تحلیل ارز‌های دیجیتالتحلیل فاندامنتال

۴ ارز دیجیتال با پتانسیل عملکرد بهتر نسبت به بیت کوین در ۲۰۲۴

درحالی که سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال مشتاقانه منتظر تحولات در حوزه قانون‌گذاری هستند، بیشتر ارزهای دیجیتال اصلی اخیراً روند حرکتی مثبتی نشان داده‌اند. همچنین، کارشناسان ارز دیجیتال پیش‌بینی می‌کنند که شفافیت در قانون‌گذاری و تایید ETFهای ارز دیجیتال، سرمایه‌گذاران سازمانی را به ورود به بازار ترغیب کند.

به‌رغم گسترش هزاران آلت کوین، بیت‌کوین و اتریوم همچنان بر بازار مسلط هستند و مجموع ارزش بازار آن‌ها از دو سوم کل بازار ارزهای دیجیتال بیشتر است. بااین‌حال، گمانه‌زنی‌های فراوانی درخصوص برخی از ارزهای دیجیتال وجود دارد مبنی‌بر این‌که ممکن است سال ۲۰۲۴ عملکرد بهتری نسبت به BTC داشته باشند. در ادامه، چند مورد از این ارزهای دیجیتال را بررسی خواهیم کرد.

سلب مسئولیت

پالیگان (ماتیک)

پالیگان که سابقاً به شبکهٔ ماتیک معروف بود، موقعیت خود را به عنوان راهکار مقیاس‌‌پذیری لایه ۲ برای اتریوم تثبیت کرده و مسائل مربوط به مقیاس‌پذیری را برطرف می‌کند. پالیگان با راهکار zkEVM خود که به حجم معاملات بسیاری که دارد، توجه‌ها را به خود جلب کرده است. راهکار zkEVM پالیگان به‌عنوان اولین zkEVM کاملاً منبع‌باز موجود در بازار مطرح است.

نمودار قیمت پالیگان
نمودار قیمت پالیگان

ماتیک عملاً از سطح حمایت ۰.۸۴۸۷ دلار فراتر رفت و حالا هدف آن سطح مقاومت ۱.۲۴۹۵ دلار است. طبق پیش‌بینی‌های تحلیل‌گران ارز دیجیتال، اگر ارز پالیگان با افزایش انباشت توکن از جانب خریداران مواجه شود، می‌تواند مجددا به سمت مقاومت ۱.۸ دلار حرکت کرده و آن را آزمایش کند. کارشناسان ارز دیجیتال همچنان ماتیک را یکی از ارزهای دیجیتال برترِ مناسب سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۴ می‌دانند.

آوالانچ

آوالانچ یکی از برترین بلاک چین‌های نسل سوم است که به امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) شکل تازه‌ای می‌دهد. آواکس را یکی از ارزهای دیجیتال برتر می‌دانند که برای سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۴ مناسب است. آوالانچ دارای پروتکل اجماع موسوم به اجماع آوالانچ است که پردازش سریع و ایمن‌ تراکنش با حداقل هزینه را تسهیل می کند.

 از سپتامبر ۲۰۲۳، قیمت آوالانچ افزایش ناگهانی چشمگیری داشته است و با افزایش قابل توجه ۵۰۰ درصدی ظرف ۹۰ روز در ۲۵ دسامبر به بالاترین قیمت جدید سالانه یعنی ۴۹.۹۵ دلار رسیده است. به‌رغم افزایش ناگهانی اخیر، تغییرات قیمت آواکس روند نزولی را در کوتاه‌مدت نشان می‌دهد.

نمودار قیمت آوالانچ
نمودار قیمت آوالانچ

در حال حاضر آواکس با قیمت ۳۳ دلار معامله می‌شود. برای آوالانچ سطح مقاومت محوری ۴۰ دلار بسیار مهم است. چناچه آواکس از مرز ۴۰ دلار عبور کند، سطوح مقاوت بعدی ۴۵ دلار و ۵۸ دلار پیش‌بینی می‌شود، که به‌شکل بالقوه راه را برای جهش به سمت مرز ۵۰ دلار هموار می‌کند.

تون‌ کوین 

تون‌ کوین یک بلاک‌ چین لایه ۱ غیرمتمرکز است که سال ۲۰۱۸ توسط پلتفرم پیام‌رسان رمزگذاری‌شدهٔ تلگرام طراحی شد. این پروژه که در ابتدا «شبکه باز تلگرام» نام داشت، پس از رها شدن توسط تلگرام، تغییر شکل داد و بنیاد TON تملک آن را در اختیار گرفت و آن را به «شبکهٔ باز» تغییر نام داد.

به نظر می‌رسد که تون‌کوین پس از جهش اخیروارد مرحلهٔ اصلاح شده است. بااین‌حال، ارزش تون‌ کوین در شش ماه گذشته، افزایش ۵۶٪ را تجربه کرده است، هرچند که هفتهٔ گذشته با افزایش ۸.۵٪ مواجه بوده است. در زمان نگارش این مقاله، تون‌کوین به قمیت ۲.۲۰ دلار خرید‌وفروش می‌شود که نشان‌ می‌دهد در ۲۴ ساعت گذشته ۱٪ افزایش یافته است.

نمودار قیمت تون کوین
نمودار قیمت تون کوین

شاخص‌های فنی حاکی از آن است که تون‌کوین می‌تواند تا پایان ژانویه به اوج قیمت ۲.۸ دلار برسد، که افزایش قابل توجه ۲۰ درصدی را نشان می‌دهد. درحالی‌که پیش‌بینی‌های خرسی (نزولی) از افت قیمت تون کوین تا ۲.۰۶ دلار خبر می‌دهند،‌ اکثر کارشناسان معتقدند که تون‌کوین در مسیر صعود قرار خواهد گرفت.

آربیتروم

آربیتروم (ARB) جایگاه خود را به‌عنوان شبکهٔ پیشرو لایه ۲ تثبیت کرده است و به نقطهٔ عطف قابل توجهی در حوزهٔ DeFi دست یافته است. به‌ویژه این‌که، حجم معاملات روزانه در صرافی‌های غیرمتمرکز شبکهٔ آربیتروم اخیراً از ۱.۸۴ میلیارد دلار فراتر رفته است و حتی از اتریوم و سولانا نیز پیشی گرفته است. 

مجموع ارزش قفل‌شده در شبکهٔ آربیتروم توامان به ۲.۶۲۴ میلیارد دلار افزایش یافته است و به بالاترین ارزش ثبت‌شده خود نزدیک شده است. 

اگرچه این دستاورد تأکیدی بر رشد قابل توجه آربیتروم است، توکن ARB عملکرد یکنواختی در نمودار هفتگی داشته است. ARB در تاریخ ۲۲ ژانویه، همسو با روند صعودی حاکم بر بازار ارزهای دیجیتال، بالاترین قیمت جدید ۲.۳۷ دلار را برای خود ثبت کرد.

نمودار قیمت آربیتروم
نمودار قیمت آربیتروم

در زمان نگارش این مقاله، اربیتروم با حجم معاملات روزانهٔ ۶۰۰ میلیون دلار، به قیمت ۱.۸۴ دلار خرید و فروش می‌شود. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که درصورت تداوم روند فعلی، قیمت ARB ممکن است در هفته‌های آتی ۲.۵ دلار افزایش یابد.

 

توجه:

این مقاله مشاوره‌ی سرمایه‌گذاری ارائه نمی‌دهد. همه‌ی سرمایه‌گذاری‌ها شامل ریسک هستند و خوانندگان باید قبل از تصمیم‌گیری تحقیقات خود را انجام دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 14 =