تحلیل ارز‌های دیجیتالتحلیل فاندامنتال

بررسی دلیل کاهش قیمت بیت کوین در روز گذشته؛ سرنوشت BTC بعد از هاوینگ چه می‌شود؟

قیمت بیت کوین در ۲۴ ساعت گذشته حدود ۱.۵ درصد کاهش یافته و سرعت خود در ۲۸ فوریه (۹ اسفند) را از دست داده است. به نظر می‌رسد خروج سرمایه و فشار فروش بزرگ صندوق GBTC شرکت گری‌اسکیل (Grayscale) در این مسئله موثر بوده است.

خلاصهٔ خبر

  • جریان خروج سرمایه صندوق GBTC در ۲۹ فوریه (۱۰ اسفند) ۵۹۸.۹ میلیون سرمایه را از دست داده است.
  • تحلیلگران باور دارند که اگر جریان ورود سرمایه صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات و رالی بیت کوین ادامه نداشته باشد، هاوینگ این ارز دیجیتال ممکن است به کاهش قیمت آن کمک کند.

به گزارش کوین تلگراف، بیت کوین در مقایسه با سقف روزانه خود در ۲۹ فوریه (۱۰ اسفند) ۳ درصد کاهش یافته و به نظر می‌رسد افزایش فشار فروش صندوق GBTC در این امور موثر بوده است. به عبارت دقیق‌تر، در ۲۹ فوریه (۱۰ اسفند) ۵۹۸.۹ میلیون دلار سرمایه از این صندوق خارج شده و دومین جریان خروجی بزرگ آن را رقم زده است.

بیت کوین در اوایل روز گذشته خود را به سقف ۶۳٬۵۸۵ دلار رسانده بود اما در حال حاضر در محدوده ۶۱٬۷۰۰ دلار قرار دارد. صندوق GBTC در ۱ مارس (۱۱ اسفند) هم ۳٬۱۹۶ بیت کوین را به کوین بیس منتقل کرده و به نظر می‌رسد قصد فروش آن‌ها را دارد.

جریان ورود و خروج سرمایه ETFهای اسپات بیت کوین

صندوق GBTC در ۲۲ ژانویه (۲ بهمن) هم بزرگ‌ترین جریان خروج سرمایه خود به ارزش ۶۴۰.۵ میلیون دلار را تجربه کرده بود. با این حال با گذشت زمان جریان خروجی این صندوق کاهش یافته و در ۲۶ فوریه (۷ اسفند) تنها به ۲۲.۴ میلیون دلار رسیده بود. اریک بالچوناس (Eric Balchunas)، تحلیلگر ارشد ETF بلومبرگ، در واکنش به جریان خروج سرمایه GBTC در ۲۹ فوریه (۱۰ اسفند) گفت:

این خروج سرمایه خیلی زیاد است. Eric Balchunas انگار دو قدم به جلو می‌رود و یک قدم به عقب.

با این حال دَه ETF اسپات بیت کوین در ۲۸ فوریه (۹ اسفند) با خالص جریان ورود سرمایه ۶۷۳.۴ میلیون دلاری مواجه شدند و احتمالاً در رشد بیت کوین تا محدوده ۶۴٬۰۰۰ دلار موثر بودند. ارزش دارایی‌های تحت مدیریت ETF شرکت بلک راک (BlackRock) هم در ۱ مارس (۱۱ اسفند) به ۱۰ میلیارد دلار رسید و آن را به سریع‌ترین صندوقی تبدیل کرد که به چنین رکوردی دست یافته است.

هرچند بسیاری از تحلیلگران نسبت به آینده بیت کوین بعد از هاوینگ آن امیدوار هستند، تحلیلگران بانک جی‌پی مورگان (JPMorgan) اعلام کرده‌اند که این رویداد ممکن است قیمت BTC را کاهش دهد. آن‌ها باور دارند که قیمت بیت کوین ممکن است به محدوده ۴۲٬۰۰۰ دلار برگردد؛ چون هاوینگ از قبل تاثیر خود را روی بازار گذاشته است.

شایان ذکر است که رویداد هاوینگ بیت کوین پاداش بلاک آن را از ۶.۲۵ BTC به ۳.۱۲۵ BTC کاهش می‌دهد و تاریخ نشان داده است که همواره به رشد قیمت این ارز دیجیتال کمک می‌کند. دلیل آن هم این است که ماینرها بعد از هاوینگ فقط با رشد قیمت بیت کوین می‌توانند هزینه‌های خود را پوشش دهند. طبق داده‌های موجود، هزینه استخراج یک بیت کوین بعد از هاوینگ بعدی آن به ۵۳٬۰۰۰ دلار می‌رسد.

با این حال، تحلیلگران تاکید کردند که بعضی از ماینرها بعد از هاوینگ مجبور می‌شوند از استخراج بیت کوین کناره‌گیری کنند چون دستگاه‌های کارآمد و سرمایه مورد نیاز برای ارتقای آن‌ها را ندارند. در نتیجه سختی استخراج می‌تواند ۲۰ درصد کم‌تر از برآورد اولیه باشد و به کاهش هزینه ماینرها و کاهش قیمت بیت کوین کمک کند. البته اگر جریان ورود سرمایه ETFهای اسپات بیت کوین و رشد قیمت این ارز دیجیتال ادامه داشته باشد، این پیش‌بینی باطل می‌شود.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + ده =