیل صعودی دارک دیفندر در این محدوده به پایان نمی‌رسد. او انتظار دارد که در صورت ادامه‌دار بودن این روند، ریپل قیمت ۱.۹۶۶ دلار را هم شکسته و به سمت ثبت اوج قیمتی جدیدی حرکت کند. در حال حاضر، قیمت ریپل در نوبیتکس حدود ۰.۴۹ دلار (۲۵ هزار تومان) است.

اما ذکر این نکته ضروری است که تحلیل و پیش‌بینی دقیق قیمت دارایی‌های در بازار ارزهای دیجیتال ممکن نیست. مانند همیشه، سرمایه‌گذاران باید تحقیقات کاملی انجام داده و در سرمایه‌گذاری و معاملات خود محتاط باشند.

مجید جهادی

از سال ۲۰۱۸ در فضای رمزارزها فعال هستم. تریدر نیستم؛ اما وقت زیادی رو صرف بررسی پروژه‌های باحال کریپتویی می‌کنم و روشون سرمایه‌گذاری بلندمدت می‌کنم. در حال حاضر به‌عنوان مدیر شبکه‌های اجتماعی نوبیتکس فعال هستم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 7 =