اخبار ارز دیجیتالسایر اخبار

جزییات ایردراپ استارک نت منتشر شد؛ ۱.۳ میلیون کیف پول واجد شرایط شدند 

 شبکه لایه ۲ استارک‌ نت (Starknet) جزئیات ایردراپ توکن خود را منتشر کرده و قرار است ایردراپ خود را به طور رسمی در ۲۰ فوریه (۱ اسفند) شروع کند.

خلاصهٔ خبر

  • ایردراپ توکن STRK از هفته بعد شروع می‌شود و به مدت ۳ ماه ادامه دارد.
  • در این ایردراپ ۱.۳ میلیون کیف پول واجد شرایط شدند.

به گزارش دیکریپت، طبق گفته‌های بنیاد استارک نت که از این ایردراپ به عنوان برنامه «Provisions» یاد کرده است؛ تقریبا ۱.۳ میلیون کیف پول برای دریافت توکن استارک نت واجد شرایط شده‌اند. این کیف پول‌ها از بین کاربران و توسعه‌دهندگان استارک نت و کاربران برنامه‌های غیرمتمرکز (دپ‌ها) و استیکرهای شبکه اتریوم انتخاب شده‌اند.

کاربران زیادی مشتاقانه منتشر دریافت ایردراپ STRK هستند و بعضی از آن‌ها هم احتمالاً در مدت کوتاهی توکن‌هایشان را می‌فروشند. با این حال توسعه‌دهندگان استارک نت بر اهمیت این توکن در ساختار حاکمیتی شبکه خود و غیرمتمرکزسازی آن تاکید کرده است. الی بن ساسون (Eli Ben-Sasson)، یکی از بنیان‌گذاران و مدیرعامل StarkWare، اعلام کرد:

ایردراپ استارک نت بخشی از یک فرآیند بسیار مهم و ارزش محور برای غیرمتمرکزسازی شبکه آن است. این شبکه در حال تکامل است و ایردراپ STRK دموکراسی و ثبات زیادی را برای آن به ارمغان می‌آورد.

در مجموع، حدود ۱ میلیارد توکن STRK در اختیار کاربران قرار می‌گیرد و آن‌ها از ۲۰ فوریه (۱ اسفند) تا ۲۰ ژوئن (۳۱ خرداد ۱۴۰۳) فرصت دارند توکن‌های خود را دریافت کنند. به طور کلی افرادی که قبل از ۱۵ نوامبر ۲۰۲۳ (۲۴ آبان) از استارک استفاده کرده‌اند یا در توسعه آن مشارکت داشتند، بسته به سطح فعالیت خود بین ۵۰۰ تا ۱۸۰٬۰۰۰ توکن STRK دریافت خواهند کرد.

بیشترین توکن STRK به بیش از ۲٬۰۰۰ کاربری اختصاص می‌یابد که از ابتدای راه در شبکه استارک نت فعال بودند و در برنامه اعضای اولیه انجمن استارک نت (Starknet Early Community Members Program) پذیرفته شدند. کاربران با مراجعه به وب سایت استارک نت می‌توانند تعداد توکن‌های تخصیص‌یافته به خود را مشاهده کنند. با این حال با توجه به مشکل جزیی وب سایت آن، متقاضیان باید اسم خود را حروف کوچک بنویسند.

کاربران دپ‌هایی که از نسخه قبلی استارک نت، یعنی StarkEx استفاده می‌کردند؛ ۱۱۱.۱ توکن STRK دریافت می‌کنند. البته آن‌ها در صورتی این توکن‌ها را دریافت خواهند کرد که از این دپ‌ها تا قبل از ۱ ژوئن ۲۰۲۲ (۱۱ خرداد) استفاده کرده باشند. از بین این دپ‌ها برای مثال می‌توان به dYdX، شبکه Immutable X، پلتفرم Rhinofi و بازی Sorare اشاره کرد. 

استیکرهای اتریوم که اجرای نودها را از قبل از رویداد مرج شروع کردند، می‌توانند ۱٬۸۰۰ توکن STRK دریافت کنند. علاوه بر این کسانی که قبل از راه‌اندازی Beacon Chain اتریوم در دسامبر ۲۰۲۰ (آذر ۱۳۹۹) استیکینگ آن را شروع کردند، ۳٬۶۰۰ STRK دریافت می‌کنند.

هر یک از توسعه‌دهندگان اصلی اتریوم ۱۰٬۰۰۰ توکن دریافت می‌کنند و به هر یک از نویسندگان پروپوزال‌های EIP نیز ۲٬۰۰۰ توکن STRK اختصاص می‌یابد. بقیه توسعه‌دهندگان اتریوم می‌توانند ۱٬۸۰۰ توکن STRK دریافت کنند و استیکرهای این ارز دیجیتال در استخرها یا صرافی‌های متمرکز هم ۳۶۰ توکن STRK دریافت خواهند کرد.

استارک نت در ابتدای سال ۲۰۲۳ کم‌تر از ۱ میلیون ارزش کل سرمایه قفل‌شده (TVL) داشت اما در حال حاضر بیش از ۵۶ میلیون دلار TVL دارد. این شبکه در دسامبر ۲۰۲۳ (آذر) اعلام کرد که به زودی ایردراپ خود را انجام می‌دهد. در آن زمان TVL استارک نت در محدوده ۳۲ دلار قرار داشت و خبر مذکور باعث شد که با رشدی ۷۵ درصدی مواجه شود.

با این حال این شبکه اعلام کرد که مقداری از توکن‌های خود را به توسعه‌دهندگان، بعضی از مشارکت‌کنندگان و استیکرهای اتریوم (حتی اگر هرگز از استارک نت یا StarkEx استفاده نکرده باشند) اختصاص می‌دهد.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + هشت =