اخبار ارز دیجیتال

چرا قیمت استیبل کوین USDC به کمتر از یک دلار رسید؟

قیمت ارز USDC استیبل کوینی که قیمتی برابر با یک دلار داشت، به 0.89 دلار کاهش یافت. این در حالی است که هزینه‌های کارمزد (گس) شبکه اتریوم چند ساعت پس از بسته شدن بانک SVB افزایش یافت.

SVB یا سیلیکون ولی بنک یک استارتاپ بانکی فعال در زمینه کریپتوکارنسی و ارزهای دیجیتال است که به دستور مقامات و قانون‌گذاران ایالات‌متحده مجبور به توقف فعالیت‌های خود شده است. گفتنی ست که این اتفاق منجر به کاهش قیمت استیبل کوین‌های دیگری مانند DAI نیز شد. در زمان نگارش این مقاله قیمت DAI برابر با 0.91 دلار است.

بحران فعلی اقتصادی بی‌شباهت به بحران اقتصادی 2008 نیست. زمانی که هر خبر بد با خبر بد دیگری دنبال می‌شد و در واقع همین بحران اقتصادی منجر به شکل‌گیری بیت کوین شد. در آن زمان فدرال رزرو وضعیت اقتصادی را نجات داد؛ اما در مورد بازار ارزهای دیجیتال چنین ارگانی برای نجات بازار وجود ندارد. حالا سؤال اینجاست که این وضعیت چگونه پایان خواهد یافت؟

استیبل کوین USDC به نحو واضحی دیگر یک استیبل کوین نیست و از قیمت دائمی 1 دلاری خود فاصله گرفته است. این یک اتفاق دلخراش برای محصولی است که خود را به عنوان محلی امن به سرمایه‌گذاران معرفی کرده بود.

شرکت خدمات مالی در ساعات پایانی روز جمعه اعلام کرد که حدود 3.3 میلیارد دلار از ذخایر پشتوانه دومین استیبل کوین بزرگ جهان در SVB قفل‌شده است.

استیبل کوین‌هایی مانند USDC ارزش خود را از ذخایر به دست می‌آورند. به این معنی که اگر استیبل کوینی ارزشی معادل 43 میلیارد دلار داشته باشد(مانند USDC در اوایل روز جمعه)، باید همین مقدار پول را به صورت دلار یا اوراق بهاداری به همین ارزش، ذخیره کرده باشد. با توجه به این مسئله ارزش بازار USDC اکنون به کمتر از 40 میلیارد دلار رسیده است.

در همین بین قیمت تتر در صرافی کراکن به 1.06 دلار افزایش یافت؛ قیمت که هرگز نباید به آن می‌رسید. به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاران با فروش USDC و تبدیل آن به تتر منجر به چنین اتفاقی شده‌اند.

هزینه‌های گس یا کارمزد انتقال یک تراکنش زنجیره‌ای در اتریوم نیز افزایش چشمگیری داشت. به‌نحوی‌که این کارمزد به 231 gwei رسید. این در حالی است که هزینه گس اتریوم در اوایل روز جمعه در محدوده 20 تا 40 gwei نوسان داشت.

ارزهای دیجیتال از دل یک بحران مالی در سال 2008 متولد شدند. ساتوشی ناکاماتو، خالق بیت کوین، در پاسخ به قدرت‌های مرکزی که مشکلات اقتصادی را با چاپ و تزریق پول به بازار و افزایش تورم، حل می‌کردند، وایت پیپر بیت کوین را منتشر کرد. دنیای کرپیتو برای حل چنین مشکلاتی فاقد یک قدرت مرکزی است؛ اما در این بین چه کسی می‌تواند وارد عمل شود؟

گفته می‌شود که ایلان ماسک نسبت به خرید SVB و تبدیل آن به یک بانک دیجیتال ابراز آمادگی کرده است؛ اما باید دید که این تصمیم چقدر جدی است و آیا می‌تواند بازار ارزهای دیجیتال را وارد فصل تازه‌ای کند؟ بازار ارزهای دیجیتال این بار چگونه و به کمک چه کسی خود را از این فصل تاریک بیرون خواهد کشید؟ تنها زمان پاسخ این سؤالات را در دست دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − 5 =