استراتژی اخیر بانک مرکزی نیجریه خلاء قانونی موجود را شناسایی کرده و بر ضرورت ایجاد چارچوبی قانونی برای استیبل کوین‌ها تاکید کند

نیجریه به عنوان یکی از پیشروترین کشورها در زمینه‌ی ایجاد ارز دیجیتال بانک مرکزی یا CBDC، حال اعلام کرده است که آمادگی این را دارد که وجود استیبل‌ کوین‌های رمزارزها را به رسمیت بشناسد. ضرورت ایجاد یک چارچوب قانونی برای استیبل‌ کوین‌ها در آخرین لایحه‌ی بانک مرکزی نیجریه بررسی شده است.

بانک مرکزی نیجریه CBN اخیرا گزارشی ۸۳ صفحه‌ای با عنوان «بینش سیستم پرداختی نیجریه در ۲۰۲۵» منتشر کرده است. در این گزارش بر اهمیت توسعه‌ی قانون‌گذاری درباره‌ی استفاده‌ی بالقوه‌ی استیبل‌ کوین‌ها بحث شده است. این پرونده بر نیاز توسعه‌ی چارچوب قانونی به علت توانایی ذاتی استیبل کوین‌ها به عنوان پرداخت متداول روزمره تاکید می‌کند.

گزارش یادشده همچنین درباره‌ی ICO یا عرضه‌ی اولیه‌ی سکه نیز صحبت می‌کند. اینجا نیز معتقد است که به علت خلاء قانونی موجود در این حیطه، سرمایه‌ گذاران متحمل زیان زیادی شده‌اند. با این حال، بانک مرکزی نیجریه CBN امکان پذیرش ICOها را نیز در نظر گرفته است و معتقد است که با این روش می‌توان تحولی در پروژه‌های سرمایه‌ای، وام‌های همتا به همتا و تامین مالی جمعی را دنبال کرد. «بنابراین برای پذیرش سرمایه‌گذاری‌های مبتنی بر ICO، چارچوبی قانونی نیاز است».