اخبار ارز دیجیتالاخبار بیت کوین

اصلاح ۵ درصدی بیت کوین در شب پرنوسان بازار ارزهای دیجیتال؛ چه عواملی رالی BTC را تهدید می‌کنند؟

قیمت بیت کوین در شب گذشته تنها طی ۴ ساعت ابتدا به رکورد ۷۳٬۰۰۰ دلار رسید، سپس تا محدوده ۶۹٬۰۰۰ دلار سقوط کرد اما دوباره توانست خود را به مرز ۷۲٬۰۰۰ دلار نزدیک کند. این نوسانات شدید باعث شد بیش از ۳۶۰ میلیون دلار معامله لیکویید شود. علاوه بر این، به نظر می‌رسد که واگرایی روند صعودی قیمت BTC و روند نزولی شاخص RSI تحلیلگران را نگران کرده است.

خلاصه خبر

  • قیمت بیت کوین در ۱۲ مارس (۲۲ اسفند) با نوسانات زیادی روبه‌رو شد و باعث شد که بیش از ۳۶۰ میلیون دلار معامله لیکویید شود.
  • تحلیلگران باور دارند که BTC قدرت اولیه رالی خود را از دست داده است.

به گزارش کوین دسک، بازار ارزهای دیجیتال در روز سه‌شنبه با نوسانات ناگهانی زیادی روبه‌رو شد. بیت کوین برای اولین بار از مرز ۷۳,۰۰۰ دلار گذشت اما ناگهان حدود ۵ درصد سقوط کرد و سپس دوباره خود را به مرز ۷۲٬۰۰۰ دلار رساند.

قیمت اتریوم هم با افتی ۲ درصدی عملکرد نسبتاً خوبی داشت اما ارزهای دیجیتالی مثل ریپل، دوج کوین و لایت کوین بین ۶ تا ۸ درصد سقوط کردند. ارز دیجیتال آوالانچ از معدود ارزهای دیجیتالی بود که توانست در این مدت رشد کند.

داده‌های وب سایت کوین‌گلس (Coinglass) نشان می‌دهد که این نوسانات بیش از ۳۶۰ میلیون دلار معامله را لیکویید کرده است. اکثر این معاملات هم معامله لانگ (خرید) بودند و رکورد جدیدی را از ۵ مارس (۱۵ اسفند) به ثبت رساندند.

معاملات لیکوییدشده بازار ارزهای دیجیتال

شرکت مشهور ماتریکس پورت (Matrixport) در واکنش به این مسئله اعلام کرد که روند صعودی بیت کوین نیروی قبلی خود را ندارد. ماتریکس پورت در این گزارش بر واگرایی بین قیمت بیت کوین و روند نزولی شاخص قدرت نسبی (RSI) تاکید کرد و سپس ادامه داد:

ما از اواخر ژانویه (دی) نسبت به بیت کوین خوش‌بین بودیم اما تحلیل‌های ریسک به ریوارد ما دوره‌ تثبیت را محتمل‌تر می‌داند. این بازار صعودی همچنان پتانسیل زیادی دارد اما واگرایی بین RSI و قیمت بیت کوین می‌تواند به این معنا باشد که BTC قبل از رشد مجدد خود به تثبیت بیشتری نیاز دارد.

به طور کلی، محدوده ۶۹,۰۰۰ دلار اهمیت زیادی برای بیت کوین دارد و می‌تواند در کوتاه‌مدت به‌ عنوان حمایت آن عمل کند. شایان ذکر است که شاخص CPI آمریکا برای ماه فوریه (بهمن) کمی بیشتر از پیش‌بینی تحلیلگران بود و اگر در ماه‌های آینده هم روند آن صعودی باشد، ممکن است فدرال رزرو را از کاهش نرخ بهره منصرف کند.

با این حال آئورلی بارتیر (Aurelie Barthere)، تحلیلگر ارشد شرکت «Nansen.ai»، باور دارد که تورم آمریکا تاثیر کوتاه‌مدتی بر بازار ارزهای دیجیتال می‌گذارد و بعید است بر روند صعودی آن در هفته‌های آینده موثر باشد. او خاطرنشان کرده‌ است:

محرک‌های صعودی زیادی در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد. به نظر ما فشار فروش بازار به طور قابل‌توجهی افزایش نمی‌یابد زیرا قیمت‌گذاری مجدد ارزهای دیجیتال در چند ماه گذشته بدون زیر سوال بردن بازار صعودی اتفاق افتاده است.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =