آموزش مفاهیم پایه

کمترین قیمت بی‌سابقه (ATL) چیست؟

در سال‌های اخیر، بازار ارزهای دیجیتال با محبوبیت قابل توجهی روبرو شده است. استفاده از رمزارزها برای پرداخت هزینه‌های مختلف و انتقال پول رونق گرفته است. همانطور که بازار ارزهای دیجیتال به رشد خود ادامه می‌دهد و بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود، دوره‌های رونق و رکود زیادی را نیز پشت سر می‌گذارد. در این دوره‌ها امکان رقم خوردن قیمت‌های بی سابقه‌ای برای رمزارزهای مختلف وجود دارد. در این مقاله در مورد کمترین قیمت بی‌سابقه و تاثیرات آن بر روی رمزارز مورد نظر توضیح خواهیم داد و همچنین به تفاوت‌های کمترین و بیشترین (اوج) قیمت بی‌سابقه اشاره خواهیم کرد. دانستن در مورد این مفاهیم برای سرمایه‌گذاری و خرید و فروش در بازار رمزارزها می‌تواند یک عامل تعیین‌کننده باشد؛ چرا که این مفاهیم می‌تواند حاوی اطلاعاتی از گذشته و حال بازار باشد و بینش مناسبی به افراد حاضر در بازار ارزهای دیجیتال بدهد. همچنین این مفاهیم می‌تواند شامل اطلاعاتی در رابطه با آینده بازار و رمزارزهای مختلف باشد که می‌تواند در تصمیم‌گیری‌های افراد دخیل باشد. برای پی بردن به معانی و مفاهیم کمترین قیمت بی‌سابقه با ما در این مقاله همراه باشید.

کمترین قیمت بی‌سابقه (ATL) به چه معنی است؟

 کمترین قیمت بی‌سابقه

کمترین قیمت بی‌سابقه (All-Time Low) در دنیای ارزهای دیجیتال زمانی اتفاق می‌افتد که یک ارز دیجیتال به کمترین قیمت تاریخ خود از زمان پیدایش و عرضه‌اش به عموم برسد. به‌طور معمول، اتفاق افتادن ATL به‌صورت قابل توجهی همراه با افت قیمت و رکود است و این مفهوم معمولا با وقایعی مانند بدبینی اقتصادی، تقاضای پایین و شرایط نامطلوب در بازار همراه است. 

موارد اهمیت کمترین قیمت بی‌سابقه

کمترین قیمت بی سابقه به دلایل زیر دارای اهمیت است:

نقطه‌نظر تاریخی

 کمترین قیمت بی‌سابقه، نقطه‌نظری در رابطه با عملکرد قیمتی یک دارایی در گذشته ارائه می‌دهد. همچنین این مفهوم چالش‌ها و افت‌های قیمتی موجود بر سر راه ارزهای دیجیتال را به سرمایه‌گذاران یادآوری می‌کند. 

فرصت‌های خرید

 برخی از سرمایه‌گذاران، کمترین قیمت بی‌سابقه را فرصتی برای خرید ارزهای دیجیتال در قیمت پایین می‌بینند. این دسته از سرمایه‌گذاران باور دارند که خرید در کمترین قیمت بی‌سابقه در صورت بهتر شدن وضعیت احساسی بازار می‌تواند منجر به کسب سود‌های قابل توجهی شود.

ارزیابی ریسک

 کمترین قیمت بی سابقه می‌تواند به ارزیابی ریسک یک رمزارز به‌خصوص کمک کند. اگر یک رمزارز به‌تازگی کمترین قیمت بی‌سابقه خود را تجربه کرده است، این مسئله می‌تواند نشان‌دهنده مشکلات اساسی یا عدم پتانسیل برای کسب سود یک ارز دیجیتال در بلندمدت باشد.

شناسایی ضعف‌ها

 کمترین قیمت بی‌سابقه می‌تواند رمزارزهایی که مشکلات بنیادی یا فنی دارند را افشا کند. اگر یک رمزارز به‌طور مداوم با کاهش قیمت روبروست، در این صورت رسیدن به کمترین قیمت بی‌سابقه ممکن است نشان‌دهنده مشکلات ساختاری و بنیادی در رمزارز مربوطه باشد.

عواملی که منجر به رخ دادن ATL می‌شوند 

چندین و چند عامل می‌توانند موجب رقم خوردن کمترین قیمت بی‌سابقه برای یک رمزارز شوند. 

نوسان و ناپایداری بازار ارزهای دیجیتال

 بازار ارزهای دیجیتال بازاری است که می‌تواند بسیار غیرقابل پیش‌بینی باشد؛ چرا که قیمت‌ها در این بازار به‌سرعت در حال بالا و پایین رفتن هستند. نوسان و ناپایداری این بازار ممکن است منجر به افت قیمت‌های قابل توجهی شود که در صورت ادامه‌دار بودن این افت قیمت می‌تواند زمینه‌ساز رسیدن به کمترین قیمت بی‌سابقه شود.

عدم پذیرش عمومی

 اگر یک رمزارز به‌صورت گسترده مورد مقبولیت واقع نشود و مورد استفاده قرار نگیرد، می‌تواند منجر به عدم‌علاقه سرمایه‌گذاران به خود شود. از آنجا که کم شدن تقاضا می‌تواند منجر به کاهش قیمت شود، با گذشت زمان، جذاب نبودن این پروژه ممکن است موجب افت قیمتی شدید آن شود. به همین دلیل، این امکان وجود دارد که کمبود مقبولیت و عدم پذیرش عمومی منجر به رسیدن به کمترین قیمت بی‌سابقه شود.

چالش‌های تنظیم قوانین و مقررات

 تغییرات نامساعد، نادرست و بد موقع در تنظیم قوانین و مقررات و همچنین مسائل حقوقی می‌تواند تاثیرات منفی را بر روی یک ارز دیجیتال بگذارد. این مسئله می‌تواند موجب از دست رفتن اعتماد‌به‌نفس سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در یک پروژه شود و رمزارز مورد نظر را به سمت رسیدن به کمترین قیمت بی‌سابقه سوق دهد.

نقص‌های فنی

 مشکلات و رخنه‌های امنیتی، مشکلات فنی و آسیب‌پذیری فناوری و زیرساخت یک پروژه ارز دیجیتال می‌تواند موجب مشکلات مربوط به عدم‌اعتماد در بین سرمایه‌گذاران شود. این عدم اعتماد در ادامه می‌تواند منجر به بدبین شدن سرمایه‌گذاران و کاهش قیمتی شدید شود که در نهایت امکان رسیدن به کمترین قیمت بی‌سابقه را میسر می‌کند. 

اخبار منفی

 اخبار منفی که در مورد یک پروژه منتشر می‌شود، یکی از عوامل تاثیرگذار رسیدن به کمترین قیمت بی‌سابقه است. کنترل اخبار منفی و پخش اخبار مثبت از جمله اقداماتی است که می‌تواند از این اتفاق جلوگیری کند.

کمترین قیمت بی‌سابقه رمزارزهای محبوب

در جدول زیر که بر اساس داده‌های سایت CoinGecko است، کمترین قیمت بی‌سابقه ارزهای محبوب که تاکنون رخ داده است را مشاهده می‌کنید:

تاریخ رسیدن به ATLکمترین قیمت بی‌سابقه (ATL)نام رمزارز 
۵ جولای ۲۰۱۳۶۷.۸۱ دلاربیت کوین
۲۱ اکتبر ۲۰۱۵۰.۴۲۲۵ دلاراتریوم
۶ جولای ۲۰۱۴۰.۰۰۲۹ دلارریپل
۱۱ می ۲۰۲۰۰.۵۰۰۸ دلارسولانا
۶ اکتبر ۲۰۱۷۰.۰۱۸۳۴ دلارکاردانو
۱۴ سپتامبر ۲۰۱۷۰.۰۰۱۴۸ دلارترون
۱۴ ژانویه ۲۰۱۴۱.۱۹ دلارلایت کوین
۱۵ دسامبر ۲۰۱۸۷۵.۱۸ دلاربیت کوین کش
۷ می ۲۰۱۵۰.۰۰۰۰۸۷ دلاردوج کوین
۹ می ۲۰۱۹۰.۰۰۳۰۱ دلارپالیگان
۱ آگوست ۲۰۱۹۰.۰۹۸۲۶ دلاربایننس کوین

زمانی که یک دارایی به کمترین قیمت بی‌سابقه‌اش دست پیدا می‌کند چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

ارزهای دیجیتالی که به کمترین قیمت بی‌سابقه خود می‌رسند معمولا در یک مسیر خرسی در بازار قرار می‌گیرند. کمترین قیمت بی‌سابقه معمولا همراه با اخبار منفی است که به بازار علامت کاهش قیمت بیشتر و بیشتر را می‌دهد و گاهی نیز می‌تواند منجر به نابودی یک پروژه شود. هرچند، رسیدن به کمترین قیمت بی‌سابقه در بعضی از موارد و مشخصا برای سرمایه‌گذاران و تریدرهای با تجربه، می‌تواند فرصتی برای خرید و سرمایه‌گذاری در قیمت‌های پایین باشد.

وقتی که یک ارز دیجیتال محبوب و دارای ارزش بازار بالا به هر نوعی از کمترین قیمت خود می‌رسد، این مسئله می‌تواند یک اتفاق خبری بزرگ باشد. برای مثال، هنگامی که بیت کوین در ماه ژوئن ۲۰۲۲ به کمترین قیمت سالانه خود رسید، تحلیل‌گران و متخصصان حوزه فناوری رمزارزها بلافاصله به تحلیل شرایط پرداختند. در نهایت، اخبار و تحلیل‌های منتشرشده در مورد این واقعه منجر به افزایش نرخ خرید‌و‌فروش در بین سرمایه‌گذاران شد. حال فرض کنید که یک ارز دیجیتال محبوب به کمترین قیمت بی‌سابقه خود برسد؛ در این صورت با موجی از اخبار و تحلیل‌ها روبرو خواهیم بود که می‌تواند سرنوشت ارز مورد نظر را به هر سمتی هدایت کند.

هنگامی که یک دارایی ارز دیجیتال به کمترین قیمت بی‌سابقه خود می‌رسد، واکنش‌های متفاوتی می‌تواند رخ دهد. بسیاری از سرمایه‌گذاران تصمیم می‌گیرند که نمی‌خواهند حتی یک دقیقه دیگر هم وقت خود را برای یک ارز پرریسک تلف کنند و اقدام به فروش می‌کنند. اغلب اوقات، سرمایه‌گذاران می‌خواند به‌سرعت اقدام به فروش دارایی خود کنند که همین مسئله منجر به کاهش بیشتر قیمت می‌شود. هرچند، در برخی موارد، پس از رسیدن به کمترین قیمت‌ بی‌سابقه ممکن است یک جهش کوچک در قیمت دارایی رمزارزی مورد نظر ایجاد شود. برخی از سرمایه‌گذاران نیز ممکن است این اتفاق را فرصتی برای خرید دارایی در قیمت پایین ببیند و اقدام به خرید یک رمزارز پس از رسیدن به کمترین قیمت بی‌سابقه‌اش کنند.

به هر روی، پس از رسیدن یک ارز دیجیتال به کمترین قیمت بی‌سابقه، بازگشت یا عدم بازگشت آن ارز به قیمت‌های بالاتر می‌تواند به دلیل اتفاق افتادن ATL بستگی داشته باشد. اگر این اتفاق به دلیل یک‌سری عدم‌قطعیت‌ها و مشکلات موقتی رخ داده باشد، در این صورت ممکن است که بازگشت قیمت رخ دهد. از طرف دیگر، اگر دلایل رسیدن به کمترین قیمت بی‌سابقه به مشکلات زیرساختاری و آسیب‌پذیری‌های گسترده مرتبط با فناوری بلاک چین مربوط باشد، به احتمال زیاد کاهش قیمتی بیشتر و بیشتری در پیش است.

کمترین قیمت بی‌سابقه (ATL) با بیشترین(اوج) قیمت بی‌سابقه (ATH) چه تفاوت‌هایی دارد؟

تصویر سه- آلت: مقایسه کمترین و بیشترین قیمت بی‌سابقه

کمترین قیمت تاریخی یک ارز

ATL و ATH هر دو از معروف‌ترین اصطلاحات دنیای ارزهای دیجیتال هستند. به‌طور معمول کمترین قیمت بی‌سابقه با اخبار منفی اتفاق می‌افتد و در ادامه نیز با این اخبار همراه است، در حالی که بیشترین قیمت بی‌سابقه با اخبار مثبت رخ می‌دهد. نکته قابل ذکر دیگر اینکه کمترین قیمت بی‌سابقه معمولا موجب ترس سرمایه‌گذاران و فروش سریع دارایی می‌شود؛ اما در هنگام رخ دادن بیشترین قیمت بی‌سابقه به‌دلیل به وجود آمدن جو مثبت اکثر سرمایه‌گذاران اقدام به خرید‌های عجولانه می‌کنند. سرمایه‌گذاران با تجربه‌تر و حرفه‌ای‌ اما ممکن است هر یک از این دو مفهوم را فرصتی برای کسب سود بیشتر ببینند. بدین صورت که در هنگام رسیدن قیمت یک ارز به کمترین قیمت بی‌سابقه، آن را به چشم یک فرصت خرید می‌بینند؛ در حالی که از طرف دیگر این سرمایه‌گذاران رسیدن یک ارز به بیشترین قیمت بی‌سابقه را فرصتی برای فروش دارایی خود و نگهداری سود می‌دانند.

جمع‌بندی

رسیدن یک رمزارز به کمترین قیمت بی‌سابقه می‌تواند منجر به اتفاقات منفی بزرگی برای آن ارز شود و حتی ممکن است در مواردی یک پروژه را به نابودی کامل بکشاند. از طرف دیگر اما، کمترین قیمت بی‌سابقه با توجه به شرایط خاصی ممکن است فرصت خوبی برای خرید دارایی و کسب سود باشد. به همین منظور، نیاز است که سرمایه‌گذاران با دقت روندهای قیمتی ارزهای دیجیتال مورد نظر خود را دنبال کنند و با توجه به شرایط موجود اقدام به خرید یا فروش کنند. برای درک بهتر از شرایط در هنگام رسیدن یک ارز به کمترین قیمت بی‌سابقه، لازم است تا دلایل پشت این اتفاق بررسی شود. بهتر است قبل از هر اقدامی این دلایل را تحلیل کنید و سپس تصمیمات لازم را اتخاذ کنید. اگر پس از تحلیل خود به این نتیجه رسیدید که دلایل رسیدن یک ارز به کمترین قیمت بی‌سابقه‌اش موقتی و سطحی است، می‌توانید با تحلیل‌ و بررسی بیشتر نیم‌نگاهی به خرید آن ارز در قیمت پایین داشته باشید. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − پنج =