اخبار اتریوماخبار ارز دیجیتال

بررسی تاثیر ارتقای دنکان بر راهکارهای لایه ۲؛ آیا اتریوم به هدف خود رسید؟

ارتقای دنکان (Dencun) در روز گذشته در شبکه اصلی اتریوم انجام شد و به طور قابل‌توجهی به کاهش کارمزدهای راهکارهای لایه ۲ کمک کرد. با این حال بعضی از توسعه‌دهندگان اعلام کرده‌اند که ارتقای دنکان ممکن است به اندازه کافی پایدار نباشد.

خلاصه خبر

  • ارتقای دنکان باعث شد کارمزد راهکارهای لایه ۲ به شدت کاهش یابد.
  • معرفی بلاب‌ها و جایگزین کردن آن با روش Calldata برای ذخیره داده‌ها در این مسئله موثر بوده است.

به گزارش دبلاک و کوین دسک، کارمزد راهکارهای لایه ۲ بعد از اجرای تراکنش‌های بلاب (Blobs) به شدت کاهش یافت. این راهکارها در گذشته از روش «Calldata» استفاده می‌کردند اما به نظر می‌رسد استفاده از بلاب‌ها نقطه عطف جدیدی را در نقشه راه آن‌ها ایجاد کرده است. به عبارت دقیق‌تر کارمزد راهکار لایه ۲ مثل آپتیمیزم، استارک نت و بیس بعد از ارتقای دنکان تا چند برابر کاهش یافته‌ است

کارمزد راهکارهای لایه ۲ اتریوم

داده‌های آنچین وب سایت دون (Dune) نشان می‌دهد که میانگین هزینه گس شبکه بیس از حدود ۰.۵ دلار به حدود ۰.۰۰۱۲ دلار کاهش یافته‌ است. علاوه بر این میانگین کارمزد یک سواپ در استارک نت از ۶.۷ دلار به ۰.۰۴ دلار رسیده‌ است. شبکه آربتیروم هم اعلام کرده است که از ۴ مارس (۲۴ اسفند) پشتیبانی از ارتقای دنکان را شروع می‌کند. شایان ذکر است که شبکه بلست (Blast) هنگام پشتیبانی از ارتقای مذکور به مشکل خورده‌ بود اما پس مدتی مشکلات آن حل شد.

به طور کلی تاکنون بیش از ۳٬۰۰۰ بلاب استفاده شده‌ است. با این حال تحلیلگران باور دارند که کارمزد زنجیره‌های لایه ۲ در آینده افزایش می‌یابد. دلیل آن هم این است که با افزایش تعداد رول‌آپ‌هایی که از بلاب استفاده می‌کنند، رقابت برای فضای بلاب افزایش یافته‌ و روی کارمزد تراکنش‌ها تاثیر می‌گذارد. ریچ راینز (Rich Rines)، یکی از مشارکت‌کنندگان کور دائو (Core DAO)، نیز در انتقاد از اتریوم گفته‌ است:

ارتقای دنکان پاسخ اتریوم به نیازهای واضح مقیاس‌پذیری بیشتر بود. این ارتقا راهکارهای لایه ۲ را تقویت می‌کند اما سوال اینجا است که آیا برای بلندمدت هم کافی است یا خیر. در حالی که لایه‌های ۲ قرار است به لایه پایه سرویس بدهند، تکثیر آن‌ها می‌تواند رقبای جدیدی را برای لایه پایه ایجاد کند. اگر بیشتر تراکنش‌ها روی لایه‌ها ۲ انجام شود، انگیزه‌های اقتصادی حمایت‌کنندگان لایه ۲ کاهش می‌یابد. علاوه بر این، اتکا به لایه‌های ۲ می‌تواند فعالیت‌ها را مختل و انسجام و قابلیت همکاری اکوسیستم اتریوم را تضعیف کند.

کریستین کیم (Christine Kim)، معاون تحقیقات شرکت سرمایه‌گذاری گلکسی دیجیتال (Galaxy Digital)، هم با اشاره به اینکه کارمزدهای اتریوم تغییری نکرده‌، گفته‌ است:

اتریوم برای کاهش هزینه‌های کاربران خود برنامه‌ریزی نمی‌کند و این واقعیتی است که مردم باید آن را درک کنند. سوق دادن کاربران از اتریوم به سایر راهکارهای لایه ۲ به این معنی است که اتریوم سلطه خود را به عنوان یک پلتفرم عمومی برای محاسبات عمومی از دست می‌دهد. اتریوم باور دارد که پروتکل‌های دیگر باید مسئولیت محاسبات کلی را بر عهده بگیرند.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − شش =