اخبار اتریوماخبار ارز دیجیتال

کمیسیون بورس آمریکا می‌خواهد ETH را به عنوان اوراق بهادار طبقه‌بندی کند؛ کاهش قیمت اتریوم ادامه دارد؟

طبق گزارش‌های موجود، بنیاد اتریوم توسط یک مقام دولتی ناشناس تحت بررسی قرار گرفته‌ و کمیسیون بورس آمریکا (SEC) در تلاش است این ارز دیجیتال را به عنوان اوراق بهادار طبقه‌بندی کند. علاوه بر این SEC تصمیم‌گیری در مورد درخواست شرکت‌‌های مختلف برای راه‌اندازی ETF اسپات اتریوم را به تعویق انداخته‌ و احتمال تایید این صندوق‌ها به ۳۵ درصد رسیده‌ است. به همین خاطر شرایط فعلی و روند ETH سرمایه‌گذاران را نگران کرده است. تحلیل تکنیکال هم نشان می‌دهد که مهم‌ترین حمایت ETH در مسیر نزولی در محدوده ۲٬۸۳۲ دلار تا ۲٬۹۳۲ دلار قرار دارد.

خلاصه خبر

  • کمیسون بورس آمریکا تصمیم‌گیری در مورد درخواست شرکت‌ هشدکس (Hashdex) و درخواست مشترک شرکت‌های آرک اینوست (Ark Invest) و ۲۱شیرز (21Shares) برای راه‌اندازی ETF اسپات ETH را به تعویق انداخته‌ است تا در ماه مه (اردیبهشت) سرنوشت آن‌ها را مشخص کند.
  • به نظر می‌رسد یک مقام دولتی ناشناس هم قصد دارد بنیاد اتریوم را بررسی کند.

به گزارش کوین دسک و کوین تلگراف، ، داده‌های گیت‌هاب (GitHub) نشان می‌دهد یک مقام دولتی ناشناس بررسی بنیاد اتریوم را آغاز کرده اما اطلاعات مربوط به آن به خاطر محرمانه بودن منتشر نشده است. به نظر می‌رسد این بررسی درست زمانی آغاز شده‌ که ETH از اجماع اثبات کار به اجماع اثبات سهام مهاجرت کرده است. قبل از انتشار این خبر، بنیاد اتریوم ادعا می‌کرد که هرگز توسط هیچ آژانسی در هیچ کجای دنیا ارتباط نداشته‌ است. با این حال به نظر می‌رسد این ادعا از ۲۶ فوریه (۷ اسفند) از وب سایت بنیاد مذکور حذف شده‌ است.

وب سایت فورچون (Fortune) هم با استناد به احضاریه شرکت‌های آمریکایی ادعا کرده است کمیسیون بورس آمریکا در حال برگزاری یک کمپین حقوقی جدید برای طبقه‌بندی ETH به عنوان یک اوراق بهادار است. این خبر ضربه بیشتری به امید صنعت ارزهای دیجیتال وارد می‌کند؛ چرامه بسیاری از شرکت‌ها امیدوار بودند این آژآنس ETF اسپات ETH را تایید کند.

بعضی از کارشناسان باور دارند که کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا در این مسئله دخیل بوده و ممکن است با درخواست‌ شرکت‌های مختلف برای راه‌اندازی ETFهای اسپات ETH مرتبط باشد. قیمت اتریوم در ۲۴ ساعت گذشته با اصلاحی ۳ درصدی به محدوده ۳٬۲۰۰ دلار رسید و در یک هفته گذشته حدود ۲۰ درصد کاهش یافت. این ارز دیجیتال در ۸ مارس (۱۸ اسفند) برای اولین بار از سال ۲۰۲۱ به محدوده ۴٬۰۰۰ دلار رسید اما به نظر می‌رسد، شرایط خوبی برای ادامه رالی خود ندارد.

لیکویید شدن معاملات اتریوم در بازار فیوچرز

کاهش قیمت ETH معامله‌گران زیادی را در بازار فیوچرز غافلگیر کرد. تنها در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۱۲۴ میلیون دلار معامله ETH در بازار فیوچرز لیکویید شده که بیش از ۹۶ میلیون دلارِ آن معامله لانگ (خرید) و بیش از ۲۸ میلیون دلار آن معامله شورت (فروش) بوده است. شایان ذکر است که در ۲۴ ساعت گذشته قیمت اتریوم تا محدوده ۳٬۰۵۰ دلار سقوط کرد.

معاملات لیکوییدشده اتریوم در ۲۴ ساعت گذشته
معاملات لیکوییدشده ETH در ۲۴ ساعت گذشته

به طور کلی با لیکویید شدن معاملات لانگ، فشار خرید ارزهای دیجیتال کاهش می‌یابد و روی قیمت آن‌ها تاثیر منفی می‌گذارد.

حجم معاملات و TVL اتریوم

حجم معاملات اتریوم تا هفته منتهی به ۱۹ مارس (۲۹ اسفند) بیش از ۶ درصد کاهش یافته‌ بود. گفتنی است که این کاهش معاملات بعد از اجرای ارتقای دنکان در ۱۵ مارس (۲۵ اسفند) رخ داده‌ است.

علاوه بر این ارزش کل سرمایه قفل‌شده (TVL) اتریوم نسبت به رکورد ۵۷ میلیارد دلاری خود در ۱۳ مارس (۲۳ اسفند) کاهش‌ یافته‌ و به ۴۸ میلیارد دلار رسیده‌ است. این مقدار TVL با رکورد تاریخی اتریوم در این شاخص بیش از ۶۰ میلیارد دلار فاصله دارد.

ارزش کل سرمایه قفل‌شده شبکه اتریوم
ارزش کل سرمایه قفل‌شده شبکه اتریوم

به نظر می‌رسد افزایش محبوبیت سولانا و میم کوین‌های مبتنی بر آن روی این مسئله تاثیرگذار بوده است.

اعتماد معامله‌گران نسبت به اتریوم کاهش یافته‌ است

داده‌های وب سایت مارکت پروفیت (Market Prophit) نشان می‌دهد که هولدرهای پول هوشمند و اکثر سرمایه‌گذاران نسبت به قیمت ETH خوشبین نیستند.

اعتماد هولدرهای پول هوشمند (سمت راست) و اکثر سرمایه‌گذاران (سمت چپ) نسبت به اتریوم
اعتماد هولدرهای پول هوشمند (سمت راست) و اکثر سرمایه‌گذاران (سمت چپ) نسبت به اتریوم

به نظر می‌رسد کاهش احتمال تایید ETFهای اسپات اتریوم در این مسئله موثر بوده است. اگر ظهور بلاک چین‌های جدید و کاهش حجم معاملات اتریوم جلوی رشد آن را بگیرد، علاقه سرمایه‌گذاران به این ارز دیجیتال و بخش دیفای آن کاهش می‌یابد.

تحلیل تکنیکال قیمت ETH

به گزارش کوین گیپ، معامله‌گران هنوز نمی‌دانند باید به خرید ETH در محدوده ۳٬۳۰۰ دلار ادامه بدهند یا خیر. چشم‌انداز صعودی شاخص RSI هم به تنهایی نمی‌تواند به آن‌ها کمک کند. با این حال اگر کندل روزانه اتریوم در بالای ۳٬۳۰۰ دلار بسته‌ ‌شود، ثبات بازار ممکن است افزایش یابد. رسیدن شاخص MFI به محدوده اشباع خرید هم نشان می‌دهد که ETH فشار خرید قابل‌توجهی دارد و می‌تواند حرکت صعودی جدیدی را به سمت محدوده ۴٬۰۰۰ دلار شروع کند.

نمودار روزانه قیمت اتریوم
نمودار روزانه قیمت ETH

شاخص‌هایی مثل میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه و ۲۰ روزه نشان می‌دهند که اصلاح اتریوم هنوز به طور کامل به پایان نرسیده است. اتریوم باید هر چه سریع‌تر به سمت هدف ۴٬۰۰۰ دلار حرکت کند؛ چراکه در غیر این صورت ممکن است به محدوده ۳٬۰۰۰ دلار و یا حتی ۲٬۵۰۰ دلار سقوط کند.

شاخص IOMAP نشان می‌دهد که قوی‌ترین مقاومت ETH در رنج بین ۳٬۷۳۹ دلار تا ۳٬۸۳۹ دلار قرار دارد. علاوه بر این، شاخص مذکور نشان می‌دهد که با کاهش ETH سرمایه‌گذاران بیشتری با زیان تحقق‌نیافته مواجه می‌شوند. به عبارت دقیق‌تر‌ حدود ۴.۴۶ میلیون توکن اتریوم (۳۳.۷۹ درصد) در سود است و ۸.۶۹ میلیون توکن اتریوم (۶۵.۷۹ درصد) در ضرر است. طبق شاخص IOMAP، مهم‌ترین حمایت ETH هم در محدوده ۲٬۸۳۲ تا ۲٬۹۳۲ دلار قرار دارد؛ چراکه ۱.۳۲ توکن اتریوم با قیمت متوسط ۲٬۸۸۷ دلار خریداری شده‌ است.

شاخص IOMAP اتریوم
شاخص IOMAP اتریوم

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 14 =