اخبار ارزهای دیجیتالاخبار بیت کوین

دلایل ریزش قیمت بیت کوین چه بود؟ بررسی ۲ عامل مهم

بیت کوین و بازار ارزهای دیجیتال در روز شنبه با افتی ۱۰ درصدی مواجه شدند. قیمت BTC برای لحظاتی به زیر ۶۱٬۰۰۰ دلار سقوط کرد و حدود ۱ میلیارد دلار معامله در بازار مشتقات لیکویید شد. علاوه بر این ثبات بعضی از پروتکل‌های دیفای، از جمله اتنا (Ethena) معامله‌گران را نگران کرد.

خلاصه خبر

  • قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در روز گذشته حدود ۱۰ درصد کاهش یافت.
  • به نظر می‌رسد فرا رسیدن زمان پرداخت مالیات در آمریکا و تنش‌های ژئوپلیتیکی در این اتفاق موثر بوده است.

به گزارش کوین دسک، قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال طی ۲۴ ساعت گذشته به شدت کاهش یافت. به عبارت دقیق‌تر قیمت اتریوم ۷ درصد کاهش یافت و به زیر ۳٬۰۰۰ دلار رسید. قیمت بایننس کوین و سولانا هم به ترتیب ۹ و ۱۲ درصد افت کردند. حجم معاملات بازار نیز در همین بازه زمانی افزایش یافت. این اصلاح شدید باعث شد حدود ۱ میلیارد دلار معامله در بازار مشتقات لیکویید شود.

ارزش معاملات لیکویید شده بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین در ۲۴ ساعت گذشته
ارزش معاملات لیکوییدشده بازار ارزهای دیجیتال در ۲۴ ساعت گذشته

علاوه بر این بخش امور مالی غیرمتمرکز به شدت آسیب دید و با لیکویید شدن دارایی‌های مختلف ثبات برخی از پروتکل‌ها زیر سوال رفت. یکی از پروتکل‌هایی که  تحلیلگران با دقت آن را تحت نظر گرفته‌اند، اتنا است. این پروژه‌ پر سروصدا چند وقت پیش روی شبکه اتریوم راه‌اندازی شد و استیبل کوین USDe را به عنوان یک «دلار مصنوعی» توسعه داد. اتنا تاکنون بیش از ۲ میلیارد دلار سرمایه جذب کرده اما برای حفظ ثبات USDe از روش بحث‌برانگیزی استفاده می‌کند که برای شرایط نامساعد فعلی آزمایش نشده است.

در هر صورت به نظر می‌رسد تنش‌های ژئوپلیتیکی در سقوط بازار ارزهای دیجیتال موثر بوده است. علاوه بر این آرتور هیز (Arthur Hayes)، مدیرعامل سابق صرافی «BitMEX»، هفته گذشته در یک پست وبلاگی توضیح داد که سررسید پرداخت مالیات در ایالات متحده فرا رسیده و نقدینگی بازار احتمالاً کاهش می‌یابد. او تاکید کرد که کاهش نقدینگی می‌تواند به کاهش قیمت‌ها کمک کند.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 9 =