اخبار ارز دیجیتالاخبار بیت کوین

ETFهای اسپات بیت کوین در کم‌تر از ۱ ماه رکورد ۳ ساله طلا را شکستند

معاملات صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات بیت کوین آمریکا در کم‌تر از یک ماه به رکورد سه ساله طلا رسید.

خلاصهٔ خبر

  • خالص جریان ورود سرمایه ETFهای اسپات بیت کوین به بیش از ۳ میلیارد دلار رسیده است.
  • این رکوردی است که طلا به مدت ۳ سال قادر به شکستن آن نبود.

به گزارش کوین گیپ، ETFهای اسپات بیت کوین تنها در یک ماه رکوردی را شکستند که طلا ۳ سال برای رسیدن آن تلاش کردند.

اریک بالچوناس (Eric Balchunas)، تحلیلگر ETF بلومبرگ، اعلام کرده است خالص جریان ورود سرمایه ETFهای اسپات بیت کوین در ۳ روز گذشته از ۳ میلیارد دلار فراتر رفته است. این صندوق‌ها تنها در ۱۲ فوریه (۲۳ بهمن) حدود ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه را خود جذب کردند.

بالچوناس تاکید کرد کرد تا ۱۴ ژانویه (۲۴ دی) خالص جریان ورودی صندوق‌های مذکور به ۱ میلیارد دلار هم نرسیده بود. به طور کلی به نظر می‌رسد بازار ETFهای بیت کوین عملکرد خوبی داشته است. به غیر صندوق GBTC شرکت گری‌اسکیل (Grayscale) نُه ETF دیگر در مجموع ۱۰ میلیارد دلار جریان ورود سرمایه داشتند. علاوه بر این علاقه سرمایه‌گذاران به این صندوق‌ها افزایش یافته و آنتونی پمپلیانو (Anthony Pompliano)، یکی از کارشناسان بازار ارزهای دیجیتال، اعلام کرده است که متخصصان وال استریت به ETFهای بیت کوین جذب شده‌اند.

او تاکید کرد که تقاضای ETFهای اسپات ۱۲.۵ برابر بیشتر از تعداد بیت کوین‌هایی است که به صورت روزانه ماین می‌شود. این افزایش تقاضا باعث کمبود عرضه می‌شود و در نهایت با اجرای هاوینگ در ماه آوریل (فروردین ۱۴۰۳) به رشد قیمت بیت کوین کمک می‌کند.

قبل از روز دوشنبه و درست زمانی که قیمت بیت کوین به ۴۹٬۰۰۰ دلار رسید، خالص جریان ورود سرمایه هر ده ETF اسپات بیت کوین در مجموع به ۵۴۱.۵ میلیون دلار رسید. صندوق IBIT شرکت بلک راک (BlackRock)، صندوق FBTC شرکت فیدلیتی (Fidelity)، و صندوق ARKB مشترک شرکت‌های آرک اینوست (Ark Invest) و ۲۱شیرز (21Shares) به ترتیب با ۲۵۰.۷ میلیون دلار، ۱۸۸.۴ میلیون دلار و ۱۳۶.۵ میلیون دلار در رتبه اول تا سوم قرار گرفتند.

صندوق GBTC همچنان با جریان خروج سرمایه قابل‌توجهی دست‌وپنجه نرم می‌کند اما شدت آن در روزهای اخیر کاهش یافته است. خروج سرمایه روزانه این صندوق حتی به کف ۵۱.۸ میلیون دلار هم رسید اما دوباره افزایش یافت و تا محدوده ۱۰۱.۶ میلیون دلار رشد کرد.

قیمت بیت کوین هم در روزهای گذشته به ۵۰٬۳۰۰ دلار رسید اما با انتشار داده‌های تورمی آمریکا دوباره به زیر ۴۹٬۰۰۰ رسید. قیمت این ارز دیجیتال در حال حاضر هم در محدوده ۴۹٬۶۰۰ دلار قرار دارد.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 7 =