اخبار ارز دیجیتالسایر اخبار

ارزش کل سرمایه قفل‌شده بلست ۲ روز بعد راه‌اندازی شبکه اصلی آن ۷۷ درصد سقوط کرد

شبکه اصلی بلست (Blast) در ۲۹ فوریه (۱۰ اسفند) راه‌اندازی شد اما کاربران آن به سرعت دارایی‌های خود از این راهکار لایه ۲ خارج کردند. با این حال، سایت‌های فیشینگ زیادی با توجه به اخبار بلست ایجاد شده‌اند و حداقل ۵ میلیون دلار سرمایه کاربران را به سرقت برده‌اند.

خلاصه خبر

  • ارزش کل سرمایه قفل‌شده ۲ روز بعد از راه‌اندازی شبکه اصلی آن، از ۲.۲۷ میلیارد دلار به ۵۲۰ میلیون دلار رسید.
  • کلاهبرداران با استفاده از اخبار مربوط به این راهکار لایه ۲، سایت‌های فیشینگ زیادی را ایجاد کرده و ۵ میلیون دلار سرمایه را به سرقت برده‌اند.

به گزارش کریپتواسلیت، داده‌های دیفای‌لاما (DefiLama) و فلیپ‌ساید (Flipside) نشان می‌دهد که ارزش کل سرمایه قفل‌شده (TVL) در بلست به ۵۲۰ میلیون دلار می‌رسد. این در حالی است که در زمان راه‌اندازی شبکه اصلی این راهکار لایه ۲، TVL آن به بیش از ۲.۲۷ میلیارد دلار رسیده بود.

TVL شبکه بلست

بلست سال گذشته اعضای کاربران خود را ترغیب کرده بود تا اتریوم و استیبل کوین‌های خود را قفل کرده و ۵ درصد بازدهی سالانه دریافت کنند بازدهی بالا و ایردراپ‌ بالقوه این شبکه هم فعالان بازار ارزهای دیجیتال را به مشارکت در آن تشویق کرد. با این حال، این حرکت انتقادات زیادی را هم در پی داشت چون آن‌ها زمان راه‌اندازی شبکه اصلی بلست نمی‌توانستند دارایی‌های خود را برداشت کنند.

با راه‌اندازی موفقیت‌آمیز شبکه اصلی، کاربران به سرعت دارایی‌های قفل‌شده خود را خارج کردند. همین مسئله باعث شد TVL آن به سرعت کاهش یابد. با این حال، بلست همچنان به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد و علاوه بر پردازش بیش از ۱ میلیون تراکنش، چند برنامه غیرمتمرکز جدید در آن راه‌اندازی شده است.

در همین حال، هکرها هم تلاش کردند با راه‌اندازی سایت‌های فیشینگ از اخبار مربوط به شبکه اصلی بلست سوءاستفاده کنند. شرکت «Scam Sniffer» برای مثال به ۲ مورد از این سایت‌ها اشاره کرد که در مجموع بیش از ۵ میلیون دلار دارایی را به سرقت برده‌اند.

در یکی از این سایت‌ها، یک کاربر ناآگاه بعد از دریافت پیام‌های تقلبی مجوز حساب خود در صرافی یونی سواپ را صادر کرد و با ۴.۳۹ میلیون دلار ضرر مواجه شد. کاربر دیگری هم به خاطر سایت فیشینگ مربوط به ایردراپ توکن بلست ۷۱۷٬۸۱۷ دلار دارایی دیجیتال را از دست داد. پلتفرم Scam Sniffer خاطرنشان کرد:

سایت‌های فیشینگ زیادی وجود دارند که شبیه به بلست هستند! می‌خواهیم یک بار دیگر به شما یادآوری کنیم که کلیک کردن روی لینک‌های توییتری به شدت خطرناک است.

بلست نیز با تکرار این هشدار از اعضای جامعه خود خواست هوشیار باشند و با دنبال کردن حساب رسمی آن در شبکه‌های جدید، از اطلاعیه‌های جدید آگاه شوند.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =