اخبار اتریوماخبار ارزهای دیجیتال

بازیابی کلیدهای خصوصی در اتریوم: هارد فورک پکترا در راه است

شبکه اتریوم قصد دارد با اجرای ارتقای پکترا (Pectra) پروپوزال EIP-۳٠٧۴ را اجرا کند. این ارتقا به کاربرانی که در شبکه اتریوم عبارت بازیابی خود را گم کرده‌اند، اجازه می‌دهد دارایی‌هایشان را دوباره به دست آورند.

خلاصه خبر

  • پروپوزال EIP-۳٠٧۴ به کاربرانی که در شبکه اتریوم عبارت بازیابی خود را گم کرده‌اند، اجازه می‌دهد دارایی‌هایشان را دوباره به دست آورند.
  • این پروپوزال بعد از هاردفورک پکترا اجرا می‌شود. این هاردفورک هم احتمالاً در اواخر سال ۲۰۲۴ یا اوایل ۲۰۲۵ اجرا می‌گردد.

به گزارش فارکس استریت، تیم بیکو (Tim Beiko)، یکی از توسعه‌دهندگان اصلی شبکه اتریوم، در روزهای گذشته تایید کرد کرد که پروپوزال EIP-۳۰۷۴ به عنوان بخشی از هاردفورک پکترا اجرا می‌شود. یکی از محققان بنیاد اتریوم به اسم دوموتی (Domothy) هم اعلام کرد که به‌روزرسانی پکترا علاوه بر تقویت کیف پول‌های معمولی شبکه اتریوم، چند قابلیت جدید به قراردادهای هوشمند آن اضافه می‌کند. او در ادامه از بین این قابلیت‌ها برای مثال به امکان بازیابی دارایی‌ها اشاره کرد.

با این حال برای بازیابی دارایی‌های خود، کاربران ابتدا باید مالکیت دارایی‌هایشان را از طریق یک امضای دیجیتال به یک قرارداد «Invoker» منتقل کنند. این قرارداد، تراکنش‌های آتی و فراخوانی توابع (Function Calls) را به نمایندگی از کاربران انجام می‌دهد.

شایان ذکر است که مالکیت دارایی‌های کاربران در این فرآیند واگذار می‌شود. با این حال پیام موجود در امضای دیجیتال به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا در صورت گم شدن یا فراموش کردن عبارت بازیابی خود، دارایی‌هایشان را دوباره بازیابی کند.

طبق گفته‌‌های تحلیلگری به اسم «Cygaar» این قابلیت با اجرای ۲ کد عملیاتی «AUTH» و «AUTHCALL» امکان‌پذیر شده است. AUTH امضای کاربر و اقدام مورد نظر او را دریافت کرده و صحت امضا را بررسی می‌کند. سپس AUTHCALL قراردادِ هدف را برای انجام تراکنش فراخوانی می‌کند اما به جای قرارداد فراخواننده، خود کاربر را به عنوان فراخواننده تعیین می‌کند.

فرآیند بازیابی دارایی‌ها در شبکه اتریوم بعد از اجرای پروپوزال EIP-۳٠٧۴
فرآیند بازیابی دارایی‌ها در شبکه اتریوم بعد از اجرای پروپوزال EIP-۳٠٧۴

البته دوموتی نگران این است که کاربران دارایی‌های خود را یک قرارداد مخرب واگذار کنند و تمام آن‌ها را از دست بدهند. با این حال او اعلام کرده است که احتمالاً در آینده چند قرارداد فراخواننده‌ به طور کامل حسابرسی و تایید می‌شود تا کاربران بتوانند از آن‌ها استفاده کنند. یکی دیگر از مزیت‌های مهم EIP-3074 این است که کاربران برای ارسال تراکنش نیاز ندارند در کیف پولشان اتریوم نگه دارند، چون موجودیت پشت قرارداد فراخواننده می‌تواند از قبل هزینه آن را پرداخت کند. Cygaar تاکید کرد: 

این مسئله برای جذب کاربران عادی و کم‌تجربه خیلی مهم است. 

Cygaar خاطرنشان کرد:

این قابلیت امکان انجام چند کار را در یک تراکنش واحد فراهم می‌کند. در حال حاضر، برای سوآپ کردن یک توکن در یونی سواپ ابتدا باید مجوز استفاده از توکن‌هایتان را به یونی سواپ بدهید و سپس خود سوآپ را انجام دهید. این کار خیلی کارآمد نیست. با EIP-3074 می‌توانید این دو کار را در یک تراکنش واحد انجام دهید.

هاردفورک پکترا احتمالاً در اواخر سال ۲۰۲۴ یا اوایل ۲۰۲۵ اجرا می‌شود.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 7 =