کیف پول‌ها

کیف پول سرد چیست؟ بررسی انواع کلد ولت و بهترین مدل‌های آن

در سال‌های اخیر، دنیای ارزهای دیجیتال محبوبیت زیادی پیدا کرده است و افراد و کسب‌وکارهای بسیاری در دارایی‌های دیجیتالی مانند بیت‌کوین، اتریوم، لایت‌کوین و … سرمایه‌گذاری کرده‌اند. با افزایش ارزش این دارایی‌ها نگرانی‌ها نیز در مورد امنیت آنها افزایش یافته است. با وجود اتفاقاتی مانند هک، سرقت و سایر انواع حملات سایبری، محافظت از سرمایه‌ برای دارندگان رمزارز بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است. یکی از راه‌های محبوب برای حفاظت از دارایی‌های دیجیتال استفاده از کیف پول سرد (Cold Wallet) است، نوعی کیف پول کریپتویی که برای ایمن نگه داشتن ارزهای دیجیتال افراد در برابر تهدیدات آنلاین طراحی شده است. در این مقاله از مجله نوبیتکس، به بررسی کیف پول‌ سرد خواهیم پرداخت، از جمله اینکه به چه کیف پول‌هایی  کیف‌ پول سرد گفته می‌شود، چگونه کار می‌کنند و چرا ممکن است بخواهید از کیف پول سرد برای محافظت از سرمایه‌گذاری خود استفاده کنید.

کیف پول سرد کریپتو، 1 cold wallet

 

کیف پول سرد (Cold Wallet)  چیست؟

کیف پول سرد (Cold Wallet) به صورت آفلاین برای ذخیره‌سازی بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود. در کیف پول سرد، که به عنوان ذخیره سازی سرد (cold storage) نیز شناخته می‌شود، دارایی دیجیتال بر روی پلتفرمی که به اینترنت متصل نیست ذخیره می‌شود. در نتیجه، این نوع ذخیره‌سازی کیف پول شما را از دسترسی غیرمجاز، هک سایبری و سایر آسیب‌پذیری‌هایی که یک سیستم متصل به اینترنت مستعد آن است محافظت می‌کند.

فواید روش‌های ذخیره‌سازی سرد برای اشخاص سرمایه‌گذار مشخص است، اما باید بدانید که بسیاری از صرافی‌های ارزهای دیجیتال و شرکت‌هایی که در حوزه کریپتو دخیل هستند نیز از این نوع کیف پول استفاده می‌کنند. ذخیره‌سازی سرد همچنین می‌تواند به طور گسترده‌تری در سایر عملیات، مانند ذخیره‌سازی داده‌ها، ویدیو، عکس‌ و اطلاعات پشتیبان استفاده شود.

چرا افراد به کیف پول سرد نیاز دارند؟

در دنیای کریپتو، اگر کیف پول کریپتویی شما به خطر بیفتد و توکن‌های شما به سرقت بروند، به احتمال خیلی زیاد نمی‌توانید آن را بازیابی کنید. دلیل این امر این است که بیشتر ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز هستند و از حمایت بانک مرکزی یا دولت برخوردار نیستند. بنابراین سرمایه‌گذاران حوزه کریپتو باید از اقدامات امنیتی لازم برای محافظت از توکن‌های خود آگاه باشند. به همین دلیل بسیاری از افراد به یک وسیله ذخیره سازی امن و مطمئن برای دارایی‌های دیجیتال خود نیاز دارند.

چرا افراد به کیف پول سرد نیاز دارند؟

یک کیف پول بیت کوین با کلیدهای عمومی و خصوصی صاحب بیت کوین ارتباط دارد. همه روش‌های ذخیره‌سازی ارزهای دیجیتال شامل محافظت از این کلیدها می‌شوند، زیرا این کلیدها امکان دسترسی به توکن‌های داخل کیف پول را فراهم می‌کند. کلید خصوصی صاحب ارز دیجیتال یک رشته منحصر به فرد از کاراکترها است که برای دسترسی به دارایی‌های کریپتویی کاربر و خرج کردن آن‌ها لازم است. کلید عمومی شبیه نام کاربری یا آدرس ایمیل است و به شناسایی مقصد ارزهای دیجبتالی که ارسال می‌شوند کمک می‌کند.

دو نفر که با یک ارز دیجیتال مانند بیت کوین تراکنش انجام می‌دهند، که در آن یک نفر فروشنده و نفر دیگر خریدار است، برای انجام تراکنش باید کلیدهای عمومی خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. خریدار کالا یا خدمات تعداد مورد نیاز بیت کوین را به عنوان پرداخت به آدرس اعلام شده فروشنده ارسال میکند و بلاک چین اعتبار تراکنش را صحت‌سنجی می‌کند. هنگامی که ارز دیجیتال پرداختی به آدرس کیف پول گیرنده تحویل داده شد، گیرنده فقط می‌تواند از طریق کلید خصوصی خود به وجوه دسترسی داشته باشد. بنابراین، حفظ امنیت کلیدهای خصوصی ضروری است، زیرا در صورت سرقت، می‌توان به دارایی‌های دیجیتال کاربر بدون نیاز به مجوز دسترسی داشت.

کیف پول سرد (Cold Wallet) چگونه از سرقت جلوگیری می‌کند؟

کلیدهای خصوصی ذخیره شده در کیف پول‌های متصل به اینترنت در برابر هک و سرقت آسیب‌پذیر هستند. در یک کیف پول گرم، تمام عملکردهای مورد نیاز برای انجام تراکنش از طریق یک دستگاه آنلاین انجام می‌شود. کیف پول گرم کلیدهای خصوصی را تولید و ذخیره می‌کند، تراکنش‌ها را به صورت دیجیتالی با استفاده از کلیدهای خصوصی امضا می‌کند و تراکنش امضا شده را در شبکه منتشر می‌کند.

مشکل این است که هنگامی که تراکنش‌های امضا شده به صورت آنلاین منتشر می‌شوند، مهاجمی که در شبکه‌ها در کمین نشسته است ممکن است به کلید خصوصی مورد استفاده برای امضای تراکنش دست پیدا کند.

کیف پول سرد (Cold Wallet) چگونه از سرقت جلوگیری می‌کند؟

کیف پول سرد چگونه کار می‌کند؟

کیف پول سرد یا همان ذخیره‌سازی سرد این مشکل را با امضای تراکنش با کلیدهای خصوصی در یک محیط آفلاین حل می‌کند. یک کیف پول سرد نباید بتواند با یک دستگاه الکترونیکی دیگر ارتباط برقرار کند، مگر به طور فیزیکی و با وجود دسترسی به کلیدها به آن دستگاه وصل شده باشد.

هر تراکنش آنلاین به طور موقت به یک کیف پول آفلاین، که روی دستگاه‌هایی مانند درایو USB، دیسک فشرده (CD)،‌ هارد دیسک، کاغذ یا … نگهداری می‌شود، منتقل می‌شود و سپس قبل از منتقل شدن به شبکه آنلاین به صورت دیجیتال امضا می‌شود. از آنجایی که کلید خصوصی در طول فرآیند امضا با سرور متصل به اینترنت در ارتباط نیست، حتی اگر یک هکر آنلاین با تراکنش مواجه شود، نمی‌تواند به کلید خصوصی استفاده شده برای آن دسترسی داشته باشد. در ازای این امنیت بیشتر، فرآیند انتقال در یک کیف پول سرد تا حدودی سخت‌تر از فرآیند انتقال در یک کیف پول گرم است.

به عنوان مثال، اگر یک سرمایه‌گذار حوزه کریپتو دارای توکن‌هایی در کیف پول سخت‌افزاری باشد، انجام تراکنش برای دریافت توکن‌های جدید برای او ممکن است به این صورت باشد:

سرمایه گذار کیف پول سخت افزاری را به یک کامپیوتر مجهز به اینترنت متصل می‌کند.

سرمایه گذار گزینه دریافت توکن‌ها را انتخاب می‌کند. دستگاه آدرسی را برای تسهیل تراکنش ایجاد می‌کند.

فرستنده انتقال توکن‌ها را به آدرس تولید شده در بالا شروع می‌کند.

سرمایه گذار کیف پول سخت افزاری را که حاوی کلیدهای عمومی و خصوصی است قطع می‌کند و اطلاعات آفلاین می‌ماند.

تفاوت کیف پول سرد و کیف پول گرم در چیست؟

راه‌های زیادی برای ذخیره‌سازی ارزهای دیجیتال وجود دارد. علاوه بر کیف پول یا ذخیره‌سازی سرد، یک روش محبوب دیگر به نام “ذخیره‌سازی گرم” نیز وجود دارد. کیف‌ پول‌های گرم دسته‌ای از کیف پول‌ها هستند که همیشه به اینترنت متصل هستند، از جمله برنامه‌های موبایلی کیف پول و برخی کیف پول‌های ارائه شده توسط صرافی‌های ارزهای دیجیتال. حال ذخیره‌سازی سرد و  گرم ارزهای دیجیتال چه تفاوت‌هایی دارد؟

هزینه

 وقتی صحبت از هزینه به میان می‌آید، معمولاً کیف پول‌های گرم برنده می‌شوند. اکثر کیف پول‌های گرم رایگان هستند. برای انتخاب کیف پول سرد نیز گزینه‌های مختلفی از مدل‌های رایگان (مانند کیف پول کاغذی) گرفته تا کیف پول‌های سخت افزاری غالباً 100 تا 200 دلاری در اختیار دارید.

تجربه کاربری

به دلیل متصل بودن کیف پول‌های گرم به اینترنت و دسترسی راحت‌تر، کار با آن‌ها برای کاربران راحت‌تر است. برای انتقال توکن‌ها با کیف پول‌های گرم به هیچ مرحله اضافه‌ای نیاز ندارید.

امنیت

امنیت مهم ترین ویژگی است که در آن کیف پول سرد بر کیف پول گرم برتری دارد. کیف پول‌های گرم به لطف محافظت‌های رمزنگاری‌شده مختلف امنیت مطلوبی دارند. اما با این حال، کیف پول‌های گرم نمی‌توانند در بحث امنیت همسطح کیف پول‌های سرد باشند.

تفاوت کیف پول سرد و کیف پول گرم در چیست؟

انواع کیف پول سرد

در ادامه به معرفی انواع کیف پول سرد می‌پردازیم:

 1. کیف پول سخت افزاری 

کیف پول سخت افزاری (Hardware Wallet) یک دستگاه فیزیکی برای ایمن کردن کلیدهای خصوصی کاربر به صورت آفلاین است. کلیدهای این کیف پول‌ها حتی در حین تراکنش‌ نیز مخفی می‌‌ماند. این کیف پول‌ها کلیدهای خصوصی و عمومی را به صورت آفلاین ایجاد می‌‌کنند. بنابراین، آنها در معرض بدافزارهای اینترنتی قرار نمی‌گیرند و به راحتی در دسترس هکرها نیستند. کیف پول‌های سخت‌افزاری ویژگی‌های امنیتی بسیار پیشرفته‌ای دارند که امکان حمله هکرها را به طور چشم‌گیری کاهش می‌دهد. در سال‌های گذشته نیز امنیت و ساختار کیف پول‌های سخت‌افزاری پیشرفت بسیاری کرده و کار را برای هکرها سخت‌تر از پیش نیز کرده‌اند.

 1. کیف پول کاغذی 

این کیف پول تکه‌ای کاغذی است و کاربران می‌‌توانند کلید خصوصی و عمومی خود را چاپ کنند. کیف پول کاغذی (Paper Wallet) معمولاً دارای یک کد QR است که اسکن آن انجام تراکنش‌ها را سریع و آسان می‌کند. با این حال، این کیف پول‌ها ممکن است به راحتی از بین بروند، به سرقت بروند، یا گم شوند. بنابراین مهمترین وظیفه کاربر این است که همیشه آنها را ایمن نگه دارد. علاوه بر این، کیف پول‌های کاغذی همیشه در معرض خطر دیده شدن توسط سایرین هستند. اگر شخصی بتواند کلیدهای خصوصی را ببیند و به آدرس بلاک چین دسترسی پیدا کند، می‌تواند به دارایی دیجیتال شما دسترسی داشته باشد.

 1. کیف پول‌های صوتی 

کیف پول‌های صوتی بسته به رسانه انتخابی شما روشی مبهم و گران برای ذخیره کلیدهای شما هستند. کیف پول‌های صوتی شامل ضبط و رمزگذاری کلیدهای خصوصی شما در فایل‌های صوتی روی محصولاتی مانند سی‌دی و … است. کد پنهان شده در این فایل‌های صوتی را می‌‌توان با استفاده از یک برنامه طیف سنجی یا طیف سنجی با وضوح بالا رمزگشایی کرد.

بهترین کیف پول‌ های سرد

در ادامه به معرفی بهترین کیف پول‌ های سرد موجود می‌پردازیم:

1. کیف پول Ledger Nano X

 این کیف پول سرد، با داشتن صفحه نمایشگر بزرگ و برخی امکانات پیشرفته، یکی از بهترین کیف پول‌های سرد در بازار است. این کیف پول قابلیت پشتیبانی از بیش از 5500 کوین و توکت ارز دیجیتال را داراست و می‌تواند به عنوان یکی از پرکاربردترین کیف پول‌های سرد در بازار محسوب شود. همچنین، این کیف پول با داشتن امکاناتی مانند بلوتوث، NFC و پشتیبانی از چندین رمز ارز، می‌تواند گزینه مناسبی برای نگهداری امن ارزهای دیجیتال باشد.

2. کیف پول Ledger Nano S

این کیف پول سرد، نسخه کوچک‌تر و ارزان‌تر کیف پول Ledger Nano X است که قابلیت نگهداری چندین نوع ارز دیجیتال را داراست.کیف پول  Ledger Nano S صفحه نمایشگر کوچکی دارد و با توجه به امکانات و قیمت 79 دلاری آن، انتخابی مقرون به صرفه به شمار می‌رود.

3. کیف پول Trezor Model T

این کیف پول سرد، با داشتن صفحه نمایشگر لمسی و قابلیت پشتیبانی از بیش از 1000 کوین و توکن ارز دیجیتال، یکی از بهترین کیف پول‌های سرد در بازار است. این کیف پول با دارا بودن امکاناتی مانند قابلیت پشتیبانی از چندین نوع ارز دیجیتال و ارتباط با دستگاه‌های مختلف، می‌تواند گزینه مناسبی برای نگهداری امن ارزهای دیجیتال باشد.

4. کیف پول KeepKey

این کیف پول سرد، با داشتن صفحه نمایشگر بزرگ و طراحی زیبا، یکی از بهترین کیف پول‌های سرد در بازار است. keepKey از بیش از 40 کریپتوکارنسی پشتیبانی می‌کند. این کیف پول سرد دارای یک صفحه نمایش OLED بزرگ همراه با یک دکمه فیزیکی است که برای استفاده آسان طراحی شده است.

5. کیف پول Ellipal Titan

 این کیف پول سرد، با داشتن صفحه نمایشگر بزرگ و طراحی زیبا، یکی از بهترین گزینه‌های کیف پول‌های سرد در بازار است. این کیف پول سرد با داشتن امکاناتی مانند بلوتوث، NFC و پشتیبانی از بیش از 10 ارز دیجیتال، قابلیت نگهداری امن ارزهای دیجیتال را فراهم می‌کند. کیف پول Ellipal Titan با ویژگی امنیت بسیار بالای خود شناخته می‌شود.

 1. کیف پول SafePal S1 

کیف پول سرد SafePal S1 یکی از پرطرفدارترین کیف پول‌های سرد در بازار ارزهای دیجیتال است. طراحی SafePal S1 بسیار زیبا و ساده است که به شما امکان می‌دهد به راحتی از آن استفاده کنید. این کیف پول سرد دارای یک صفحه نمایش TFT رنگی 1.3 اینچی است و قابلیت پشتیبانی از 19 بلاک چین و بیش از 10000 توکن و NFT را دارد. 

SafePal S1 با استفاده از الگوریتم‌های رمزنگاری پیشرفته، امنیت بالایی را برای ارزهای دیجیتال شما فراهم می‌کند. قیمت کیف پول SafePal S1 حدود 50 دلار است.

استفاده از کیف پول سرد، یکی از بهترین راه‌های نگهداری امن ارزهای دیجیتال است و با انتخاب یکی از بهترین کیف پول‌های سرد موجود در بازار، می‌توانید از ایمنی بیشتری برای دارایی‌های دیجیتال خود بهره ببرید. با این حال قبل از استفاده از هر کیف پول سرد، به دقت آن را بررسی کنید و از مشخصات فنی، قابلیت پشتیبانی از ارزهای دیجیتال و سیاست‌های امنیتی کیف پول آگاهی پیدا باشید.

مزایا و معایب کیف پول سرد

مزایا و معایب کیف پول‌های سرد

مزایای ذخیره‌سازی با کلد ولت  به شرح زیر است:

 1. کلید خصوصی در معرض قرار نمی‌گیرد 

 در کیف پول سرد، کلیدهای خصوصی در معرض کامپیوتر یا هر دستگاه آنلاینی قرار نمی‌گیرند. این امر تضمین می‌کند که کلید خصوصی از هک شدن یا کپی شدن ایمن بماند. علاوه بر این، این کیف پول فقط بر روی دستگاه سخت افزاری رمزگذاری شده به رمز خصوصی (private key) نیاز دارند.

 1. نگه داشتن چندین رمزارز در یک کیف پول 

این دستگاه‌ها می‌‌توانند ارزهای دیجیتال مختلفی را در خود ذخیره کنند زیرا ذخیره‌سازی ارز دیجیتال فضای بسیار کمی را اشغال می‌کند. برخی از کیف پول‌ها به کاربران اجازه می‌دهند چندین ارز دیجیتال را در داخل یک کیف پول ذخیره کنند.

 1. امنیت پیشرفته 

این کیف پول‌ها دارای محافظ پین هستند که امنیت این دستگاه‌ها را افزایش می‌دهد. علاوه بر این، برخی از کیف پول‌ها با استفاده از ورود بیومتریک امنیت بیشتری را نیز برای کاربران فراهم کرده‌اند.

 1. در برابر ویروس‌های کامپیوتری آسیب پذیر نیستند 

 این دستگاه‌ها در زمان عدم استفاده به اینترنت متصل نیستند و در نتیجه در برابر ویروس‌های کامپیوتری آسیب پذیر نیستند.

 1. الزامات تأیید تراکنش 

 این کیف پول‌های رمزگذاری شده برای تمامی تراکنش‌ها عملیات تایید دارند. بنابراین، افراد تنها زمانی می‌‌توانند معامله کنند که به این دستگاه‌ها دسترسی داشته باشند.

اما استفاده از کیف پول‌های سرد برای نگهداری و معامله ارزهای دیجیتال معایبی نیز دارد. در ادامه معایب کیف پول‌های سرد را بررسی کرده‌ایم.

 1. قیمت کیف پول سرد 

این دستگاه‌ها معمولاً گران هستند. یکی از عواملی که قیمت کیف پول به آن بستگی دارد این است که چه تعداد ارز دیجیتال را می‌‌تواند در خود ذخیره کند.

 1. تنوع ارزهای دیجیتال 

این کیف پول‌ها انواع ارزهای دیجیتالی را که کاربران می‌‌توانند ذخیره کنند محدود می‌کنند. اکثر دستگاه‌ها فقط می‌توانند ارزهای دیجیتال پیشرو و شناخته شده مانند اتریوم، بیت‌کوین، دش و … را ذخیره کنند.

جمع‌بندی

به طور کلی کیف پول‌های سرد کریپتو برای افرادی که به دنبال ایمن سازی دارایی‌های دیجیتال خود هستند ابزاری ضروری است. برخلاف کیف پول‌های گرم که به اینترنت متصل هستند و به همین دلیل در برابر هک آسیب پذیری بیشتری دارند، کیف پول‌های سرد کلیدهای خصوصی شما را به صورت آفلاین ذخیره می‌کنند و رمزارز شما را در برابر تهدیدات آنلاین ایمن نگه می‌دارند. اگرچه ممکن است برای راه‌اندازی و استفاده از کیف پول‌های سرد به کمی تلاش بیشتر نیاز داشته باشید، اما آرامش خاطری که با اطلاع از امن بودن دارایی رمزارزهای شما به وجود می‌آید ارزشش را دارد. چه یک سرمایه‌گذار باتجربه ارزهای دیجیتال باشید و چه تازه شروع به فعالیت در حوزه ارز دیجیتال کرده باشید، استفاده از کیف پول سرد یک حرکت هوشمندانه برای محافظت از دارایی‌های شما در دنیای دیجیتال امروز است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *