شمارش معکوس تا هاوینگ بیت‌کوین

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
اخبار ارز دیجیتالاخبار بیت کوین

چرا قیمت بیت کوین کاهش یافته است؟ بررسی ۲ فاکتور مهم

بیت کوین در روز سه‌شنبه با آغاز به کار بازارهای آسیایی با فشار فروش جدیدی مواجه شد. به نظر می‌رسد ۲ فاکتور مهم روی کاهش BTC موثر بوده است.

خلاصه خبر

  • قیمت بیت کوین در ۲ آوریل (۱۴ فروردین) به محدوده ۶۶٬۳۰۰ دلار رسید.
  • به نظر می‌رسد شرایط اقتصادی و فشار فروش صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات بیت کوین در این اتفاق موثر بوده است.

به گزارش کوین دسک و یوتودی، قیمت بیت کوین با افتی حدوداً ۴ درصدی به ۶۶,۳۴۲ دلار رسید و فاز تثبیت خود در رنجِ ۶۸٬,۰۰۰ دلار تا ۷۲٬۰۰۰ دلار را به صورت نزولی به پایان رساند. سایز ارزهای دیجیتال از جمله اتریوم، سولانا و دوج کوین هم کاهش یافتند.

به نظر می‌رسد رشد شاخص دلار در این اتفاق موثر بوده است. این شاخص برای اولین بار در چهار ماه گذشته از مرز ۱۰۵ عبور کرد و رشد ماهانه خود را به ۲.۵۸ درصد رساند. به طور کلی با رشد دلار، ریسک‌پذیری معامله‌گران و تقاضای دارایی‌هایی مثل بیت کوین و طلا کاهش می‌یابد.

نمودار روزانه قیمت بیت کوین

شاخص PMI بخش تولید ISM نشان می‌دهد که فعالیت کارخانه‌ها در ماه مارس (اسفند ۱۴۰۲) به طور غیرمنتظره‌ای گسترش یافته و برای اولین بار از سپتامبر ۲۰۲۲ (شهریور ۱۴۰۱) رشد کرده است. به عبارت دقیق‌تر، این شاخص از رکورد ۴۷.۸ در ماه فوریه (بهمن ۱۴۰۲) با ۲.۵ واحد افزایش به ۵۰.۳ رسید. در نتیجه این شاخص با عبور از سطح ۵۰ عملاً وارد محدوده توسعه شد، روند نزولی ۱۶ ماهه خود را متوقف نمود و احتمال کاهش نرخ بهره آمریکا را کم کرد. 

به عبارت دیگر، بازار اکنون انتظار دارد که فدرال رزرو در سال ۲۰۲۴ طی ۳ نوبت نرخ بهره را کاهش نمی‌دهد. احتمال اینکه فدرال رزرو اولین کاهش نرخ بهره را در ژوئن (خرداد) اعمال کند، به زیر ۵۰ درصد کاهش یافته است. تحلیلگران شرکت ING اعلام کرده‌اند:

بازارهای مالی روی گزارش ISM متمرکز شده‌اند. بازده اوراق خزانه ۱۰ ساله هم افزایش یافته است. در این هفته تقریباً ۲۰ نفر از مقامات فدرال رزرو سخنرانی می‌کنند. فعالان بازارهای مالی به احتمال زیاد به این نتیجه رسیده‌اند که فدرال رزرو نسبت به تغییر سیاست‌های خود محتاط‌تر خواهد شد.

با این حال، برخی از تحلیلگران باور دارند که افزایش بدهی دولت آمریکا در نهایت فدرال رزرو را مجبور می‌کند تا نرخ بهره را کاهش دهد. این اتفاق می‌تواند به رشد قیمت ارزهای دیجیتال کمک کند. شایان ذکر است فدرال رزرو برای مهار تورم آمریکا، نرخ بهره این کشور را از محدوده صفر به ۵.۵ درصد داد. این اتفاق تا حدودی مسئول سقوط ۸۰ درصدی قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۲ بود.

در این هفته، شاخص‌های زیادی مثل نرخ بیکاری منتشر می‌شود و می‌تواند نوسانات جدیدی در بازار ارزهای دیجیتال ایجاد کند. علاوه بر این، هاوینگ بیت کوین نیز در اواخر این ماه اجرا می‌شود.

شایان ذکر است که در ۱ آوریل (۱۳ فروردین) صندوق GBTC شرکت گری‌اسکیل (Grayscale) نزدیک به ۳۰۲ میلیون دلار سرمایه جدید را از دست داد. طبق گفته‌های جیمز سیفارت (James Seyffart)، تحلیلگر ETF بلومبرگ، این مبلغ بیشتر از حد انتظار است. به طور کلی، در روز دوشنبه ETFهای اسپات بیت کوین با خالص جریان خروجی ۸۵.۷ میلیون دلاری مواجه شدند و صندوق‌های دیگر نتوانستند زیان GBTC را جبران کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =