شمارش معکوس تا هاوینگ بیت‌کوین

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
اخبار ارز دیجیتالاخبار بیت کوین

کمیسیون بورس آمریکا ETF‌ اسپات بیت کوین را تایید کرد

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) رسما ETF‌های بیت کوین را تایید کرد. به این ترتیب، معامله‌ی این ETFها از پنج‌شنبه ۲۱ دی در آمریکا ممکن خواهد بود.

بعد از بیش از ده سال از ثبت اولین درخواست برای ایجاد یک ETF اسپات بیت کوین و سال‌ها تلاش و کشمکش بین صندوق‌های مدیریت‌کننده دارایی و کمیسیون بورس آمریکا، بالاخره این کمیسیون با انتشار اطلاعیه‌ای در سایت رسمی خود، از تایید این ETFها خبر داد.

طبق این اطلاعیه، درخواست یازده صندوقی که برای ثبت ETF‌ اسپات بیت کوین به تایید SEC رسیده است. این ETFها عبارتند از؛ آرک ۲۱ شیرز (ARK 21Shares)، اینوسکو گلکسی (Invesco Galaxy)، ون‌ اک (VanEck)، ویزدم تری (WisdomTree)، فیدلیتی (Fidelity)، والکری (Valkyrie)، بلک راک (BlackRock)، گری‌اسکیل (Grayscale)، بیت‌وایز (Bitwise)، هش‌دکس (Hashdex) و فرانکلین تمپلتون (Franklin Templeton).

گری گنسلر، رئیس SEC‌ نیز در بیانیه جداگانه‌ای توضیحاتی درباره تایید ETFهای اسپات بیت کوین و روند کاری این رویداد در چند سال اخیر ارائه کرده است. او همچنین روش‌های به‌کارگرفته شده توسط SEC‌ برای تضمین امنیت دارایی سرمایه‌گذاران ETF را تشریح کرده است. اما در پایان اطلاعیه، او به شدت از بیت کوین انتقاد کرده است:

باید توجه داشته باشیم که دارایی‌های پایه در ETFها مربوط به کالاها و فلزات، مصارف واقعی صنعتی دارند؛ در مقابل بیت کوین یک دارایی برای سفته‌بازی است که در فعالیت‌هایی مثل پولشویی، معامله باج‌افزار و تامین مالی تروریسم هم از آن استفاده می‌شود.

گنسلر اطلاعیه‌ی خود را با این جمله به پایان برده است:

با اینکه امروز تعدادی از صندوق‌های قابل‌معامله در بورس بیت کوین را تایید کردیم، اما این به معنی تایید و ترویج بیت کوین نیست. سرمایه‌گذاران باید در مورد ریسک‌های بیت کوین و سایر محصولاتی که ارزش آنها به ارزهای دیجیتال گره خورده است احتیاط کنند.

با وجود انتقادهای عجیب گری گنسلر از بیت کوین، بسیاری از سرمایه‌گذاران نظر دیگری در این باره دارند. فقط چند دقیقه بعد از انتشار این خبر، قیمت بیت کوین بیش از ۳ درصد رشد کرد. آلت کوین‌ها هم از این خبر بی‌بهره نبودند و قیمت برخی از آنها در چند دقیقه بیش از ۸ درصد رشد را تجربه کرد. اما باید منتظر ماند و دید که در میان‌مدت و بلندمدت، تایید این ETFها چه تاثیری بر قیمت بیت کوین خواهد داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =