اخبار ارز دیجیتالسایر اخبار

بنیان‌گذار توییتر از شبکه اجتماعی غیرمتمرکز خود رونمایی کرد

شبکه اجتماعی بلواسکای (Bluesky) که توسط جک دورسی (Jack Dorsey)، بنیان‌گذار شبکه اجتماعی X (توییتر سابق) راه‌اندازی شده است، رسما در دسترس عموم مردم قرار گرفت.

خلاصهٔ خبر

  • بلواسکای قصد دارد جایگاه شبکه اجتماعی X (توییتر سابق) را به دست آورد.
  • با این حال این پلتفرم مطمئناً برای رسیدن به هدف خود باید با چالش‌های زیادی دست و پنجه نرم کند.

به گزارش کوین گیپ، قبل از راه‌اندازی بلواسکای تقریباً ۳ میلیون کاربر در آن ثبت نام کرده بودند اما تعداد کاربران این شبکه اجتماعی هنوز هم در مقایسه با تعداد کاربران بقیه پلتفرم‌ها کم است. در این مورد برای مثال می‌توان به پلتفرم Threads و پلتفرم X اشاره کرد که به ترتیب ۱۳۰ و ۵۵۰ میلیون کاربر فعال ماهانه دارد.

رابط کاربری و عملکرد بلواسکای به شدت شبیه به توییتر است اما زیرساخت منحصربه‌فردی دارد. بلواسکای به عنوان یک پروژه داخلی در توییتر آغاز شد و قصد دارد اکوسیستم غیرمتمرکزی به اسم پروتکل TA را برای شبکه‌های اجتماعی ایجاد کند. یکی از ویژگی‌های کلیدی بلواسکای تعهد آن به منبع باز بودن است. کد این پلتفرم به صورت رایگان برای عموم توسعه‌دهندگان منتشر شده است تا شفافیت بی‌سابقه‌ای در ساختار آن به وجود بیاید و تلاش‌های انجام‌شده برای توسعه آن مشخص باشد.

این منبع باز بودن، توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازد تا الگوریتم‌ها و پلتفرم‌های خود را بر اساس پروتکل AT راه‌اندازی کنند. جی گرابر (Jay Graber)، مدیرعامل بلواسکای، اعلام کرد:

غیرمتمرکز سازی به شما اجازه می‌دهد چند چیز را در کنار هم توسعه دهید و مانع تغییر و نوآوری نشوید. رویکرد ما در بلواسکای به همه اجازه می‌دهد تغییرات مورد نظرشان را اعمال کنند.

بلواسکای در مقایسه با پلتفرم‌های متمرکزی مثل اینستاگرام به کاربرانش اجازه می‌دهد کنترل بیشتری روی تجربه کاربری خود داشته باشند. با این حال پلتفرم «Mastodon» که به عنوان یک شبکه اجتماعی غیرمتمرکز و منبع باز از سال ۲۰۱۶ راه‌اندازی شده، به خاطر فرآیند و ساختار پیچیده خود با چالش‌های زیادی مواجه شده است. به همین خاطر بلواسکای در تلاش است تجربه کاربری را در اولویت خود قرار دهد و مسیر پیشرفت را باز بگذارد.

توسعه‌دهندگان بلواسکای قصد دارند به طور آزمایشی اتحادیه‌ای را راه‌اندازی کنند که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد سرورهای جداگانه مشابه Mastodon را ایجاد نمایند. کاربران می‌توانند سرور خود را انتخاب کرده و بدون از دست دادن داده‌ها آن‌ها را تغییر دهند. علاوه بر این، بلواسکای به کاربران خود اجازه می‌دهد تا محتوای خاص خود را ایجاد کرده و تغییرات مورد نظرشان را در آن‌ها اعمال کنند.

با این حال بعضی از توسعه‌دهندگان نگران سوءاستفاده از سرویس‌ها و سرورهای مذکور هستند. بلواسکای هم قصد دارد با محدود کردن محتوای مضر و به حداقل رساندن قابلیت کشف یا دیسکاوری (Discoverability) این ریسک‌ها را حل کند. البته اکثر پلتفرم‌های غیرمتمرکز با چنین چالش‌هایی مواجه هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 17 =