اخبار ارز دیجیتالاخبار بیت کوین

ماینرهای بیت کوین در حال فروش ذخایر خود هستند؛ آیا BTC با اصلاح جدیدی مواجه می‌شود؟

قیمت بیت کوین از زمان راه‌اندازی صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات در آمریکا و انباشت قابل‌توجه نهنگ‌ها، ۲۵ درصد افزایش یافته است. با توجه به عرضه کم بیت کوین، افزایش سختی استخراج و اندازه بلاک آن ممکن است ماینرها را به سمت فروش دارایی‌هایشان سوق دهد.

خلاصهٔ خبر

  • اندازه بلاک بیت کوین حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد افزایش یافت و سختی استخراج بیت کوین به بیش از ۸۱ تریلیون رسیده است.
  • شاخص موقعیت ماینرهای بیت کوین (MPI) هم افزایش فشار فروش آن‌ها را تایید کرده است.

به گزارش کوین گیپ، شاخص ترس و طمع هم به محدوده ۷۶ (از ۱۰۰) رسیده که به معنی «طمع افراطی» است و نشان‌ می‌دهد که سرمایه‌گذاران ممکن است در روزهای آینده به فروش بیت کوین روی بیاورند.

داده‌های پلتفرم کریپتوکوانت (CryptoQuant) نشان می‌دهد که با افزایش قیمت و فعالیت شبکه بیت کوین اندازه بلاک آن ۴۰ تا ۵۰ درصد افزایش یافته است. بعضی از افراد باور دارند این افزایش اندازه بلاک به خاطر پلتفرم اردینالز (Ordinals) به وجود داده است؛ چراکه این پلتفرم بلاک و کارمزدهای بیت کوین را افزایش می‌دهند. با این حال کارمزدهای بیت کوین به طور قابل‌توجهی رشد نکرده است. در نتیجه می‌توان به این نتیجه رسید که افزایش اندازه بلاک به خاطر حجم بالای معاملات بیت کوین (خرید یا فروش) به وجود آمده است.

قیمت، سختی و کارمزدهای بیت کوین

هرچند که سختی استخراج و اندازه بلاک مفاهیم متفاوتی هستند، افزایش اندازه بلاک به طور غیرمستقیم بر رقابت ماینرها تاثیر می‌گذارد چون ماینرها زمان بیشتری را برای نقل و انتقالات شبکه صرف می‌کنند. طبق داده‌های پلتفرم «BTC.com»، سختی استخراج بیت کوین به  ۸۱.۷۳ تریلیون رسیده و هش ریت شبکه آن در ۱۲ ماه گذشته که از ۳۰۳۰ اگزاهش بر ثانیه به ۵۷۷ اگزاهش بر ثانیه افزایش یافته است.

هش ریت بیت کوین

افزایش اندازه بلاک در بحبوحه افزایش سختی استخراج و قیمت بیت کوین می‌تواند ماینرها را به فروش بیت کوین سوق دهد. شایان ذکر است که شاخص موقعیت ماینرهای بیت کوین (MPI) هم افزایش فشار ماینرها را تایید کرده و تحلیلگران و سرمایه‌گذاران را نگران کرده است. تاریخ نشان داده است که با رشد شاخص MPI و کاهش ذخایر ماینرها قیمت بیت کوین کاهش می‌یابد.

شاخص MPI بیت کوین

در حال حاضر ذخایر ماینرها به دنبال افزایش تقاضای ETFهای بیت کوین و بازار به پایین‌ترین حد خود در ۳ سال گذشته کاهش یافته است. ذخایر صرافی‌ها نیز به مرز ۲ میلیون بیت کوین رسیده است. این سطح اهمیت زیادی دارد و تا پایان نوامبر ۲۰۲۳ (آبان) حفظ شده بود.

خالص جریان ورود سرمایه به ETFهای اسپات بیت کوین در روز قبل به ۳۲۳.۹۰ میلیون دلار رسید و خالص جریان ورود سرمایه آن‌ها از ۱۰ ژانویه (۲۰ دی) به حدود ۵ میلیارد دلار افزایش یافت.

قیمت بیت کوین در چند ساعت گذشته حدود ۲ درصد کاهش یافته و به زیر مرز ۵۱٬۰۰۰ دلار رسید. علاوه بر این، حجم معاملات آن در ۲۴ ساعت گذشته ۳۰ درصد کاهش یافته است. تحلیلگران تاکید کرده بودند که در هر روند صعودی یک اصلاح وجود دارد و BTC نیز از این قاعده مستثنی نیست.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 20 =