سایر اخبار

احتمال کاهش نرخ بهره آمریکا؛ سرنوشت بازار ارزهای دیجیتال چه خواهد شد؟

داده‌های بازار کار آمریکا قوی‌تر از پیش‌بینی‌های تحلیلگران بود و فعالان بازار ارزهای دیجیتال را نسبت به کاهش نرخ بهره این کشور امیدوار کرد.

خلاصهٔ خبر

  • در ماه ژانویه (دی) ۳۵۳٬۰۰۰ شغل جدید به بازار کار آمریکا اضافه شد.
  • با این داده‌های قوی معامله‌گران نسبت به کاهش نرخ بهره آمریکا در ماه مارس (اسفند) امیدوارتر شدند.

در ماه ژانویه (دی) ۳۵۳٬۰۰۰ شغل جدید در آمریکا ایجاد شد که بیشتر از پیش‌بینی اقتصاددان و ۳۳۳٬۰۰۰ شغل ایجادشده در دسامبر ۲۰۲۳ (آذر) بود. شایان ذکر است که تعداد تعدیل‌های آمریکا در ژانویه (دی) هم به ۱۲۶٬۰۰۰ شغل رسید و مشاغل جدید آن در بخش‌های مختلف از جمله خدمات، مراقبت‌های بهداشتی و خرده‌فروشی افزایش یافت. نرخ بیکاری این کشور نیز مثل ماه قبل در ۳.۷ درصد ثابت ماند و کم‌تر از پیش‌بینی‌ها بود.

تأثیر این ارقام بلافاصله در بازارهای مالی احساس شد و رشد بازدهی اوراق خزانه آمریکا نشان داد که احتمال کاهش نرخ بهره آمریکا حداقل تا ماه مه (اردیبهشت ۱۴۰۳) کاهش یافته است. پیش از این سرمایه‌گذاران بازارهای مالی باور داشتند که نرخ بهره آمریکا از اوایل ماه مارس (اسفند) کاهش می‌یابد اما گزارش‌های کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) این انتظارات را کاهش داد.

با این حال نظریه تغییر نرخ آمریکا در ماه مارس (اسفند) همچنان طرفداران زیادی دارد. گفتنی است که هاوینگ بیت کوین هم قرار است در آوریل ۲۰۲۴ (فروردین ۱۴۰۳) اجرا شود و هر اتفاق مهمی قبل از آن می‌تواند به رشد BTC کمک کند. البته فدرال رزرو در هفته گذشته تصمیم گرفت نرخ بهره آمریکا را برای یک ماه دیگر ثابت نگه دارد. جروم پاول (Jerome Powell)، رییس فدرال رزرو، نیز بر اهمیت کاهش محتاطانه نرخ بهره در آینده تاکید کرد. شاخص S&P 500 در واکنش به این داده‌ها و اخبار ثابت ماند و دلار آمریکا هم تقویت شد.

طبق داده‌های وب سایت کوین‌گکو (CoinGecko)، مارکت کپ بازار ارزهای دیجیتال در محدوده ۱.۷ تریلیون دلار ثابت مانده و قیمت بیت کوین و اتریوم همچنان در محدوده ۴۳٬۰۰۰ و ۲٬۳۰۰ دلار قرار دارد. اگر نرخ بهره آمریکا در ماه مه (اردیبهشت ۱۴۰۳) کاهش یابد؛ با توجه به هاوینگ ماه آوریل (فروردین ۱۴۰۳) احتمالا به رشد بیت کوین کمک می‌کند. دلیل آن هم این است که سیاست‌های پولی انبساطی به افزایش تقاضای بازارهای پرریسک کمک می‌کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =