اخبار ارزهای دیجیتال

هشدار Vitalik Buterin: آیا شاهد Overload شدن اجماع اتریوم هستیم؟

ویتالیک بوترین، هم‌بنیانگذار اتریوم، اخیراً یک پست وبلاگی منتشر کرده است که در مورد شکنندگی اجماع اتریوم هشدار می‌دهد. بوترین در پست خود به روش‌های خاصی که باید از آن‌ها اجتناب شود اشاره می‌کند و راه‌حل‌های بالقوه‌ای برای رفع این نگرانی‌ها ارائه می‌دهد.

خلاصه‌ی خبر

  • ویتالیک بوترین، هم‌بنیانگذار اتریوم، اخیراً نظرات خود را در مورد مسئله‌ی اضافه‌بار بلاک‌چین بیان کرده است.
  • بوترین از کاهش وابستگی به پل‌های میان‌زنجیره‌ای، به عنوان یک راه حل ممکن نام برده است.
  • طی ماه گذشته، بلاک‌چین اتریوم افزایش قابل‌توجهی را در هزینه‌های کارمزد به دلیل محبوبیت میم‌کوین PEPE تجربه کرد.

ویتالیک بوترین، هم‌بنیانگذار اتریوم، در تاریخ 21 می یک پست وبلاگی منتشر کرده است که در آن نگرانی‌های خود را در مورد عواقب بالقوه اجماع اجتماعی اتریوم ابراز کرده است.

بوترین در پست خود با عنوان “اجماع اتریوم را درگیر اضافه بار نکنید” تأکید می‌کند که اگر اجماع ارز دیجیتال شکست بخورد، جامعه‌ی بزرگی متشکل از هزاران توسعه‌دهنده و کاربران متعدد از نزدیک روند بازیابی زنجیره را زیر نظر خواهند گرفت.

بوترین توضیح می‌دهد که هدف از این پست، اشاره به تکنیک‌هایی خاص در یک زیرمجموعه است که می‌تواند خطرات سیستماتیک ایجاد کند.

به گفته‌ی وی، باید از این تکنیک‌ها دوری و اجتناب کرد. علاوه بر این، بوترین تاکید می‌کند که این پیشنهادات را با حُسن نیت برمی‌شمارد و قصد تخریب افراد یا پروژه‌های خاصی را ندارد.

هم‌بنیانگذار اتریوم اضافه‌بار اجماع اجتماعی را به عنوان یک رویکرد پرخطر توصیف می‌کند و برای نمونه یک سناریو ارائه می‌کند:

[پروژه] یک لایه 2 موفق ایجاد می‌کند و ادعا می‌کند که چون لایه 2 او بزرگترین است، پس ذاتا امن‌ترین است، زیرا اگر یک اشکال وجود داشته باشد که باعث سرقت وجوه شود، زیان آنقدر زیاد خواهد بود که جامعه چاره‌ای جز فورک کردن برای بازیابی وجوه کاربران نخواهد داشت. ریسک بالا.

 

راه‌حل‌های بالقوه‌ی ویتالیک بوترین

بوترین همچنین راه‌حل‌ها و اقدامات مختلفی را ارائه کرد که می‌تواند خطرات احتمالی را کاهش دهد.

یکی از رویکردهای پیشنهادی شامل پیاده‌سازی اوراکل‌های قیمت است، اگرچه بسیاری از گزینه‌های موجود یا از نظر ارزی-اقتصادی چندان غیرمتمرکز نیستند و یا وابسته به رای اعتبارسنج‌ها هستند.

این اوراکل‌ها گاهی از استراتژی‌های بازیابی اضطراری استفاده می‌کنند که برای بازیابی به اجماع لایه‌ی پایه (L1) متکی نیستند.

علاوه بر این، هم‌بنیانگذار اتریوم کاهش وابستگی به پل‌های میان‌زنجیره‌ای را توصیه کرد. این پل‌ها در سال‌های اخیر مورد حملات قابل توجهی قرار گرفته‌اند.

 

میم‌کوین PEPE، عامل شلوغی اتریوم

PEPE، یک ارز دیجیتال مبتنی بر میم که محبوبیت زیادی در جامعه‌ی کریپتو به دست آورده است، اخیراً منجر به ایجاد تراکم قابل توجهی در بلاک‌چین اتریوم شده است.

افزایش تقاضا برای PEPE منجر به افزایش هزینه‌های گاز در شبکه شده و به بالاترین سطح مشاهده شده در 12 ماه گذشته رسیده است.

محبوبیت بیش از حد PEPE نیز تأثیر قابل توجهی بر حجم معاملات یونی‌سواپ داشته است.

برای لحظاتی حجم معاملات Uniswap حتی از Coinbase نیز فراتر رفت، به طوری که یونی‌سواپ موفق به ثبت 1.2 میلیارد دلار در مقایسه با 948 میلیون دلار Coinbase در هفته اول ماه می شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =