اخبار ارز دیجیتالاخبار بیت کوین

تحلیل‌گر مطرح: بیت کوین بعد از هاوینگ کمیاب‌تر از طلا می‌شود

تحلیلگران، از جمله پلن بی، معتقدند که قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ آن در آوریل ۲۰۲۴ (فروردین ۱۴۰۳) کمیاب‌تر از طلا می‌شود.

خلاصهٔ خبر

  • با کمیاب‌ شدن بیت کوین در آوریل ۲۰۲۴ (فروردین ۱۴۰۳)، قیمت آن ممکن است به ۵۰۰٬۰۰۰ دلار برسد.
  • با توجه به آمار قوی بازار کار آمریکا احتمال کاهش نرخ بهره این کشور و افزایش قیمت دارایی‌های پرریسکی مثل طلا پایین است.

به گزارش کریپتو پولیتن، تحلیلگران باور دارند که قیمت بیت‌ کوین به زودی به طور قابل‌توجهی رشد می‌کند و عوامل مختلفی در این چشم‌انداز صعودی نقش دارد. یکی از عوامل جریان ورودی صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات بیت کوین است که نشان می‌دهد توجه سرمایه‌گذاران نهادی به این ارز دیجیتال جلب شده است. تحلیلگرانی مثل تیم درپر (Tim Draper) پیش‌بینی کرده‌اند که پس از هاوینگ بیت کوین در آوریل ۲۰۲۴ (فروردین ۱۴۰۳) قیمت آن ممکن است به ۲۵۰٬۰۰۰ دلار برسد. علاوه بر این، بعضی از تحلیلگران باور دارند که قیمت بیت کوین ممکن است تا محدوده ۵۰۰٬۰۰۰ دلار رشد کند.

تاریخ نشان داده است که همبستگی زیادی بین هاوینگ بیت کوین و بازارهای گاوی وجود دارد. به همین خاطر هاوینگ بعدی این ارز دیجیتال ممکن است رالی جدیدی را آغاز کند.

هرچند که نظر همه معامله‌گران شبیه به هم نیست، اکثر فعالان بازار ارزهای دیجیتال نسبت به آینده بیت کوین خوش‌بین هستند و باور دارند که سرمایه‌گذاران نهادی و الگوهای قیمتی از رشد آن حمایت می‌کنند. تحلیلگری مطرح بیت کوین با نام مستعار پلن‌بی (PlanB) هم اعلام کرده است:

پس از هاوینگ بیت کوین، این ارز دیجیتال از طلا و املاک و مستغلات کمیاب‌تر می‌شود. فکر نمی‌کنم ارزش بازار بیت کوین که در حال حاضر کم‌تر ۱ تریلیون دلار است، کم‌تر از مارکت کپ طلا باقی بماند. مارکت کپ طلا در حال حاضر کم‌تر از ۱۰ تریلیون دلار است. پس قیمت بیت کوین احتمالاً به ۵۰۰٬۰۰۰ دلار می‌رسد.

با این حال رشد قیمت معمولاً یک سال پس از عملی شدن هاوینگ محقق می‌شود. پس اگر تاریخ دوباره تکرار شود، قیمت بیت کوین احتمالاً بلافاصله بعد از آوریل ۲۰۲۴ (فروردین ۱۴۰۳) رشد نمی‌کند. علاوه بر این، ده برابر شدن مارکت کپ بیت کوین به سرمایه زیادی نیاز دارد که با توجه به شرایط موجود، به نظر نمی‌رسد در آن زمان در دسترس باشد.

در زمان نگارش این مطلب، قیمت بیت کوین در محدوده ۴۲٬۷۰۰ دلار قرار دارد که نسبت به یک روز قبل حدود ۱ درصد اصلاح کرد. علاوه بر این، BTC در یک هفته گذشته ۱.۳ درصد کاهش یافته است و حجم معاملات آن به ۱۳ میلیارد دلار می‌رسد.

مارکت کپ کل بازار کریپتو هم به ۱.۷ تریلیون دلار می‌رسد و نسبت به سال قبل حدود ۵۰ درصد رشد کرده است. مارکت کپ بیت کوین هم به حدود ۸۴۰ میلیارد دلار رسیده است که تقریباً ۴۹ درصد از کل مارکت کپ بازار ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود. علاوه بر این، مارکت کپ استیبل کوین‌ها نیز ۱۳۷ میلیارد دلار است که حدود ۷.۵ درصد از کل مارکت کپ بازار را تشکیل می‌دهد.

قیمت طلا (XAU/USD) به دلیل داده‌های قوی بازار کار آمریکا کاهش یافته است. سرمایه‌گذاران انتظار دارند که فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره این کشور را در نشست ماه مارس (اسفند) در محدوده ۵.۲۵ تا ۵.۵ درصد نگه دارد و آن را تغییر ندهد. به عبارت دیگر، داده‌های قوی بازار کار آمریکا احتمال کاهش نرخ بهره را تا پایان فصل بهار کاهش داده است.

بازار کار قوی و پیشنهاد حقوق بیشتر توسط شرکت‌های آمریکایی برای حفظ یا استخدام کارگران، نشان می‌دهد اقتصاد آمریکا در شرایط اقتصادی خوبی قرار دارد و شرایط تورمی آن هم پایدار شده است. در نتیجه نرخ بهره آمریکا می‌تواند همچنان بالا بماند.

در حالی که قیمت طلا کاهش یافته، بازده اوراق خزانه آمریکا و شاخص دلار آمریکا (DXY) رشد است. به همین خاطر شاخص دلار آمریکا برای اولین بار در ۲ ماه گذشته به مقاومت ۱۰۴ رسیده است. البته بررسی شاخص PMI بخش خدماتِ ISM برای ماه ژانویه (دی) هم اهمیت زیادی دارد چون دو سوم تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهد.

طبق آمار موجود قیمت طلا در بازارهای آسیا و اروپا هم به روند نزولی خود ادامه داده است و در حال حاضر در محدوده ۲٬۰۲۷ دلار قرار دارد. بر اساس گزارش CME FedWatch Tool، کاهش نرخ بهره در جلسه فدرال رزرو در ماه مارس (اسفند) خیلی پایین است اما این اتفاق ممکن است در ماه مه (اردیبهشت ۱۴۰۳) رخ بدهد.

شایان ذکر است که در ماه ژانویه (دی) ۳۵۳٬۰۰۰ شغل جدید در آمریکا به وجود آمده است. این مقدار تقریباً دو برابرِ پیش‌بینی اقتصاددان و بیشتر از ۳۳۳٬۰۰۰ شغل ایجادشده در دسامبر ۲۰۲۳ (آذر) است.

میانگین درآمد ساعتی آمریکا هم ۰.۶ درصد رشد کرده و بیشتر از پیش‌بینی‌های ۰.۳ درصدی و آمار ۰.۴ درصدی ماه قبل بود. علاوه بر این رشد سالانه ۴.۵ درصدی دستمزدهای آمریکا باز هم بیشتر از پیش‌بینی‌های ۴.۱ درصدی و آمار ۴.۴ درصدی قبلی بود. میانگین درآمد ساعتی این کشور نسبت به یک سال گذشته هم در دسامبر ۲۰۲۳ (آذر) از ۴.۱ درصد به ۴.۴ درصد رسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + پنج =