شمارش معکوس تا هاوینگ بیت‌کوین

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
تحلیل ارز‌های دیجیتال

آیا روند بازار مجددا صعودی خواهد شد؟ بررسی تکنیکال بیت کوین و اتریوم

سال 2023 با جبران ریزش‌های سال قبل برای بازار ارزهای دیجیتال به خصوص برای بیت کوین و اتریوم؛ بزرگ‌ترین بازیگران صنعت کریپتو آغاز شد. این مسئله بیانگر پایان زمستان کریپتو و ورود به بازار گاوی افزایش قیمت ارزهای دیجیتال بود. اما این روند مثل سال 2021 یک روند رویایی و همواره در حال رشد نبود. همین مسئله معامله‌گران و سرمایه‌گذاران را نگران کرده‌است. با بررسی نمودار دو ارز بیت کوین و اتریوم شواهد جالبی به دست آمده است که برای ادامه بازار صعودی حیاتی است و در این تحلیل به آنها می‌پردازیم.

سلب مسئولیت نوبیتکس

تحلیل قیمت بیت کوین در ابتدای شهریور 1402

مقاومتی که جلوی افزایش قیمت بیت کوین را گرفته است

اگر بازار ارز بیت کوین را در چند هفته اخیر زیر‌نظر گرفته باشید حتما متوجه شده‌اید که بازار توان شکستن یک مقاومت در بازه‌ای خاص را نداشته است. به طور کلی وقتی یک ارز نتواند با تلاش چندین باره یک مقاومت سر راهش را بشکند، احتمالا با ریزش مواجه می‌شود. حال شدت این ریزش به عواملی مانند حمایت‌های بزرگ، اوضاع و احساسات حاکم بر بازار ربط دارد؛ اما در چند روز گذشته چه اتفاقی افتاده است؟ بیت کوین تلاش کرد تا بازه قیمتی 30000 تا 30500 دلار را فتح کند. این رنج قیمتی برای ادامه روند صعودی بسیار مهم است و اگر بیت کوین نتواند از آن عبور کند، احتمال اینکه ریزش‌های بیشتری را ببینیم افزایش خواهد یافت.

در تصویر زیر بازه قیمتی مقاومت 30000 تا 30500 با مستطیل آبی رنگ مشخص شده است. پس از شکست این بخش بیت کوین باید با مقاومت قدیمی 32000 هزار دلار مقابله کند.

نمودار روزانه بیت کوین؛ بازه مقاومتی 30000 تا 30500 دلار
نمودار روزانه بیت کوین؛ بازه مقاومتی 30000 تا 30500 دلار

واکنش قیمت بیت کوین به حمایت ماه ژوئن و خط ترند قدیمی

پس از عدم موفقیت بیت کوین در شکستن مقاومت اشاره شده، قیمت به طور شدیدی با ریزش مواجه شد. پیش‌بینی ما این بود که احتمال اصلاح قیمت تا محدوده 26000 دلار نسبتا پایین است زیرا قبل از آن حمایت‌هایی در رنج قیمتی 28450 دلار و همینطور حمایت قدرتمندی در منطقه 27200 دلار در مسیر قیمت وجود داشت اما ریزش قوی‌تر بود و حتی این حمایت‌ها هم  نتوانستند جلوی ریزش را بگیرند.

اما نمودار زمانی جالب می‌شود که کف قیمتی در ماه ژوئن 2023 یعنی قیمت 24750 دلار، کماکان حفظ شده است و روند بیت کوین به آن احترام گذاشته است.

کف قیمتی بیت کوین در ماه ژوئن کماکان حفظ شده است
کف قیمتی بیت کوین در ماه ژوئن کماکان حفظ شده است

از طرف دیگر یک خط روند بسیار مهم و قدیمی روی نمودار قیمت بیت کوین BTC شکسته نشده است. این خط ترند به سال 2020 باز می‌گردد. زمانی که ریزشی بسیار سنگین در اثر همه‌گیری ویروس کرونا رخ داد و همانطور که در تصویر مشخص است، ترس بر بازار بیت کوین حاکم شده بود. حال اگر این کف قیمتی را به کف‌های قیمتی ثبت شده اخیر متصل کنیم، ترند لاین مشخص شده در تصویر به دست می‌آید. این ترند لاین به شکل یک خط روند حمایتی از سال 2020 تا به امروز عمل کرده است و هر زمان که برخوردی با این خط روند صورت گرفته، قيمت حمایت شده و دوباره بازار افزایش قیمت را تجربه کرده است.

 خط روند بلند مدت بیت کوین
خط روند بلند مدت بیت کوین

هم‌پوشانی حمایت بیت کوین با خطوط اصلاحی روند فیبوناچی

اگر این موارد هم برای قانع شدن از مسیر بیت کوین کافی نیست می‌توان با ابزار  Trend-Based Fib Extension نیز خطوط حمایتی و مقاومتی ترسیم شده را بررسی کرد. همانطور که در تصویر مشخص است یکی از خطوط (1) بسیار مهم اصلاحی فیبوناچی (خط قرمز) کاملا با خط حمایتی (خط آبی) که رسم کرده‌ایم متقارن شده است. نکته جالب‌تر اینکه این همان حمایتی است که اخیرا با آن برخورد داشته‌ایم و قیمت تا به اینجا به آن احترام گذاشته است.

تقارن حمایت بیت کوین با خطوط اصلاحی فیبوناچی
تقارن حمایت بیت کوین با خطوط اصلاحی فیبوناچی

خط فیبوناچی دیگری (1.382) که در این تحلیل از اهمیت برخوردار است دقیقا با خط روند قدیمی رسم شده در قیمت معینی برخورد دارد. زمانی‌که چندین سطح با یکدیگر در نقطه‌ای مشترک برخورد دارند، اهمیت آنها برای ما بیشتر می‌شود. این هم‌پوشانی در ناحیه قیمتی 23000 تا 23300 دلار رخ داده است.

براساس آنچه بیان شد، این منطقه حمایتی اهمیت حیاتی برای بیت کوین دارد و به هیچ وجه نباید از دست برود. در صورت شکسته شدن این منطقه حمایتی احتمال اینکه روند نزولی قدرت بگیرد بسیار محتمل می‌شود.

تقارن خط روند بیت کوین با خط اصلاحی فیبوناچی (1.382)
تقارن خط روند بیت کوین با خط اصلاحی فیبوناچی (1.382)

تحلیل قیمت اتریوم ابتدای شهریور 1402

ارز اتریوم هم تحت تاثیر ریزش اخیر بیت کوین کاهش قیمت بزرگی را تجربه کرد و حرکات مشابهی در آن دیده شد، البته بهتر است ببینیم نمودار قیمتی این ارز طبق تحلیل تکنیکال چه عملکردی داشته است. اگر براساس منطقی که ارز بیت کوین را در این مقاله تحلیل کردیم،  از ابزار مشترکی استفاده کنیم متوجه واکنش یکسان رفتار قیمت و حتی هم‌پوشانی‌های یکسانی خواهیم شد. این مورد بیانگر آن است که چقدر این دو ارز به یکدیگر نزدیک شده و حتی رفتار‌های قیمتی شبیه به یکدیگری را به نمایش می‌گذارند.

تشکیل الگوی اصلاحی (ABC) 

به نظر می‌رسد که الگوی اصلاحی (ABC) به شکل واضحی در نمودار قیمت اتریوم ETH شکل گرفته است و ریزش اخیر تاثیر مخربی بر این روند نداشته است. بر همین اساس اگر اتریوم بتواند در چند روز یا چند هفته آینده به بالای 1800 دلار برگردد، با اطمینان می‌توان بیان کرد که رقمی که مشاهده کردیم کف قیمت بوده است و اصلاح ABC به پایان رسیده است.

 تشکیل الگوی (ABC) روی نمودار اتریوم
تشکیل الگوی (ABC) روی نمودار اتریوم

حمایت قیمتی در ناحیه خط ترند قیمتی اتریوم و هم‌پوشانی با خطوط اصلاحی فیبوناچی

 هرچند ریزش چشمگیری اتفاق افتاد اما قیمت در ناحیه 1515 تا 1540 دلار حمایت شده است از طرفی، یک خط ترند (رنگ زرد) قدیمی نیز با این حمایت در همین بازه قیمتی هم‌پوشانی دارد.

حمایت ماه مارس؛ آخرین امید اتریوم برای حفظ بازار صعودی

 همچنین حمایت ماه مارس (رنگ سفید) نیز پس از حمایت ذکر شده در بازه قیمتی 1369 دلار وجود دارد که با خطوط اصلاحی فیبوناچی (خط آبی) رسم شده هم‌پوشانی ناحیه‌ای دارد. بنابراین می‌توان با اطمینان گفت تا زمانی که اتریوم در این بازه قیمتی (1550 تا 1370 دلار) است و اعداد پایین‌تر را لمس نکرده، می‌توان به روند صعودی امیدوار بود. 

 خطوط حمایت و خط ترند مهم اتریوم
خطوط حمایت و خط ترند مهم اتریوم

 

آیا هنوز در بازار صعودی ارزهای دیجیتال قرار داریم؟

بر‌اساس این تحلیل با وجود ریزش شدیدی که در ارز بیت کوین و اتریوم شاهد بودیم می‌توان اظهار داشت که بله هنوز احتمال رشد قیمت و ادامه روند مثبت سال 2023 وجود دارد اما نباید فراموش کرد برای ادامه مسیر صعودی حمایت  23000 تا 23300 دلار باید حفظ شود و برای اتریوم هم حداکثر کف ماه مارس؛ ناحیه 1369 دلار نباید از دست برود. در اینصورت می‌توان به بازار گاوی و تمام پیش‌بینی‌های صورت گرفته در چند وقت اخیر خوش‌بین بود.

سخن پایانی

فراموش نکنید که تحلیل تکنیکال بر اساس روند قیمتی در گذشته است و ممکن است همیشه دقیق و بدون خطا نباشد. علاوه بر این رخدادها و اخبار بر روند بازار تاثیر زیادی دارد. با این وجود بهتر است تمامی تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد قرار ندهید و بازار را به طور کامل زیر نظر داشته باشید و در صورت هر تصمیمی تحقیقات کاملی بر اساس حقایق موجود انجام دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 3 =