تحلیل تکنیکالتحلیل فاندامنتالواچ لیست

تحلیل بیت کوین؛ چرا این هاوینگ با قبلی‌ها تفاوت دارد و کدام گروه‌ها در تعیین مسیر قیمت بیشترین تاثیرگذاری را دارند؟

در این تحلیل، با توجه به شرایط خاص بیت کوین با حضور عواملی چون هاوینگ و رفتار معامله‌گران بلند مدت به بررسی بیت کوین خواهیم پرداخت. ما در واچ لیست هر هفته در نوبیتکس به عنوان یک تریدر، فارغ از عناصر بلند مدت به دنبال فرصت‌هایی کوتاه مدت در بازار هستیم. در این زمان با رعایت مدیریت ریسک و سرمایه، می‌توان ارزهایی را که در کوتاه مدت توانایی سوددهی دارند، بررسی کرده و زیر نظر داشت.

در اصل در واچ لیست ما در تلاشیم تا به ایجاد دیدگاهی جامع‌تر و آگاهانه‌تر در معاملات ارزهای دیجیتال کمک کنیم. در ادامه و در انتهای تحلیل با بهره‌گیری از پلتفرم تریدینگ ویو tradingview به نمودار بیت کوین رجوع کرده و با تفسیر عوامل تکنیکالی موجود، آن را از دیدگاه قیمت بررسی می‌کنیم.

بیت کوین در صرافی رمزارز نوبیتکس لیست شده و بازارهای معاملاتی خود را دارد. با ادامهٔ تحلیل با ما همراه باشید.

بیت کوین (BTC/USDT)

با تثبیت قیمت بیت کوین کمی پایین‌تر از سقف قیمتی جدید در نزدیکی ۷۳ هزار دلار، بنظر می‌آید گروه سرمایه‌گذاران بلندمدت بیت‌کوین وارد فاز توزیع شده و در حال فروش دارایی‌های خود به سرمایه‌گذاران جدید در سطوح قیمتی بالاتر هستند. این اتفاق نشان‌دهندهٔ ورود سرمایه‌های تازه به این کلاس دارایی و در نتیجه افزایش ارزش کل بیت‌کوین‌های در گردش تا بالاترین حد خود است.

از طرفی رفتار غالبی که همچنان در میان سرمایه‌گذاران حاکم است، ذخیرهٔ سود است و هر دو گروه سرمایه‌گذاران بلندمدت و کوتاه‌مدت در حال نقدکردن بخشی از دارایی‌های خود هستند. بااین‌حال، تسلط کلی بر جریان ذخیرهٔ سود کمی به‌سمت سرمایه‌کنندگان بلندمدت در حال تغییر است. این گروه آشکارا وارد چرخهٔ توزیع خود شده‌، سود خود را نقد می‌کنند و برای برآورده‌کردن تقاضای جدید در قیمت‌های بالاتر، بخشی از عرضه راکد را دوباره فعال می‌کنند.

درحال‌حاضر و مطابق با داده‌های گلس‌نود (Glassnode)، بازار روزانه شاهد بیش از ۲.۶ میلیارد دلار سود تحقق‌یافته است که تأییدی بر جریان نقد‌کردن بخشی از دارایی‌های سرمایه‌گذاران است. با تمام این تفاسیر باید گفت که این رفتاری غیرعادی در بازار نیست و با الگوهای مشاهده‌شده در تمام بریک اوت‌های قبلی از سقف‌های تاریخی قبلی در چرخه‌های پیشین همخوانی دارد.

هاوینگ و ETFها؛ دو عامل مهم تعیین مسیر بازار!

از طرفی با نزدیک‌شدن بیت‌کوین به هاوینگ (Halving)، قدرت خرید قابل‌توجه صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) به احتمال زیاد بر اثر کاهش عرضهٔ ناشی از هاوینگ، سایه خواهد انداخت. دینامیک بین این دو فاکتور، لزوم توجه و تفکیک اهمیت میان تأثیرات تاریخی هاوینگ‌ها بر قیمت و تأثیر معاصر صندوق‌های قابل‌معامله در بورس بر میزان دسترسی و قیمت بیت‌کوین برای معامله‌گران را ایجاد می‌کند.

ما در حال نزدیک‌شدن به مرحله‌ای از چرخهٔ بازار هستیم که در آن، پویایی عرضه بیت‌کوین به طور فزاینده‌ای تحت تأثیر اقدامات نگهداری‌کنندگان بلندمدت (LTH) قرار می‌گیرد. از آنجایی که تصمیمات این افراد برای فروش یا نگهداری می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر نقدشوندگی و احساسات بازار داشته باشد، معامله‌گران باید با دقت هر چه تمام، تغییرات بازار را رصد کرده و استراتژی‌های معاملاتی خود بر اساس آن تطبیق دهند.

رسیدن به این سقف تاریخی جدید (ATH) قبل از هاوینگ، سناریوی جدیدی را معرفی می‌کند، بااین‌حال در صورت همپوشانی با بالاترین سطح قیمتی در آوریل ۲۰۲۱، ممکن است روند اصلاح بازار در گذشته را منعکس کند.

تأثیر آرامش‌بخش صندوق‌های قابل معامله در بورس بر اصلاحات، نشان‌دهنده ثبات است؛ اما کاهش احتمالی تقاضا برای این صندوق‌ها می‌تواند نوسانات بازار را تشدید کند، که بر لزوم هوشیاری استراتژیک در رویکردهای معاملاتی تأکید می‌کند.

بنابراین می‌توانی اینگونه گفت که معالمه‌گران موفق در این چرخه به احتمال زیاد به رویکردی چندوجهی نیاز خواهند داشت. معامله‌گران باید فعالیت صندوق‌های قابل‌معامله در بورس را برای نشانه‌هایی از تداوم تقاضا یا آغاز فشار فروش، به دقت زیر نظر بگیرند. هم‌زمان در طرف دیگر باید احساسات و اقدامات سرمایه‌گذاران بلندمدت را ارزیابی کنند، زیرا تصمیمات آن‌ها برای فروش یا نگهداری می‌تواند بر پویایی عرضهٔ بازار تأثیر بیشتری بگذارد.

آیا ماینرها تحمل هاوینگ را دارند؟ چه بر سرشان خواهد آمد؟

در جنبه‌ای دیگر از بررسی این تحولاتِ قبل از هاوینگ، بهتر است این سوال را از خود بپرسیم که آیا ماینرها می‌توانند کاهش پاداش به ۳.۱۲۵ بیت‌کوین در هر بلاک را تحمل کنند؟

می‌دانیم که صنعت استخراج هنوز در حال بهبودی از نوسانات سال ۲۰۲۲ است و تعدادی از این شرکت‌ها به تازگی از روند طولانی ورشکستگی خارج شده‌اند. خوشبختانه، ورود صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) این جریان را تلطیف کرده و حاشیهٔ سود به‌تدریج در حال افزایش است. سرمایه‌گذاران نیز دوباره به ایده‌ی کسب درآمد از بیت‌کوین از طریق خرید سهام شرکت‌های استخراج بیت کوین علاقه‌مند شده‌اند و بسیاری از نمادهای این شرکت‌ها گاهی عملکردی بهتر از خود بیت‌کوین داشته‌اند.

تقسیم شدن پاداش استخراج به نصف در آوریل، لحظه‌ای حیاتی برای بسیاری از ماینرها خواهد بود. تزریق اخیر سرمایه نهادی ممکن است برخی از شرکت‌های ضعیف‌تر را سرپا نگه دارد و پنجره‌ی کوتاهی از شرایط مطلوب برای ادغام و تملیک (M&A) را فراهم کند؛ اما تمرکز بیشتر در آینده اجتناب‌ناپذیر است زیرا ریسک‌های سیاسی همچنان وجود خواهد داشت و بسیاری از استخراج‌کنندگان برای توزیع جغرافیایی عملیات استخراج خود، دستگاه‌های استخراج (ASIC) را خارج از مرزهای آمریکا مستقر می‌کنند.

سال‌های متمادی، استخراج بیت کوین در ایالات متحده آمریکا تحت سلطه‌ی شرکت‌های این کشور بوده است، اما به نظر می‌رسد سال ۲۰۲۴ با تمرکززدایی جغرافیایی ماینینگ شناخته شود. در چرخه‌های قبلی، بازارهای سرمایه نقش تعیین‌کننده‌ای در انتخاب اپراتورهایی داشته‌اند که از مطلوب‌ترین شرایط تأمین مالی برخوردار شوند. با این حال، بعد از نصف شدن پاداش استخراج، اپراتورها مجبور خواهند شد دسترسی آسان به سرمایه را در مقابل نرخ‌های پایین برق و چشم‌انداز نظارتی ملایم‌تر که بازارهای نوظهور ارائه می‌دهند، متعادل کنند. این امر باعث گسترش استخراج در آمریکای جنوبی، آفریقا و فراتر از آن خواهد شد.

تکنیکال به ما چه می‌گوید؟

به نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم هفتگی توجه کنید. کندل‌های سه هفتهٔ گذشته و بعد از شادویی که منجر به رسیدن قیمت به بالاترین سطح تاریخی قیمت در نزدیکی ۷۴ هزار دلار شده‌اند، نشان‌گر روند خاصی در قیمت نبوده و دائماً در حال نوسان بین حدود کندل‌های قبل خود هستند. این کندل‌ها گویی در حال پوشش یکدیگرند که می‌توان آن را نشانی از توقف روند صعودی در سطوح فعلی دانست.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم هفتگی
نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم هفتگی (برای بزرگ‌نمایی روی تصویر کلیک کنید)

 در تایم فریمی پایین‌تر یعنی روزانه به بررسی وضعیت اندیکاتورهای مکدی و شاخص قدرت نسبی (RSI) می‌پردازیم. الگوی سروشانه در مکدی و ریزش RSI به زیر سطح ۵۰ نیز این تضعیف روند را تأیید می‌کنند.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم روزانه
نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم روزانه (برای بزرگ‌نمایی روی تصویر کلیک کنید)

در همین تایم فریم با ترسیم یک کانال فیبوناچی و بررسی برخوردها به سطوح مختلف آن (با هدف تعیین اعتبار) می‌توان گفت که شاهد دست‌وپنجه نرم کردن قیمت با مقاومت‌های مستحکمی بر سر راه ادامه روند هستیم. 

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم روزانه
نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم روزانه (برای بزرگ‌نمایی روی تصویر کلیک کنید)

فیبوناچی در این تایم فریم نشانه‌های دیگری از احتمال اصلاح قیمت نشان می‌دهد. همپوشانی سطوح کلیدی دو فیبوناچی پروجکشن و یک فیبوناچی اکستنشن از سه موج بزرگ در قیمت بیت کوین در سطح ۷۳ هزار دلار نیز از استحکام این مقاومت بر سر راه قیمت هشدار می‌دهند.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم روزانه
نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم روزانه (برای بزرگ‌نمایی روی تصویر کلیک کنید)

با بررسی دقیق این عوامل می‌توان گفت که احتمال اصلاح قیمت بیت کوین از سطوح فعلی به زیر حمایت‌هایی مانند ۵۷ هزار دلار و حتی ۵۴ هزار دلار وجود دارد. همچنین ممکن است مدت‌ها قیمت نوساناتی خنثی کند تا جریانات عرضه‌و‌تقاضا نفسی تازه کنند. به این نکته توجه داشته باشید که اصلاح جزئی از بازار و برای سلامت آن حیاتی است، پس با مدیریت ریسک، ذخیرهٔ سود حاصل از معاملات‌ خود در حفظ سرمایه کوشا باشید. در آخر توجه داشته باشید که تکنیکال بخشی از تصویر و آینده را ممکن است نشان دهد؛ بازارها از بازارگردان و بازیگرهای بزرگ تشکیل شده که دست خود را به‌راحتی رو نمی‌کنند!

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 4 =