اخبار اتریوماخبار ارز دیجیتال

سرویس جدید متامسک برای استیکینگ اتریوم؛ آیا چالش‌های تمرکززدایی اتریوم حل می‌شود؟

کیف پول متامسک (MetaMask) سرویس جدیدی را راه‌اندازی کرده است که به کاربران اتریوم اجازه می‌دهد نود اعتبارسنج مخصوص خود را اجرا کرده و پاداش آن را دریافت کنند.

خلاصهٔ خبر

  • سرویس جدید متامسک به هولدرهای آن اجازه می‌دهد با سپرده‌گذاری ۳۲ اتریوم و بدون نیاز به هیچ سخت‌افزاری به اعتبارسنجی آن بپردازند.
  • با این وجود، کارمزد ۱۰ درصدی این کیف پول انتقادات زیادی را در پی داشته است.

متامسک در ۱۸ ژانویه (۲۸ دی) سرویس «Validator Staking» خود از طریق «MetaMask Portfolio» را معرفی کرد. با این سرویس متامسک نود اعتبارسنج را از طرف استکیرهایی اجرا می‌کند که حداقل ۳۲ اتریوم را سپرده‌گذاری می‌کنند. با توجه به قیمت اتریوم که ۲٬۴۶۰ دلار است، این مقدار تقریباً برابر با ۷۸٬۷۰۰ دلار است و مبلغ چندان کمی نیست. متامسک در پلتفرم X (توییتر سابق) اعلام کرده است:

اجازه بدهید قابلیت Validator Staking در MetaMask Portfolio را معرفی کنیم. با سپرده‌گذاری ۳۲ اتریوم، ما نود اعتبارسنج شما را اجرا می‌کنیم اما کنترل آن را در اختیار شما قرار می‌دهیم. در نتیجه بدون اینکه نیازی به ترکیب منابع یا سخت‌افزارهای خود داشته باشید، فقط پاداش اعتبارسنج‌ها را دریافت می‌کنید.

سرویس جدید متامسک می‌تواند برای تازه‌واردان و یا معامله‌گرانی جذاب باشد که به شدت طرفدار غیرمتمرکزسازی اتریوم هستند. دلیل آن هم این است که استیکینگ اتریوم از طریق متامسک مشکلات پلتفرم‌های بزرگی مثل لیدو (Lido) را ندارد. علاوه بر این، کاربران متامسک نیازی به خرید سخت‌افزارهای گران‌قیمت برای اجرای نود اتریوم را ندارند و به خاطر قطع شدن اینترنت جریمه نمی‌شوند. شرکت کانسنسیس (Consensys) که این سرویس را مدیریت می‌کند، اعلام کرده است:

در ۲ سال گذشته بیش از ۲ میلیارد دلار ETH را در بیش از ۳۳٬۰۰۰ اعتبارسنج مدیریت کرده‌ایم اما هرگز جریمه نشده‌ایم.

بازدهی استیکینگ اتریوم از طریق متامسک در حال حاضر ۳.۸ درصد در سال است. با این حال، این پلتفرم ۱۰ درصد از سود اعتبارسنج‌ها را به عنوان کارمزد خود دریافت می‌کند. لفتریس کاراپتسس (Lefteris Karapetsas)، بنیان‌گذار پلتفرم «Rotkiapp»، اعلام کرده است:

این سرویس جدید ایده جالبی دارد اما اگر معامله‌گران آن را با بقیه پلتفرم‌ها مقایسه کنند، کارمزد ۱۰ درصدی جذابیتش را از بین می‌برد.

اگر بازدهی متامسک را بدون کارمزد آن در نظر بگیریم، تفاوتی با بازدهی ۳.۴ درصدی لیدو ندارد. با این حال لیدو پلتفرم شناخته‌شده‌ای در صنعت استیکینگ است و در حال حاضر ۹.۳ میلیون ETH به ارزش ۲۲.۹ میلیارد دلار را استیک کرده است. طبق داده‌های پلتفرم «Ultrasound.Money» این مقدار اتریوم استیک‌شده نزدیک به ۴۰ درصد از کل ETFهای استیک‌شده (۲۸.۸ میلیون اتریوم) را تشکیل می‌دهد. شایان ذکر است که حدود یک چهارم از کل عرضه در گردش اتریوم استیک شده است. قدرت زیاد لیدو در بخش استیکینگ اتریوم معامله‌گران زیادی را نگران کرده و حتی انتقاد توسعه‌دهندگان این شبکه را برانگیخته است.

به غیر از پلتفرم‌هایی مثل لیدو، هولدرهای اتریوم می‌توانند از صرافی‌های متمرکزی مثل کوین بیس هم برای استیکینگ اتریوم استفاده کنند اما برای استیکینگ ETH در کوین بیس باید ۲۵ درصد از بازدهی خود را به عنوان کارمزد پرداخت کنند.

 

توجه:

این مقاله مشاوره‌ی سرمایه‌گذاری ارائه نمی‌دهد. همه‌ی سرمایه‌گذاری‌ها شامل ریسک هستند و خوانندگان باید قبل از تصمیم‌گیری تحقیقات خود را انجام دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 1 =