تحلیل ارز‌های دیجیتالتحلیل تکنیکال

افزایش قیمت سولانا در سالگرد راه‌اندازی آن؛ رالی SOL تا کجا ادامه دارد؟

قیمت سولانا در سالگرد راه‌اندازی خود و به لطف میم کوین‌ها و پروژه‌های مختلفی که روی شبکه آن راه‌اندازی شده، بیش از ۱۵ درصد رشد کرد و به رکورد ۱۹۸ دلار رسید. قیمت این ارز دیجیتال در حال حاضر هم در محدوده ۱۹۰ دلار قرار دارد. هرچند بعضی از تحلیلگران احتمال اصلاح آن تا محدوده ۱۸۰ دلار را رد نکرده‌اند، اما معاملات SOL در بازار مشتقات نشان می‌دهد که احتمال رشد آن تا محدوده ۲۱۰ دلار وجود دارد.

خلاصه تحلیل

  • قیمت سولانا به لطف پروژه‌های مبتنی بر آن به رکورد ۱۹۸ دلار رسید.
  • به نظر می‌رسد معامله‌گران بازار مشتقات باور دارند که قیمت سولانا تا قبل از ۲۹ مارس (۱۰ فروردین ۱۴۰۳) به ۲۱۰ دلار می‌رسد.

به گزارش کوین گیپ، قیمت سولانا در ۲۴ ساعت گذشته با رشد ۱۵ درصدی به ۱۹۸ دلار رسید. هرچند اصلاح ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین از روز گذشته، این ارز دیجیتال توانسته است حرکت صعودی خود را حفظ کند. به نظر می‌رسد پروژه‌های مبتنی بر شبکه سولانا (از جمله میم کوین‌ها) و همچنین صرافی‌های غیرمتمرکز در رشد سولانا موثر بوده‌اند.

سولانا در سالگرد خود رشد می‌کند

سولانا ۱۶ مارس (۲۶ اسفند) سالگرد راه‌اندازی خود را جشن گرفت. به عبارت دقیق‌تر، در ۱۶ مارس ۲۰۲۰ (۲۹ اسفند ۹۸) نسخه بتای شبکه اصلی سولانا با تمرکز اصلی بر پشتیبانی از قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (dApp) راه‌اندازی شد. کل ارزش قفل‌شده (TVL) سولانا در نوامبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰)، یعنی حدود یک سال بعد از راه‌اندازی آن، به بیش از ۱۰ میلیارد دلار رسید. با این حال، این شبکه پس از قطعی‌های مکرر با چالش‌های زیادی مواجه شد و بخشی از کاربرانش را از دست داد.

تعداد تراکنش‌ها، اعتبارسنج‌ها و بلاک‌های شبکه سولانا از ابتدای راه‌اندازی آن
تعداد تراکنش‌ها، اعتبارسنج‌ها و بلاک‌های شبکه سولانا از ابتدای راه‌اندازی آن

با این حال حمایت فعالان بازار ارزهای دیجیتال در ماه‌های گذشته باعث شد TVL سولانا از ۱ میلیارد دلار در ژانویه (دی) به بیش از ۴ میلیارد دلار برسد. داده‌های وب سایت دیفای‌لاما (DefiLlama) نشان می‌دهد که این رشد بیشتر به خاطر افزایش استیکینگ، لیکویید استیکینگ و صرافی‌های غیرمتمرکز مبتنی بر سولانا به دست آمده است.

علاوه بر این، افزایش قیمت SOL در ابتدا توسط میم کوین‌های مبتنی بر سولانا مثل داگ‌ویف‌هت (WIF)، بونک (Bonk) و مایرو (Myro) آغاز شد. با این حال به نظر می‌رسد پروژه‌هایی مثل ژوپیتر (Jupiter)، ریدیوم (Raydium) و جیتو (Jito) هم در رشد این ارز دیجیتال موثر بودند.

ارزش کل سرمایه قفل‌شده سولانا
ارزش کل سرمایه قفل‌شده سولانا

قیمت سولانا به ۲۱۰ دلار می‌رسد؟

قیمت SOL در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۱۵ درصد افزایش یافت و از ۱۶۶ دلار به ۱۹۸ دلار رسید. با این حال قیمت این ارز دیجیتال در حال حاضر هم در محدوده . شایان ذکر است که حجم معاملات سولانا هم در ۲۴ ساعت گذشته ۱۰ درصد کاهش یافته است.

تحلیلگر مشهوری به اسم مایکل ون دپوپه (Michael van de Poppe) خاطرنشان کرده است:

رالی سولانا واقعاً شدید است! روند این ارز دیجیتال در برابر بیت کوین و تتر در بازه‌های زمانی بالاتر ابتدا اصلاح کرد، حمایتش را آزمایش کرد و سپس به رشد خود ادامه داد. حواستان باشد که نقطه ورود آلت کوین‌ها در بول ران بعد از اصلاح ۲۰ تا ۸۰ درصدی آن‌ها به وجود می‌آید. قیمت سولانا ۳۵ درصد اصلاح شد و از آن زمان تاکنون ۲ برابر شده است.

نمودار ۳ روزه قیمت سولانا
نمودار ۳ روزه قیمت سولانا

در همین مدت، معامله‌گران مشهور زیادی سرمایه‌گذاری در سولانا را شروع کردند. یکی از این معامله‌گران مشهور مایلز دویچ (Miles Deutscher) بود که طبق گفته‌های خود، با کاهش بازار ارزهای دیجیتال روی توکن‌هایی مثل سولانا، سی، نیر پروتکل، فانتوم و سویی سرمایه‌گذرای کرده است.

داده‌های بازار آپشن دربیت (Deribit) نشان می‌دهد که معامله‌گران در حال خرید قراردادهای آپشنی هستند که تاریخ انقضای آن‌ها برای ۲۲ مارس مشخص کرده و قیمت آن‌ها به ۲۱۰ تا ۲۲۰ دلار می‌رسد. علاوه بر این، معامله‌گران پلتفرم مذکور ۱,۲۸۰ قرارداد اختیار خرید با قیمت ۲۱۰ دلار و به ارزش ۴ میلیون دلار را معامله کرده‌اند. این نشان می‌دهد که آن‌ها باور دارند قیمت سولانا تا قبل از ۲۹ مارس (۱۰ فروردین ۱۴۰۳) به ۲۱۰ دلار می‌رسد. با این حال اگر سولانا با فشار فروش زیادی مواجه شود، احتمال اصلاح آن تا محدوده ۱۸۰ دلار وجود دارد.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × یک =