اخبار ارز دیجیتالاخبار بیت کوین

داده‌های PPI آمریکا منتشر شد؛ واکنش بیت کوین چه بود؟

شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) ایالات متحده در روز جمعه منتشر شد و نشان داد که تورم بخش عمده‌فروشی این کشور در ماه ژانویه (دی) افزایش یافته است.

خلاصهٔ خبر

  • شاخص PPI قیمت مواد خام فروخته‌شده در بازار آزاد را اندازه‌گیری می‌کند و در بازه زمانی ماهانه ۰.۳ درصد رشد کرده است.
  • رشد شاخص PPI بیشتر از پیش‌بینی‌های تحلیلگران و برخلاف کاهش ۰.۱ درصدی آن در دسامبر ۲۰۲۳ (آذر) بوده است.

به گزارش کوین گیپ، شاخص PPI در ماه ژانویه ۰.۳ درصد افزایش یافته است. PPI برای ۱۲ ماه منتهی به ژانویه ۲۰۲۴ هم ۰.۹ درصد رشد کرد و نشان داد که روند بهبودی اقتصاد آمریکا کندتر از پیش‌بینی‌های اقتصاددانان است.

اقتصادانان باور داشتند که PPI در بازه زمانی ماهانه ۰.۱ درصد رشد می‌کند و نسبت به سال قبل هم ۰.۶ درصد کاهش می‌یابد. با این حال به نظر می‌رسد افزایش قیمت خدمات در رشد PPI موثر بوده و روند نزولی آن را کاهش داده است.

شاخص PPI بخش تولید آمریکا را بررسی می‌کند و اهمیت زیادی دارد. بانک مرکزی آمریکا برای تعیین نرخ بهره خود به شدت این شاخص را تحت نظر می‌گیرد؛ چراکه اگر این شاخص رشد کند، قیمت‌ کالاها و خدمات در نهایت برای مصرف‌کنندگان هم افزایش می‌یابد.

شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) آمریکا هم در هفته قبل منتشر شده بود و برخلاف پیش‌بینی تحلیلگران افزایش یافته بود. رشد این شاخص‌ باعث شد تحلیلگران به این نتیجه برسند که کاهش نرخ بهره آمریکا به جای ژوئن (خرداد ۱۴۰۳) در ماه جولای (تیر ۱۴۰۳) شروع می‌شود. داده‌های جدید PPI می‌تواند این دیدگاه را تقویت کند.

سرمایه‌گذاران بازارهای مالی به شدت از تصمیمات فدرال رزرو تبعیت می‌کنند و مدت‌ها است که منتظر کاهش نرخ بهره و کاهش ارزش اوراق قرضه آمریکا هستند تا تقاضای دارایی‌های پرریسکی مثل ارزهای دیجیتال افزایش یابد.

بیت کوین تاکنون مقاومت خوبی از خود نشان داده و برخلاف داده‌های PPI و CPI در محدوده ۵۱٬۹۰۰ دلار تا ۵۲٬۰۰۰ دلار تثبیت شده است. با این حال سایر بازارهای مالی مثل بیت کوین قوی نبودند. طبق گزارش شبکه CNBC، پس از انتشار داده‌های PPI و افزایش بازدهی اوراق قرضه آمریکا بازار سهام این کشور کمی کاهش یافت. با این حال، هاوینگ بیت کوین در ماه آوریل (فروردین ۱۴۰۳) می‌تواند روی نوسانات این ارز دیجیتال و بقیه بازار تاثیر بگذارد.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 3 =