اخبار ارزهای دیجیتال

روند نزولی لایت کوین بعد از هاوینگ؛ آیا قیمت به زیر ۶۰ دلار خواهد رسید؟

بعد از اخبار مثبتی که در پی پیروزی شرکت گری اسکیل در یک دعوی حقوقی با کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا منتشر شد، بازار ارزهای دیجیتال رشد قابل توجهی را تجربه کرد. لایت کوین هم از این رشد بی‌بهره نبود و قیمت آن با رشد ۷.۵ درصدی در یک روز، به آستانهٔ ۷۰ دلار رسید. اما این رمزارز محبوب در شکستن این مقاومت مهم ناکام ماند و با بازگشت بازار به سطوح قبلی، در محدودهٔ ۶۳ تا ۶۷ دلار معامله شد. در این تحلیل، با نگاهی به حرکت‌های درون-زنجیره‌ای نهنگ‌های لایت کوین، وضعیت این ارز برای هفته‌های پیشِ‌رو را بررسی خواهیم کرد.

هاوینگ لایت کوین که در دوم آگوست ۲۰۲۳ اتفاق افتاد، انتظارها برای افزایش قیمت لایت کوین LTC را بالا برد. به صورتی که چند هفته قبل از هاوینگ، قیمت لایت کوین برای اولین بار در بیش از یک سال اخیر به ۱۱۵ دلار رسید. اما این افزایش قیمت ادامه‌دار نبود و قیمت این ارز در روز هاوینگ به ۹۲ دلار و در روزهای بعد به کمتر از ۷۰ دلار کاهش یافت.

به نظر می‌رسد افت قیمت در طول ماه آگوست، نهنگ‌های لایت کوین را در مورد آیندهٔ کوتاه‌مدت این ارز متقاعد نکرده است. چراکه داده‌های درون‌-زنجیره‌ای نشان می‌دهد نهنگ‌های لایت کوین در طول همین ماه دست به فروش گسترده‌ای زده‌اند. علاوه بر این، وضعیت در بازار مشتقات آتی لایت کوین هم امیدوارکننده به نظر نمی‌رسد. با در نظر گرفتن تمام این شرایط، ممکن است خطر ریزش قیمت تا ۶۰ دلار در کمین لایت کوین باشد.

سلب مسئولیت نوبیتکس

نهنگ‌ها در حال فروش هستند

به نظر می‌رسد که دیدگاه نزولی نهنگ‌های لایت کوین، مهم‌ترین عامل تشدید روند نزولی این رمزارز باشد. براساس داده‌های درون-زنجیره‌ای که از سوی سنتیمنت (Santiment) گزارش شده است، نهنگ‌هایی که موجودی لایت کوین آنها از ۱۰ هزار تا ۱۰ میلیون واحد لایت کوین است، در ماه آگوست برای فروش ارزهای خود وارد بازار شده‌اند.

نمودار زیر نشان می‌دهد که این نهنگ‌ها قبل از شروع ماه آگوست ۴۷.۱۲ میلیون واحد لایت کوین در کیف پول‌های خود داشته‌اند. اما این عدد در پایان آگوست به ۴۶.۷ میلیون واحد رسیده است. این اختلاف نشان می‌دهد که نهنگ‌های ۴۳۰ هزار واحد لایت کوین را از کیف پول‌های خود خارج کرده‌اند. 

موجودی کیف پول نهنگ‌های لایت کوین
موجودی کیف پول نهنگ‌های لایت کوین

با قیمت فعلی لایت کوین که حدود ۶۴ دلار است، ارزش مقدار فروش نهنگ‌ها در ماه آگوست بیش از ۲۷ میلیون دلار بوده است. چنین عرضهٔ گسترده‌ای توسط نهنگ‌ها می‌تواند بیانگر این موضوع باشد که دیدگاه سرمایه‌گذاران بزرگ نسبت به قیمت لایت کوین در هفته‌های پیشِ رو مثبت نیست.

با توجه به تاثیرگذاری دیدگاه‌ها و حرکت‌های نهنگ‌ها در بازار ارزهای دیجیتال، می‌توان گفت که به احتمال زیاد معامله‌گران خرد هم به زودی این روند را ادامه خواهند داد. این موضوع می‌تواند به‌طور بالقوه لایت کوین را در خطر سقوط به زیر حمایت بسیار کلیدی ۶۰ دلاری قرار دهد. 

خروج پول از بازار مشتقات

علاوه بر نشانه‌های منفی در وضعیت آن‌چین و بازار اسپات، وضعیت اخیر لایت کوین در بازار مشتقات هم نزولی به نظر می‌رسد. به گزارش کوین‌گلس (Coinglass) که یک پلتفرم تجزیه و تحلیل بازار مشتقات رمزارزها است، تعداد قراردادهای باز آتی لایت کوین به کمترین میزان خود از نوامبر ۲۰۲۲، یعنی زمانی که سقوط صرافی FTX تلاطم شدیدی به بازار ارزهای دیجیتال وارد کرد، رسیده است. همان طور که در تصویر زیر مشخص است، تعداد قراردادهای آتی باز لایت کوین که در ابتدای ماه آگوست ۵۴۳ میلیون دلار بود، با افت ۵۶ درصدی در انتهای ماه به ۲۳۸ میلیون دلار کاهش یافته است. 

قراردادهای آتی باز لایت کوین در ماه آگوست
قراردادهای آتی باز لایت کوین در ماه آگوست

در بازارهای مالی، قراردادهای باز به ارزش قراردادهایی در بازار مشتقات گفته می‌شود که فعال هستند و به پایان نرسیده‌اند. وقتی ارزش این قراردادهای در روند نزولی قرار می‌گیرد، یک سیگنال نزولی قابل‌توجه است که نشان‌دهنده کمبود جریان نقدینگی است. 

نکته قابل‌توجه این است که این کاهش ۵۶ درصدی در حجم قراردادهای باز نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران بازار آتی واکنش محتاطانه‌ای به رویداد هاوینگ که در ابتدای ماه اتفاق افتاد نشان‌ داده‌اند.

در نتیجه، کمبود جریان سرمایه و نقدینگی ناشی از افت بازار آتی لایت کوین و همچنین فعالیت نزولی نهنگ‌ها در بازار، می‌تواند نشانه‌هایی از نزول قیمت لایت کوین به زیر ۶۰ دلار باشد. 

سطوح حمایتی و مقاومتی لایت کوین

شاخصِ «ورودی/خروجی پول» یا «Global In/Out of Money» که توسط پلتفرم تحلیل «این تو د بلاک» (InToTheBlock) ارائه شده و در تصویر زیر نشان داده شده است، توزیع قیمت خرید سرمایه‌گذاران فعلی لایت کوین را در شبکه این ارز دیجیتال نشان می‌دهد. این شاخص نشان می‌دهد که افت ۳۳ درصدی قیمت لایت کوین در ماه آگوست باعث شده است که ۷۰ درصد از دارندگان فعلی لایت کوین در محدودهٔ ضرر باشند. 

شاخص ورودی/خروجی پول
شاخص ورودی/خروجی پول

اگر این نارضایتی ۷۰ درصدی سرمایه‌گذاران را به فروش لایت کوین‌های خود مجاب کند، احتمال دارد شاهد یک فروش گسترده و سقوط آزاد قیمت باشیم، اگر چنین اتفاقی رخ دهد، قیمت ۵۰ دلاری برای لایت کوین دور از انتظار نخواهد بود. با این حال، همان طور که در تصویر زیر مشخص است، ۱.۱۷ میلیون آدرس در مجموع ۴.۸۴ میلیون لایت کوین را در میانگین قیمتیِ ۵۴ دلار خریداری کرده‌اند. این سرمایه‌گذاران می‌توانند حمایت قابل‌توجهی برای قیمت لایت کوین در محدودهٔ قیمتی ۵۰ تا ۵۵ دلار باشند و آخرین تلاش‌ها را برای جلوگیری از افت بیشتر قیمت انجام دهند. اما اگر این تلاش‌ها هم با شکست مواجه شود، لایت کوین وارد محدودهٔ خطرناک زیر ۵۰ دلار خواهد شد.

با این وجود، ممکن است اتفاقات دیگری در بازار ارزهای دیجیتال رخ دهد و قیمت لایت کوین از تحلیل ذکرشده پیروی نکند. برای مثال، در روزهای اخیر شاهد پیروزی ریپل و گری اسکیل در دو دعوی حقوقی جداگانه در برابر کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا بوده‌ایم. هر دو خبر باعث افزایش نسبی قیمت ارزهای دیجیتال شد. اگر در هفته‌های پیشِ رو اخبار مشابهی در صنعت ارزهای دیجیتال رخ دهد، لایت کوین می‌تواند برخلافِ تحلیل‌ها، روند نزولی خود را پایان داده و به قیمت‌های بالاتر و حتی تا ۷۵ دلار برسد. 

با این حال، ۳۷۵ هزار آدرس لایت کوین در مجموع ۳.۷ میلیون LTC را با قیمت میانگین ۷۰ دلار خریداری کرده‌اند و ممکن است با رسیدن قیمت لایت کوین به ۷۵ دلار، شروع به فروش کوین‌های خود کنند. به این ترتیب، محدودهٔ قیمتی ۷۰ تا ۷۵ دلار می‌تواند یک مقاومت بسیار مهم برای این رمزارز باشد.

سخن پایانی

قبل از آغاز ماه آگوست، با توجه به هاوینگی در که در پیشِ روی لایت کوین بود، انتظارات در مورد این ارز صعودی بود. همین انتظارات باعث افزایش قیمت این ارز تا ۱۱۵ دلار در روزهای قبل از هاوینگ شد. اما با آغاز ماه آگوست و اتفاق افتادن هاوینگ در روزهای ابتدایی همین ماه، لایت کوین وارد یک روند نزولی سنگین شد و قیمت آن تا ۶۳ دلار افت کرد. 

براساس داده‌های بازار و آن‌چین، دو دلیل مهم باعث این افت قیمت شده‌اند و انتظار می‌رود ادامه‌دار بودن همین دو دلیل، باعث کاهش بیشتر قیمت شوند:

  • فروش گستردهٔ لایت کوین توسط نهنگ‌ها
  • کاهش شدید ارزش قراردادهای باز لایت کوین در بازار آتی

اگر روند نزولی ادامه‌دار باشد، قیمت‌های ۶۰ و ۵۰ دلار می‌توانند حمایت‌های مهم بعدی لایت کوین باشند.

اما اگر اخبار مثبت باعث رشد کلی بازار ارزهای دیجیتال شود، قیمت لایت کوین می‌تواند برعکسِ این تحلیل عمل کرده و روند صعودی در پیش بگیرد. در این صورت، قیمت ۷۵ دلار یک مقاومت مهم در مسیر رشد لایت کوین خواهد بود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 13 =