اخبار ارزهای دیجیتالسایر اخبار

بنیانگذار سایت غیرقانونی ترینوست بازداشت شد؛ مراقب طرح‌های پانزی و هرمی باشید!

دادستان مرکز استان گلستان، اعلام کرد که سرشبکه هرمی سایت تری اینوست یا ترینوست (Treenvest) بازداشت شده‌ است. ترینوست یک سایت غیرقانونی بود که قربانیانش را به امید پرداخت سود بالا در بازار ارزهای دیجیتال جذب می‌کرد.

خلاصه خبر

  • دادستان مرکز استان گلستان، اعلام کرد که سرشبکه هرمی سایت تری اینوست یا ترینوست بازداشت شده‌ است.
  • ترینوست یک سایت غیرقانونی بود که قربانیانش را به امید پرداخت سود بالا در بازار ارزهای دیجیتال جذب می‌کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمود اسپانلو، دادستان مرکز استان گلستان، گفت:

این شرکت برای جلب اعتماد کاربران خود، در چند مرحله به آن‌ها سود پرداخت کرد اما پس از چند ماه، خبری از پرداخت و یا حتی اصل پول نبود. تاکنون ۱۰۰ نفر از این وب‌سایت شکایت کرده‌اند و بنیانگذار آن به اتهام کلاهبرداری و تحصیل مال از طریق نامشروع دستگیر شده و در حال حاضر در زندان است.

تعدا پروژه‌های هرمی مثل تری اینوست در ایران کم نیست. بسیاری از این پروژه‌ها توسط افراد بی‌نام و نشان راه‌اندازی می‌شوند و ارزهای دیجیتالی را تبلیغ می‌کنند که خودشان ایجاد کرده‌اند. تری اینوست هم از این قاعده مستثنی نبود و ارز دیجیتالی به اسم «3co» را تبلیغ می‌کرد که توسط مالک آن ایجاد شده‌ بود.

ترینوست ادعا می‌کرد که اگر معامله‌گران یک یا ۲ سال توکن‌هایشان را در این پلتفرم قفل کنند، ماهانه ۵ تا ۱۰ درصد سود دریافت می‌کنند. علاوه بر این، کاربران آن می‌توانستند به مدت ۶ ماه سرمایه خود را قفل کرده و بعد از ۶ ماه، تمام سود و اصل سرمایه را به‌طور یکجا برداشت کنند. این شبکه پس از مدتی به زیرمجموعه‌گیری و طرح‌های هرمی نیز روی آورد.

به طور کلی، با رشد بازار ارزهای دیجیتال، تعداد چنین پروژه‌های کلاهبرداری افزایش می‌یابد. زیرمجموعه‌گیری و وعده سودهای زیاد یکی از ساده‌ترین روش‌های موجود برای شناسایی چنین پروژه‌هایی است. به این معنی که هر جا تبلیغاتی مبنی بر پرداخت سودهای غیرمتعارف در قبال سرمایه‌گذاری و همچنین زیرمجموعه‌گیری برای کسب سود مشاهده کردید، درباره کلاهبرداری بودن این پروژه‌ها تردید نکنید.  

علاوه بر این، برای معامله در بازار ارزهای دیجیتال، صرفا پلتفرم‌های کاملاً قانونی و مطمئن را انتخاب کنید و از معامله در پلتفرم‌های گمنام و غیرقانونی و سپردن دارایی‌هایتان به دست افراد دیگر به قصد دریافت سودهای غیرعادی، خودداری کنید تا از دام‌هایی که کلاهبرداران در دنیای ارزهای دیجیتال پهن کرده‌اند، در امان باشید. 

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه!

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =