تحلیل ارز‌های دیجیتالتحلیل تکنیکال

چرا قیمت سولانا در ۲۴ ساعت گذشته کاهش نیافته است؟ بررسی چالش‌های پیش روی SOL

سولانا تنها ارز دیجیتال در بین ۱۰ ارز برتر بازار است که قیمت آن طی ۲۴ ساعت گذشته کاهش نیافته است. هرچند تعداد کاربران هفتگی شبکه سولانا‌ در روزهای گذشته ۸۵ درصد رشد کرده‌ است، به نظر می‌رسد چالش‌های فاندامنتال و تکنیکال به خصوصی رالی آن را تهدید می‌کند.

خلاصه تحلیل

  • با وجود اصلاح ۵ تا ۱۰ درصدی ارزهای دیجیتالی مثل ریپل، اتریوم و بیت کوین، قیمت SOL چندان کاهش نیافته است.
  • با این حال تعدادی از چالش‌های فاندامنتال و تکنیکال سولانا سرمایه‌گذاران را نگران کرده است.

به گزارش بی‌این کریپتو و کوین گیپ، قیمت SOL در ۲۴ ساعت گذشته نوسان خاصی نداشته و همچنان در محدوده ۱۷۸ دلار قرار دارد. به نظر می‌ٰسد این ارز دیجیتال همچنان رالی ۵۰ درصدی خود در ماه گذشته را حفظ کرده است.

چرا قیمت سولانا کاهش نیافته است؟

قیمت سولانا در یک هفته گذشته حدود ۵۰ درصد و در یک سال گذشته بیش از ۷۰۰ درصد افزایش یافته‌ است. به نظر می‌رسد رشد سولانا با تحولات اکوسیستم آن ارتباط نزدیکی داشته و ادامه همان روند مثبتی است که از اواخر سال ۲۰۲۳ به وجود آمده است. به عبارت دقیق‌تر، نوآوری‌های جدید و پردازش سریع تراکنش‌ها در سولانا بسیاری از معامله‌گران را به این نتیجه رسانده‌ است که این شبکه بلاک چینی در بخش توکنیزه کردن دارایی‌های دنیای واقعی به جایگاه خوبی می‌رسد.

در نتیجه تعداد کاربران هفتگی سولانا از ۲۶ فوریه (۷ اسفند) تا ۷ مارس (۱۷ اسفند) از ۴۳۲,۰۰۰ به تقریباً ۸۰۰,۰۰۰ نفر افزایش یافت و ۸۵ درصد رشد کرد. این در حالی است که سولانا از ابتدای راه‌اندازی خود با قطعی‌ها و اختلالات زیادی مواجه شده‌ است. آخرین قطعی سولانا هم در تاریخ ۶ فوریه (۱۷ بهمن) رخ داد و تولید بلاک در آن به مدت ۵ ساعت متوقف شد.

چالش‌های پیش روی SOL

هرچند که سولانا به اکوسیستم پر جنب‌وجوشی برای توسعه‌دهندگان بخش دیفای، استیکرهای بخش وب ۳ و سرمایه‌گذاران تبدیل شده‌، افرادی مثل ماکس کایزر (Max Keiser) از تمرکز زیرساخت‌های آن انتقال کرد‌ه‌اند. کایزر که به عنوان یکی از طرفداران بیت کوین مشهور شده، اعلام کرده است:

سولانا زباله‌ای متمرکز است.

شایان ذکر است که اجرای موفقیت‌آمیز ارتقای دنکان و کاهش شدید کارمزد راهکارهای لایه ۲ می‌تواند رقبای جدیدی را برای سولانا به وجود آورد. علاوه بر این چالش‌های فاندامنتال، شاخص قدرت نسبی (RSI) سولانا در تایم فریم‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت هم در ناحیه اشباع خرید قرار دارد و معامله‌گران را نگران‌ کرده‌ است.

به طور کلی اولین حمایت این ارز دیجیتال در تایم فریم کوتاه‌مدت در محدوده ۱۷۰ دلار قرار دارد. حمایت بعدی آن هم محدوده ۱۶۷ دلار محسوب می‌شود و اگر از دست برود، قیمت سولانا ممکن است به حمایت ۱۶۳.۸۸ دلار برسد.

نمودار ۴ ساعته سولانا
نمودار ۴ ساعته SOL

اگر افزایش فشار فروش SOL ادامه داشته باشد، قیمت این ارز دیجیتال ممکن است تا محدوده ۱۶۰ دلار و یا حتی ۱۵۰ دلار کاهش یابد. با این حال اگر سولانا بتواند به رالی خود ادامه دهد، در ادامه ممکن است تا محدوده ۲۰۰ دلار و یا حتی ۲۶۰ دلار رشد کند.

مطالب تحلیلی منتشرشده در نوبیتکس صرفا جنبهٔ آموزشی و ارائهٔ اطلاعات دارد و به هیچ‌ عنوان توصیه سرمایه‌گذاری و سیگنال خرید و فروش نیست. سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال با ریسک بالایی همراه است و کاربر موظف است قبل از هرگونه سرمایه‌گذاری، مطالعه و تحلیل شخصی خود در رابطه با دارایی موردنظر را انجام دهد.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × یک =