تحلیل ارز‌های دیجیتال

تحلیل قیمت شیبا با توجه به اتفاقات اخیر؛ آیا افزایش قیمت در راه است؟

در یک ماه اخیر، قیمت شیبا اینو بارها تا آستانه شکسته شدن حمایت مهم ۰.۰۰۰۰۰۷ دلاری (۳۵۰ تومن برای هر ۱۰۰۰ شیبا) نزدیک شده و سرمایه‌گذاران آن را نگران کرده است. اما اخیرا افزایش فعالیت درون‌زنجیره‌ای این ارز دیجیتال، امیدِ یک بازگشت قریب‌الوقوع را در بین سرمایه‌گذاران شیبا اینو به وجود آورده است. علاوه بر این، با وجود ۵ تریلیون سفارش خرید فعال که در صرافی‌ها برای خرید شیبا ثبت شده است، انتظارات برای افزایش قیمت شیبا اینو بیشتر از ماه‌های اخیر است.

در ۱۱ سپتامبر ۲۰۲۳ (۱۹ شهریور)، قیمت شیبا به ۰.۰۰۰۰۰۷۰۶ دلار (حدود ۳۵۳ تومن برای هر ۱۰۰۰ شیبا) رسید. این پایین‌ترین قیمت Shiba در نیمه دوم سال ۲۰۲۳ بوده است. دقیقا بعد از این اتفاق، فعالیت شبکه‌ای شیبا اینو به طرز چشمگیری افزایش پیدا کرد. بخشی از این افزایش مربوط به پایداری عملیاتی راهکار مقیاس‌پذیری لایهٔ دوم شیباریوم است. در ادامه این موضوع را بررسی خواهیم کرد که آیا موفقیت شیباریوم می‌تواند عامل محرک قدرتمندی برای افزایش قیمت شیبا اینو باشد؟

سلب مسئولیت نوبیتکس

افزایش ۳۶ درصدی فعالیت شبکه‌ای شیبا اینو

با راه‌اندازی پلتفرم شیباریوم و موفقیت نسبی این راهکار مقیاس‌پذیری، به نظر می‌رسد اعتماد سرمایه‌گذاران به ارز دیجیتال شیبا اینو بازگشته است. تا روز ۲۳ سپتامبر (۳۱ شهریور) تعداد تراکنش‌های انجام‌شده در پلتفرم شیباریوم به بیش از ۳ میلیون تراکنش رسید. اما جالب است بدانید که داده‌های درون‌زنجیره‌ای نشان می‌دهد تعداد تراکنش‌ها در شبکهٔ اولیه شیبا اینو خیلی کمتر از این عدد نبوده است. همان طور که در نمودار زیر از پلتفرم تحلیلی کریپتوکوانت قابل مشاهده است، تعداد تراکنش‌های شبکهٔ شیبا اینو در تاریخ ۲۳ سپتامبر ۶۴۳۹ واحد بوده است که رکورد جدیدی در دو هفته اخیر به شمار می‌آید.

نمودار تحلیل شیبا

این در حالی است که در ۱۱ سپتامبر که قیمت شیبا اینو به کف ۰.۰۰۰۰۰۰۷ دلاری رسیده بود، تعداد تراکنش‌های روزانهٔ شیبا ۴۷۴۹ واحد بود که کمترین مقدار از اواخر خرداد است. این موضوع نشان می‌دهد که در دو هفتهٔ اخیر، تعداد تراکنش‌های شبکهٔ شیبا اینو ۳۶ درصد رشد داشته است.

تعداد تراکنش‌های یک شبکه، وضعیت فعلی فعالیت اقتصادی یک شبکه بلاک چینی را می‌سنجد و این کار با رصد تراکنش‌های نهایی شدهٔ روزانه انجام می‌شود. افزایش اخیر تعداد تراکنش‌ها و فعالیت‌های شبکه‌ای شیبا اینو می‌تواند بیانگر افزایش تقاضا برای توکن بومی این شبکه باشد.

علاوه بر وضعیت مطلوبی که شبکه شیبا اینو دارد، حالا راهکار لایهٔ دوم شیباریوم هم به کمک این شبکه آمده است. شیباریوم با افزایش سرعت تراکنش‌ها، ابعاد جدیدی برای پذیرش بیشتر شیبا اینو در جامعه ارزهای دیجیتال به وجود آورده است.

جای تعجب نیست که حرکت نسبتا آرام شیباریوم به نقطهٔ عطف سه میلیون تراکنش، با افزایش قابل توجه تعداد تراکنش‌ها در شبکه اصلی شیبا اینو همزمان شده است، چرا که این دو مکمل یکدیگرند و بهبود وضعیت یکی از آنها، به رشد دیگری هم کمک می‌کند.

سنگین بودن سمت تقاضا نسبت به عرضه

رشد اخیر تعداد تراکنش‌های شیبا اینو کمک کرده است که قیمت این ارز بعد از افتی که در اواخر خرداد داشت، دوباره بازیابی شود. این افزایش قیمت علاوه بر اینکه اعتماد دوبارهٔ سرمایه‌گذاران را جلب کرده است، باعث شده که تعداد زیادی از خریداران برای ثبت سفارش خرید به صرافی‌های ارز دیجیتال هجوم بیاورند. داده‌های این صرافی‌ها نشان می‌دهد که در حال حاضر خریداران سفارش خرید ۵.۰۷ تریلیون شیبا را در صرافی‌های ثبت کرده‌اند. این در حالی است که سفارش‌های فروش شیبا اینو ۴.۹ تریلیون واحد است. به عبارت دیگر، سمت سفارش‌های خرید ۱۷۰ میلیارد شیبا سنگین‌تر از سمت سفارش‌های فروش است. 

نمودار عمق بازار درون‌زنجیره‌ای صرافی‌ها که در تصویر زیر قابل مشاهده است، تعداد توکن‌های شیبا را نشان می‌دهد که به‌صورت فعال در سفارش‌های خرید و فروش صرافی‌های شناخته‌شده قرار دارد. این شاخص توسط پلتفرم تحلیلی In to the block ارائه شده است.

نمودار تحلیلی شیبا اینو در سفارش فروش

همان طور که در تصویر پیداست، تقاضای بازار برای شیبا اینو ۱۷۰ میلیون واحد بیشتر از عرضه است. این نشان می‌دهد که راه‌اندازی مجدد و موفقیت‌آمیز شیباریوم و افزایش تعداد تراکنش‌های شبکه ممکن است اعتماد سرمایه‌گذاران را در سراسر اکوسیستم شیبا اینو را تقویت کرده باشد.

قیمت شیبا اینو به کدام سمت حرکت خواهد کرد؟

همان طور که گفته شد، در حال حاضر سه عامل مهم سرمایه‌گذاران شیبا اینو را به آینده کوتاه‌مدت این ارز دیجیتال خوشبین کرده است:

  1. افزایش چشمگیر تعداد تراکنش‌های شبکه‌ای شیبا اینو
  2. راه‌اندازی موفقیت‌آمیز پلتفرم شیباریوم و گذشتن تعداد تراکنش‌های آن از سه میلیون واحد
  3. سنگین‌تر شدن سفارش‌های خرید نسبت به سفارش‌های فروش در صرافی‌ها

این سه عامل تاثیرگذار ممکن است قیمت شیبا اینو را تا ۰.۰۰۰۰۱ دلار (۵۰۰ تومن برای هر هزار شیبا) افزایش دهد.

داده‌های «ورود و خروج پول در حول قیمت» یا به اختصار (GIOM) که توزیع قیمت خرید شیبا اینو برای هولدرهای فعلی این رمزارز را نشان می‌دهد، تا حدودی به این پیش‌بینی قیمتی اعتبار می‌دهد.

نمودار شیبا اینو

با این حال مقاومت بسیار مهمی در مسیر این تحلیل وجود دارد. بیش از ۴۲۱ هزار هولدر شیبا اینو، حدود ۲۹۳ تریلیون واحد شیبا را در حدود قیمت ۰.۰۰۰۰۰۸ دلار (۴۰۰ تومن برای ۱۰۰۰ شیبا) خریداری کرده‌اند. اگر با افزایش قیمت هزار شیبا به ۴۰۰ تومن این هولدرها تصمیم به فروش بگیرند، می‌توانند روند صعودی احتمالی شیبا را متوقف کنند.

اما اگر قیمت شیبا از این مقاومت مهم عبور کند، رسیدن به قیمت ۵۰۰ تومن برای هزار شیبا دور از دسترس نخواهد بود.

با این حال تمام این تحلیل‌ها در صورتی معتبر است که شیبا اینو بتواند حمایت مهم ۰.۰۰۰۰۰۷ دلاری یا ۳۵۰ تومن برای هزار شیبا را حفظ کند. این حمایت بسیار بااهمیت است، چراکه بیش از ۳۱ هزار هولدر شیبا، ۱۷.۴ تریلیون واحد شیبا اینو را در حدود قیمت ۰.۰۰۰۰۰۷ دلار خریداری کرده‌اند. اما نهایتا اگر این حمایت شکسته شود، قیمت ۳۰۰ تومن برای هزار شیبا دور از ذهن نخواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 15 =