شمارش معکوس تا هاوینگ بیت‌کوین

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
اخبار اتریوماخبار ارز دیجیتال

شمارش معکوس ارتقای دنکان شروع شد؛ رویای اتریوم به حقیقت می‌پیوندد؟

ارتقای دنکان (Dencun) اتریوم یک نقطه عطف مهم در تکامل این شبکه بلاک چینی است. این ارتقا که در کم‌تر از ۴۸ ساعت دیگر انجام می‌شود، برای رسیدگی به مشکلات دیرینه اتریوم از جمله کارمزدهای بالا و همچنین بهبود مقیاس‌پذیری و عملکرد کلی آن راه‌اندازی شده است. قیمت ETH هم در چند ساعت گذشته بعد از حدود ۲ سال به بالای ۴٬۰۰۰ دلار رسید.

خلاصه خبر

  • ارتقای دنکان قرار است در ۱۳ مارس (۲۳ اسفند) انجام شود.
  • این ارتقا نقش مهمی در بهبود مقیاس‌پذیری اتریوم دارد.

به گزارش کوین گیپ، ارتقای دنکان در ۱۳ مارس (۲۳ اسفند) ساعت ۱۷:۲۵:۳۵ به وقت تهران در اسلات ۸۶۲۶۱۷۶ بیکن چین انجام خواهد شد. با اجرای دنکان تعدادی از مهم‌ترین پروپوزال‌های بهبود اتریوم (EIPs) هم اجرا می‌شود. این EIPها به قدری مهم هستند که صرافی یونی سواپ تصمیم گرفته‌ است نسخه چهارم خود را بعد از اجرا آن راه‌اندازی کند. علاوه بر این ارتقای مذکور می‌تواند کارمزدهای راهکارهای لایه ۲ اتریوم را تا ده برابر کاهش دهد. مهم‌ترین اهداف ارتقای دنکان عبارت است از:

  • افزایش مقیاس‌پذیری برای پردازش تعداد بیشتری از تراکنش‌ها بدون به خطر انداختن کارایی شبکه‌های بلاک چینی.
  • کاهش کارمزدها و مقرون‌به‌صرفه‌تر شدن اتریوم برای کاربران.
  • تسهیل ادغام یکپارچه راهکارهای لایه ۲ و تقویت پتانسیل و کارایی ETH برای برنامه‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند.

در این مورد برای مثال می‌توان به پروپوزال EIP-4844 اشاره کرد که مقیاس‌پذیری اتریوم را با معرفی تراکنش‌های بلاک (blob) بهبود می‌ببخشد. علاوه بر این پروپوزال EIP-4788 هم ارتباط بین لایه‌های اجرایی و اجماع اتریوم، پایداری این شبکه بلاک چینی و بهینه‌سازی استخرهای استیکینگ را تقویت می‌کند.

شایان ذکر است که قابلیت پروتو دنک شاردنینگ (Proto-Danksharding) هم بعد از ارتقای دنکان به بلاک چین اتریوم اضافه می‌کند و با تقسیم کردن شبکه آن به بخش‌های به اسم زنجیره شارد (Shard Chains) تعداد تراکنش‌های پردازش‌شده در هر ثانیه را افزایش می‌دهد.

ارتقاء دنکان مزایای زیادی را به همراه دارد که فراتر از پیشرفت‌های فنی است. کارشناسان باور دارند که این ارتقا کارایی، عملکرد، مقیاس‌پذیری و تجربه کاربری اکوسیستم اتریوم را بهبود می‌دهد و قابلیت استفاده (Usability) آن را برای توسعه‌دهندگان و کاربران این شبکه تقویت می‌کند.

علاوه بر این ارتقای مذکور به طور بالقوه می‌تواند به رشد قیمت اتریوم و توکن‌های مبتنی بر راهکارهای لایه ۲ آن کمک کند. این مسئله به نوبه خود می‌تواند نوآوری و سرمایه‌گذاری اکوسیستم اتریوم را تسریع کند و موقعیت آن را به عنوان سنگ بنای بخش دیفای مستحکم‌تر کند. شایان ذکر است که قیمت ETH در چند ساعت گذشته و بعد از حدود ۲ سال به بالای مرز ۴٬۰۰۰ دلار رسید.

نمودار قیمت ETH

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 2 =