تحلیل ارز‌های دیجیتال

تحلیل تکنیکال بیت کوین؛ قیمت در هفته‌های آینده به کدام سمت می‌رود؟

همانطور که احتمالا در چند هفته اخیر متوجه شده‌اید، رفتار بازار ارز دیجیتال با تصمیمات دولت‌ها و اخبارهای مربوط به جلسات آنها به طور لحظه‌ای ارتباط تنگاتنگی دارد. به خصوص پس از به تعویق افتادن بررسی پرونده‌های مرتبط با درخواست ثبت صندوق‌های قابل معامله بیت کوین یا ETF بیت کوین، توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC)، بار دیگر بیت کوین (BTC)، ارز دیجیتال پیشرو در بازار، با روند قیمتی راکد و بلاتکلیفی و حتی سقوط مواجه شده است.

 این درحالی است که اعلام این خبر در زمانی اتفاق افتاده است که بیت کوین به سختی در تلاش است تا حمایت بسیار مهم 26000 دلار را از دست ندهد و در مقطعی حتی برای حمله به مقاومت‌های بالاتر آماده می‌شد. حال که این حمایت از دست رفته است سناریوهای ریزشی تقویت شده است و تحلیل‌گر معروف Rekt Capital دیدگاه خود را نسبت به روند بازار منتشر کرده است که در ادامه به توضیح آن می‌پردازیم.

سلب مسئولیت نوبیتکس

شروع گمانه‌زنی‌ها همزمان با از دست رفتن حمایت مهم بیت کوین

همانطور که پیش‌تر اشاره شده با نفوذ قیمت BTC به زیر حمایت مهم 26000 دلار و عدم تثبیت در بالای این ناحیه قیمتی، به طور بالقوه چالش قابل توجهی برای عملکرد کل بازار ارز دیجیتال در حال شکل‌گیری است. با توجه به این احتمال رفتارهای خرسی و سناریوهای ریزشی نه چندان مثبت برای روند قیمت ارزهای دیجیتال در هفته‌های آتی به طور قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

بیت کوین در حال حاضر در بازه قیمتی 25700 دلار معامله می‌شود و در آستانه یک شکست قابل توجه است. این شکست می‌تواند بر موقعیت‌های فروش شورت و استخرهای نقدینگی که در بالای شکاف قیمتی بورس کالای شیکاگو  CME قرار دارند، تاثیر بگذارد یا حتی منجر به پرشدن این شکاف‌‌های قیمتی در سطوح پایین‌تر شود. به طور تاریخی قیمت همیشه شکاف‌های خود را پر می‌کند اما اینکه چه زمانی این رویداد رخ می‌دهد پیش‌بینی سختی است.

نکته نگران‌کننده‌تر این است که این شکاف‌ها نزدیک به ناحیه‌ای هستند که بسیاری از کارشناسان معتقدند پایین‌ترین سطح بازار نزولی بیت‌کوین یا همان کف قیمت بیت کوین است و ورود به این ناحیه ممکن است باعث شروع روندهای به مراتب ریزشی‌تر شود. برخی از تحلیل‌گران حتی آخرین ایستگاه را برای قیمت 10000 دلار متصور شده‌اند.

شکل گیری الگوی سقف دوقلو یا دابل تاپ بیت کوین و پیامدهای آن برای قیمت

تحلیلگر شناخته‌شده رمزارز Rekt Capital اخیراً یک تحلیل جالب در مورد عملکرد و نمودارهای قیمت بیت‌کوین به اشتراک گذاشته است که بر احتمال پرشدن شکاف CME موجود در نمودار بیت کوین در ناحیه قیمتی 19500 دلار و 20500 دلار را تاکید دارد.

در ویدیوی منتشر شده توسط این تحلیل‌گر که در 5 سپتامبر منتشر شده است، بر اهمیت نمودار هفتگی بیت کوین و درک حرکات اخیر آن تاکید می‌شود.

بر اساس تحلیل Rekt Capital، نمودار هفتگی بیت کوین حاکی از شکل گیری الگوی سقف دوقلو یا دابل تاپ در قیمت 30800 دلار است، الگویی که با استناد  به تاریخ همواره با حرکات نزولی متقارن دنبال می‌شود. با نتیجه‌گیری از این مشاهدات، رکت کپیتال معتقد است که قیمت فعلی احتمال دارد تا شکاف مشهور CME که در ناحیه قیمتی 19500 دلار است را در کوتاه مدت پر کند.

 نمودار بیت کوین و شکل گیری الگوی دابل تاپ
نمودار بیت کوین و شکل گیری الگوی دابل تاپ

مشاهده تسلط خرس‌ها بر بازار در نمودار قیمت بیت کوین

عامل دیگر اشاره شده در این ویدئو، تاکید بر اهمیت سطح حمایتی در ناحیه 26000 دلار است که بیت کوین در حال حاضر در حال از دست دادن آن است.

این تحلیلگر بر این موضوع اشاره دارد که از دست رفتن این سطح باعث می‌شود تا روند نزولی قیمت بیت کوین طولانی‌تر شود و نهایتا آن را به شکاف CME نزدیکتر کند. علاوه بر این نگرانی، این تحلیل‌گر به یک فراکتال نزولی که در 30 آگوست منتشر کرده است اشاره می‌کند که در آن، نمودار هفتگی بیت کوین در حال ثبت قله‌های پایین‌تر (Lower high) است. نتیجه این رفتار قیمتی و نمایان شدن این نوع کندل‌ها روی نمودار، همواره و به طور کلاسیک یک سیگنال بر ادامه روند نزولی تلقی می‌شود.

از نظر رکت کپیتال، در صورتی که قیمت مجددا سطح زیر 20000 دلار را ملاقات کند، احتمال شکل گیری الگوی سر و شانه (head and shoulders pattern) در نمودار هفتگی BTC قوت می‌یابد. البته که شانه راست الگو هنوز تکمیل نشده است، اما ساختارهای کلی نشان می‌دهد که این الگو در نهایت می‌تواند بر روی نمودار ارز بیت کوین نمایان شود.

شکل‌گیری الگوی سر و شانه در نمودار هفتگی بیت کوین
شکل‌گیری الگوی سر و شانه در نمودار هفتگی بیت کوین

به نظر این تحلیل‌گر برجسته، عملکرد و نمودار قیمتی فعلی بیت کوین از اهمیت بسیاری برخوردار است و تمامی سناریوهای احتمالی و تغییرات قیمت پیشروی BTC متاثر از اتفاقات هفته‌های آتی خواهد بود.

جمع بندی

البته باید در نظر داشت که نتیجه این سناریوها برای مهم‌ترین ارز دیجیتال موجود در بازار رمزارزها هنوز قطعی نشده است و قیمت بیت کوین در یک بلاتکلیفی و کانال کم تحرک قرار گرفته است. با این حال، آنچه مشهود است، احساسات نزولی غالب رفتار معامله‌گران است و قدرت خرس‌های بازار بیت کوین به گاوها چیره شده است و این رخداد طبیعتا باعث ایجاد نگرانی در بین سرمایه گذاران شده است. پس احتمال دارد خود سرمایه‌گذاران به دلیل ترس تصمیمات احساسی بگیرند و روند اشاره شده در این تحلیل را تسریع بخشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 3 =