اخبار ارز دیجیتالاخبار بیت کوین

تورم آمریکا بیشتر از پیش‌بینی‌ها بود؛ واکنش نزولی بیت کوین

اداره آمار کار ایالات متحده داده‌های مربوط به شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) ماه ژانویه (دی) را اعلام کرد.

خلاصهٔ خبر

  • شاخص CPI آمریکا در ماه ژانویه (دی) به ۳.۱ درصد رسیده است.
  • قیمت بیت کوین در واکنش به این خبر کاهش یافت

به گزارش کوین گیپ، شاخص CPI آمریکا برای ماه ژانویه (دی) به ۳.۱ درصد رسید که کم‌تر از CPI دسامبر ۲۰۲۳ (آذر) بود. با این حال تحلیلگران انتظار داشتند که شاخص مذکور به ۲.۹ درصد برسد. انتشار این داده‌ها باعث شد احتمال کاهش نرخ بهره آمریکا در ماه ژوئن (خرداد ۱۴۰۳) کاهش یابد و احتمال تغییر آن در ماه جولای (تیر ۱۴۰۳) رشد کند.

طبق گزارش‌های دفتر آمار کار ایالات متحده، CPI ماه ژانویه بر مبنای تعدیل فصلی ۰.۳ درصد رشد کرده که بیشتر از رشد ۰.۲ درصدی آن در ماه دسامبر است. اقتصاددانان رویترز (Reuters) انتظار داشتند که CPI پس از رشد ۳.۴ درصدی خود در دسامبر، به ۲.۹ درصد برسد. شاخص Core CPI هم ۰.۴ درصد در بازه زمانی ماهانه افزایش یافت که بیشتر از پیش‌بینی‌های ۰.۳ درصدی بود. شایان ذکر است که این شاخص قیمت مواد غذایی و انرژی را حذف می‌کند. Core CPI سالانه هم به ۳.۹ درصد رسید و باز هم بیشتر از پیش‌بینی‌های ۳.۷ درصدی بود.

سرمایه‌گذاران در تلاش هستند که بفهمند فدرال رزرو آمریکا چه زمانی نرخ بهره را تغییر می‌دهد. با این حال رشد غیرمنتظره CPI آمریکا ممکن است به حفظ نرخ بهره فعلی کمک کند. تحلیلگران هم به همین خاطر اعلام کردند احتمال کاهش نرخ آمریکا در ژوئن (خرداد ۱۴۰۳) کاهش یافته و این اتفاق ممکن است در جولای (تیر ۱۴۰۳) رخ بدهد. این تغییر نشان می‌دهد که فدرال رزرو احتمالاً نرخ بهره فعلی خود را حداقل تا نیمه اول سال ۲۰۲۴ حفظ می‌کند.

نرخ بهره آمریکا اهمیت زیادی برای بازارهای مالی دارد؛ چراکه کاهش ارزش اوراق بهادار آمریکا (به خاطر کاهش نرخ بهره) تقاضای دارایی‌های پرریسکی مثل ارزهای دیجیتال را افزایش می‌دهد. در نتیجه داده‌های جدید این کشور هم به احتمال زیاد در بازار ارزهای دیجیتال تاثیر می‌گذارد.

قیمت بیت کوین بعد از انتشار CPI آمریکا کاهش یافت و در حال حاضر در محدوده ۴۸٬۷۰۰ دلار قرار دارد. بازار سهام آمریکا هم بعد از این اتفاق با فشار نزولی قابل‌توجهی مواجه شد و شاخص‌های «S&P 500» و «Nasdaq 100» به ترتیب ۱.۱۲ و ۱.۵ درصد کاهش یافتند.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 12 =