اخبار ارز دیجیتالاخبار بیت کوین

رشد ارزش بازار بیت کوین به 1 تریلیون دلار با ورود سرمایه‌گذاران نهادی جدید

بیت کوین و اتریوم در روز گذشته به رشد بسیار خوبی رسیدند و مارکت کپ BTC دوباره به بالای ۱ تریلیون دلار برگشته است.

خلاصهٔ خبر

  • قیمت بیت کوین در ساعات گذشته به بالای مرز ۵۲٬۰۰۰ دلار رسید.
  • قیمت اتریوم هم در این مدت به بالای ۲٬۷۰۰ دلار رسید.

به گزارش کوین دسک و فوربز، قیمت بیت کوین در روز چهارشنبه ابتدا تا محدوده ۵۱٬۰۰۰ دلار افزایش یافت و حتی برای مدت کوتاهی به مرز ۵۲٬۰۰۰ دلار رسید. این رالی باعث شد مارکت کپ بیت کوین برای اولین بار از دسامبر ۲۰۲۱ (آذر ۱۴۰۰) به یک تریلیون دلار برسد.

این رشد چشمگیر درست زمانی رخ داد که احساسات صعودی معامله‌گران به شدت تقویت شده بود و سرمایه‌گذاران باتجربه بازار مشتقات قراردادهای اختیار خرید بیت کوین را در قیمت ۷۵٬۰۰۰ دلار معامله می‌کردند.

برخی از معامله‌گران باور دارند که با افزایش تقاضای صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات، قیمت بیت کوین در هفته‌های آینده دوباره به ۶۴٬۰۰۰ دلار می‌رسد. از بین این ETFها برای مثال می‌توان به صندوق IBIT شرکت بلک‌ راک (BlackRock) اشاره کرد که تقاضای زیادی دارد و تنها در روز سه‌شنبه حدود ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه جدید را به خود جذب کرده است.

افراد مشهور زیادی هم وارد بازار ارزهای دیجیتال شده‌اند. برای مثال پیتر تیل (Peter Thiel)، میلیاردر و بنیان‌گذار شرکت پی‌پل (PayPal)، اعلام کرده که ۲۰۰ میلیون دلار بیت کوین و اتریوم خریده است.

او که با سرمایه‌گذاری در شرکت‌های بزرگ شناخته می‌شود، دوباره سرمایه‌گذاری در بیت کوین و اتریوم را از پایان سال ۲۰۲۳ و از طریق شرکت Founders Fund شروع کرده است.

وب سایت فایننشال تایمز (Financial Times) در سال قبل اعلام کرده بود که پیل راه‌اندازی این صندوق را در سال ۲۰۱۴ آغاز کرده و با فروش ارزهای دیجیتال خود در سال ۲۰۲۲ حدود ۲ میلیارد دلار سود به دست آورده است.

به نظر می‌رسد صندوق Founders Fund زمانی خرید بیت کوین را شروع کرد که قیمت آن در پایین مرز  ۳۰٬۰۰۰ دلار قرار داست. البته به طور کامل مشخص نیست که این صندوق چقدر بیت کوین و اتریوم را خریداری کرده است. علاوه بر این صندوق مذکور قیمت خرید ارزهای دیجیتال خود را هم منتشر نکرده است.

تیل در شرکت‌های زیادی حضور دارد و به طور مستقیم یا غیرمستقیم در پی‌پل، فیسبوک، Airbnb، اسپیس ایکس (SpaceX)، لیفت (Lyft) و Anduril سرمایه‌گذاری کرده است. او کتابی به اسم فرد برتر (The Sovereign Individual) را هم نوشته است.

این کتاب در جامعه بیت کوین هم شهرت زیادی دارد و پیل در آن ادعا کرده است که با گذار جهان به یک اقتصاد دیجیتالی و اینترنتی دولت‌ها سقوط خواهند کرد.

او در کنفرانس بیت کوین در سال ۲۰۲۲ تیل هم اعلام کرد که جهان در پایان دوران ارزهای فیات قرار دارد و از لری فینک (Larry Fink)، مدیرعامل بلک راک و بانک‌های وال استریت خواست تا بخشی از سرمایه خود را به بیت کوین اختصاص دهند؛ یعنی دقیقا همان چیزی که در حال حاضر و به لطف ETFهای اسپات اتفاق افتاده است. 

او علاوه بر این اعلام کرد که وارن بافت (Warren Buffett) پدربزرگ جامعه‌گریز بازارهای مالی است و در صدر فهرست دشمنان بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد. طبق گفته‌های این سرمایه‌گذار، افرادی مثل فینک و جیمی دیمون (Jamie Dimon)، مدیرعامل جی‌پی مورگان (JPMorgan)، هم در این فهرست قرار داشتند.

در همین حال، تحلیلگران بازار ارزهای دیجیتال سعی کرده‌اند آینده این بازار را پیش‌بینی کنند. تحلیلگری به اسم آدام برکر (Adam Berker) گفته است:

از نظر من عوامل متعددی دست به دست هم داده‌اند تا به رشد قیمت بیت‌ کوین و پویایی بازار آن کمک کنند. اولین عامل احتمال تایید ETFهای اتریوم است. اخبار پیرامون ETFهای اتریوم جایگزین اخبار ETFهای بیت کوین شده‌اند. قبلاً هم مردم منتظر بودند تا ETFهای بیت کوین تایید شوند و بازار در واکنش به اخبار مربوط به این صندوق‌ها رشد می‌کرد. حالا پس از تایید ETFهای بیت کوین، یک منبع سوخت جدید برای رشد بازار به وجود آمده و اخبار مربوط به تایید احتمالی ETFهای اتریوم همان منبع سوخت است.

برکر به کاهش عرضه بیت کوین بعد از هاوینگ هم اشاره کرد و گفت:

به نظر من پویایی‌های فعلی بازار ارزهای دیجیتال شبیه به چرخه صعودی سال ۲۰۲۰ است. در آن زمان هم بازار صعودی بود، قیمت بیت کوین افزایش می‌یافت و همه درباره هاوینگ و تاثیر آن بر BTC حرف می‌زدند. در آن سال همه می‌خواستند ببینند که هاوینگ بیت کوین قیمت آن را به رکورد جدیدی می‌رساند یا خیر. بعد هم دیدیم که رساند!

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 6 =