اخبار اتریوماخبار ارز دیجیتال

کمیسیون بورس آمریکا دوباره درخواست‌های ETFهای اسپات اتریوم را به تعویق انداخت

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) از تصمیم‌گیری در مورد ۲ صندوق قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات اتریوم خودداری کرده است.

خلاصهٔ خبر

  • SEC در روزهای گذشته درخواست شرکت گری‌اسکیل (Grayscale) و بلک راک (BlackRock) برای راه‌اندازی ETF اسپات اتریوم را به تعویق انداخت.
  • بسیاری از فعالان بازار ارزهای دیجیتال بعد از تایید ETFهای اسپات بیت کوین به این نتیجه رسیدند که SEC در نهایت ETFهای اسپات اتریوم را هم تایید می‌کند. 

بایگانی‌های SEC در روزهای گذشته نشان می‌دهد که این آژانس تصمیم‌گیری در مورد درخواست شرکت گری‌اسکیل برای تبدیل صندوق اتریوم تراست (Ethereum Trust) به یک ETF اسپات را به تعویق انداخته است.

گری‌اسکیل با ارسال پرونده‌های 19b-4 در اکتبر ۲۰۲۳ (مهر) از  SEC خواسته بود تا این تبدیل را انجام دهد. اگر این اتفاق رخ بدهد، سهام صندوق مذکور در بورس نیویورک فهرست می‌شود و امکان بازخرید مستقیم سهام آن با ETH به وجود می‌آید.

SEC تاکنون تمام درخواست‌های مربوط به ETFهای اسپات اتریوم را به تعویق انداخته است. این آژانس در روزهای گذشته هم درخواست شرکت بلک راک برای راه‌اندازی این صندوق‌ها را به تعویق انداخته بود. این آژانس در هفته گذشته هم اعلام کرد که ETFهای اسپات اتریوم به بررسی‌های بیشتری نیاز دارند و به همین خاطر از تایید یا رد درخواست شرکت فیدلیتی (Fidelity) سر باز زد. 

چنین صندوق‌هایی به سرمایه‌گذاران آمریکایی اجازه می‌دهد بدون خرید و نگهداری مستقیم اتریوم روی آن سرمایه‌گذاری کنند. شایان ذکر است که SEC در ۱۰ ژانویه (۲۰ دی) ETFهای اسپات بیت کوین را بعد از حدود ۱۰ سال تایید کرد و معاملات آن‌ها هم در ۱۱ ژانویه (۲۱ دی) آغاز شد.

گری‌اسکیل یکی از معدود شرکت‌های مدیریت سرمایه‌ای است که از سال‌ها پیش در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت کرده و مقدار زیادی بیت کوین و اتریوم دارد. این شرکت بعد از اینکه SEC از تبدیل صندوق GBTC به یک ETF اسپات بیت کوین سر باز زد، از آن شکایت کرد و رسماً در آگوست ۲۰۲۳ (تیر) در نبرد علیه این آژانس پیروز شد. قاضی این پرونده در آن زمان اعلام کرد که استدلال SEC برای رد درخواست گری‌اسکیل کافی نیست.

بعد از تایید ETF اسپات بیت کوین، بسیاری از فعالان بازار ارزهای دیجیتال نسبت به تایید ETF اسپات اتریوم امیدوار شدند. لری فینک (Larry Fink)، مدیرعامل شرکت بلک راک، در مصاحبه جدید خود اعلام کرد:

من فکر می‌کنم ETFهای اسپات بیت کوین تازه اول راه است. به نظر من ETFهای اتریوم هم ارزش زیادی دارند.

گفتنی است که قیمت اتریوم در حال حاضر در محدوده ۲٬۲۰۰ دلار قرار دارد.

نمودار قیمت اتریوم
نمودار قیمت اتریوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =