مقالات نوبیتکس

استخر مشارکت نوبیتکس چیست؟

استخر مشارکت به عنوان سرویس جدید نوبیتکس ارائه شده است تا کاربران بتوانند با مشارکت در آن طبق شرایط و ضوابط مشخص شده در موقعیت فروش تعهدی و سود احتمالی حاصل، مشارکت کنند. در این سرویس کاربرانی که دارایی رمزارزی نگهداری می‌کنند و تمایل ندارند ریسک معاملات نوسان‌گیری را بپذیرند، امکان دادن وکالت فروش تعهدی به امید کسب سود از این نوع معاملات در نوبیتکس را خواهند داشت. در این قابلیت، کاربران (وکالت‌دهندگان) با مشارکت در تأمین نقدینگی استخر دارایی رمزارزی، طبق شروط وکالت، در سود حاصل احتمالی سهیم بوده  و همینطور اصل دارایی رمزارزی خود را نیز حفظ می‌کنند.

در این مقاله با این ویژگی که «استخر مشارکت» نام دارد بیشتر آشنا خواهید شد.

استخر مشارکت چیست؟

استخر مشارکت محل تأمین‌ نقدینگی برای قابلیت فروش تعهدی در نوبیتکس است. در واقع موجودی کاربران وکالت‌دهنده در استخر مشارکت تجمیع می‌شود و استخر به‌عنوان واسط، آن را بین کاربران وکالت‌گیرنده توزیع می‌کند تا آنها دارایی‌های رمزارزی را در موقعیت‌های فروش تعهدی خود استفاده کنند. 

کاربران وکالت‌دهنده در ازای تامین نقدینگی برای استخر مشارکت، بخشی از سود حاصل از موقعیت‌ فروش تعهدی را دریافت می‌کنند. 

بازار دوطرفه؛ با مشارکت کاربران 

استخر مشارکت زیرمجموعه‌ای از خدمات نوبیتکس-دیفای یا به اختصار «نوبیفای» است. نوبیفای مجموعه‌ای از خدمات مالی برپایهٔ فناوری بلاک چین است که کاربران نوبیتکس می‌توانند با استفاده از آنها کسب درآمد کنند. در حال حاضر استیکینگ و استخر مشارکت، زیرمجموعه‌‌های نوبیفای هستند و کاربران می‌توانند با تامین نقدینگی در این قابلیت‌ها، درآمد به دست آورند.

مفاهیم و اصطلاحات استخر مشارکت

در ادامه، با واژگان و مفاهیمی که به‌طور مکرر در استخر مشارکت با آنها برخورد خواهید داشت آشنا خواهید شد.

 • وکالت‌گیرنده: مبادله‌کننده‌ای است که رمزارزی برای فروش تعهدی در اختیار ندارد، اما با گذاشتن وجه تضمین، وکالت فروش آن رمزارز را از استخر دارایی وکالت‌دهنده‌ها دریافت می‌کند.
 • وکالت‌دهنده: مالک دارایی رمزارزی است که شخصاً قصد معامله با موجودی رمزارزی خود را نداشته اما با دادن وکالت فروش تعهدی به متقاضی دریافت وکالت، ضمن شروط مشخصی امکان فروش آن را فراهم می‌آورد. سود حاصل از معاملات فروش و سپس خرید دارایی رمزارزی بین وکالت‌دهنده و متقاضی دریافت وکالت (وکالت‌گیرنده) تقسیم می‌شود، اما زیان احتمالی بر عهده وکالت‌گیرنده خواهد بود.
 • دورهٔ محاسباتی: دورهٔ محاسباتی بازه‌ای است که در آن محاسبه و تخصیص سود به کاربران وکالت‌دهنده انجام می‌شود. این دوره از ابتدای هر ماه شمسی شروع و انتهای هر ماه شمسی به اتمام می‌رسد.
 • سود تقریبی سالانه: میزان سود تقریبی است که در ازای مشارکت وکالت‌دهنده در یک استخر رمزارزی به وی تعلق می‌گیرد.
 • سود محقق‌نشده: تا زمانی که یک موقعیت فروش تعهدی بسته نشود، سودِ آن محقق‌نشده است. در پایان دورهٔ محاسباتی، سود محقق‌نشده وکالت گیرندگان در محاسبات مربوط به سود استخر مشارکت در نظر گرفته نمی‌شود.
 • سود محقق‌شده: با بسته شدن یک موقعیت فروش تعهدی، سود آن موقعیت، سودِ محقق‌شده در نظر گرفته می‌شود. سودهایی که در دورهٔ محاسباتی محقق می‌شود، در محاسبات مربوط به سود استخر مشارکت در نظر گرفته می‌شوند.
 • استخر مشارکت: هر دارایی رمزارزی که طرح فروش تعهدی برای آن فعال باشد یک استخر محسوب می‌شود و کاربران وکالت دهنده می‌توانند در هریک از استخرهای تعریف شده مشارکت نمایند. این استخرها با فعال شدن در سایت قابل مشاهده و مشارکت هستند. تا زمانی که استخر ظرفیت آزاد داشته باشد قابلیت مشارکت وجود خواهد داشت. لذا تاریخ شروع، تاریخ پایان، پیش ثبت نام و … دراستخرهای فروش تعهدی تعریف نشده است.
 • ظرفیت آزاد استخر: ظرفیت آزاد، میزانِ ظرفیتی از کل استخر است که وکالت‌دهندگان می‌توانند با رعایت حداقل و حداکثر سهم مشارکت خود، در آن استخر مشارکت کنند.
 • ظرفیت پرشدهٔ استخر: به میزان مشارکت وکالت‌دهنده‌ها در هر استخر، ظرفیت پرشدهٔ استخر گفته می‌شود.
 • ظرفیت کلی استخر: به مجموع ظرفیت آزاد و ظرفیت پرشدهٔ استخر، ظرفیت کلی گفته می‌شود.
 • استخر فعال: طرحی است که دارای ظرفیت آزاد است و کاربر می‌تواند در آن مشارکت کند.
 • اتمام ظرفیت استخر: استخری است که ظرفیت آزاد آن به صفر رسیده است و کاربر نمی‌تواند در آن مشارکت کند.

استخر مشارکت چه کاربردی دارد؟

همانطور که گفته شد، قابلیت فروش تعهدی در نوبیتکس این امکان را به کاربران می‌دهد که وکالت فروش یک دارایی را دریافت کرده و با فروش آن و خرید مجدد در قیمت پایین‌تر سود حاصل  کنند. اما برای دریافت وکالت فروش یک رمزارز، نیاز است که نقدینگیِ آن تامین شود. کارایی استخر مشارکت، تامین همین نقدینگی است. درواقع استخر مشارکت از یک طرف به کاربران وکالت‌گیرنده کمک می‌کند تا از موقعیت‌های فروش تعهدی استفاده کنند و از طرف دیگر به کاربران وکالت‌دهنده‌ها کمک می‌کند تا با تامین نقدینگی برای استخر مشارکت، در سودِ آن سهیم شوند.

مشارکت در استخر فروش تعهدی برای چه کاربرانی مناسب‌تر است؟

اگر هولدر ارزهای دیجیتال هستید، استخر مشارکت می‌تواند گزینهٔ جذاب‌تری برای شما باشد. وقتی رمزارزی را صرفا هولد می‌کنید، افزایش قیمت به نفع شما خواهد بود، اما از کاهش قیمت متضرر خواهید شد. در مقابل، اگر ضمنِ هولد کردنِ یک ارز، در استخر فروش تعهدی آن هم مشارکت کنید، علاوه بر سودی که از افزایش قیمت آن به دست خواهید آورد، در روندهای نزولی هم با توجه به افزایش سودآوری موقعیت‌های فروش تعهدی، سهم سود شما هم از این موقعیت‌ها بیشتر خواهد شد.

همچنین کاربرانی که دارایی رمزارزی نگهداری می‌کنند و تمایل ندارند ریسک معاملات نوسان گیری را بپذیرند، می‌توانند با مشارکت در استخر از روندهای نزولی سود بگیرند، بدون اینکه نگران ریسک‌هایی مانند لیکوئید شدن باشند.

امکان مشارکت در استخر کدام ارزهای در نوبیتکس فراهم است؟

در حال حاضر امکان استفاده از استخر مشارکت و قابلیت فروش تعهدی برای رمزارزهای بیت کوین، اتریوم، بایننس کوین، دوج کوین، شیبا اینو، سولانا، لایت کوین، بیت کوین کش، پالیگان، فانتوم، کاردانو، ایاس، آوه، بیبی دوج، فلوکی اینو و تتر در نوبیتکس فراهم است. به تدریج امکان مشارکت در استخرهای دیگری هم فراهم خواهد شد.

سود مشارکت در استخر چگونه محاسبه می‌شود؟

دارایی‌هایی که در استخر مشارکت به وکالت سپرده شده‌اند، توسط کاربران دیگری به وکالت گرفته می‌شوند تا در موقعیت‌های فروش تعهدی استفاده شوند. بخشی از برآیند سودی که تمام وکالت‌گیرندگان از آن استخر در موقعیت‌های فروش تعهدی خود به دست می‌آورند، به استخر مشارکت و وکالت‌دهندگان تعلق خواهد گرفت. 

دو عامل مهم در میزان سود وکالت‌دهندگان (مشارکت‌کنندگان در استخر) تاثیر دارد. اولا، سودی که وکالت‌گیرندگان از موقعیت‌های خود به دست می‌آورند، تا حدود زیادی به روند بازار بستگی دارد. هر چه بازار نزولی‌تر باشد، احتمال افزایش سود وکالت‌گیرندگان بیشتر خواهد بود. ثانیا، بخشی از سودِ وکالت‌گیرندگان که به استخر و مشارکت‌کنندگان در آن تعلق می‌گیرد، با توجه به مدت‌زمان وکالت متغیر است. اگر کاربرِ وکالت‌گیرنده موقعیت خود را در روز آغازین موقعیت به پایان برساند، تمام سود متعلق به خودش خواهد بود و سهمی به استخر نخواهد رسید. اما اگر موقعیت برای روزهای بعدی تمدید شود، سهم وکالت‌گیرنده از سود به‌صورت روزانه کاهش و سهم وکالت‌دهنده افزایش خواهد یافت.

با توجه به دو عامل گفته شده، سودی که به استخر و وکالت‌دهندگان می‌رسد، هر ماه متغیر است و برای محاسبهٔ دقیق و تخصیص آن باید تا پایان دوره (ماه شمسی) منتظر ماند. توجه داشته باشید که میزان سودی که در جدول استخرها نمایش داده می‌شود، تقریبی است و می‌تواند کمتر یا بیشتر شود.

برای محاسبه سهم سود هر کاربر وکالت‌دهنده در یک استخر مشارکت،‌ از فرمول زیر استفاده می‌کنیم. در انتهای ماه سهم از سود هر کاربر برابر است با نسبت امتیاز کاربر به امتیاز کل کاربران استخر. سود حاصل از مشارکت در هر استخر در انتهای دوره محاسباتی به صورت ریالی به کیف پول کاربر واریز خواهد شد.

فرمول محاسبه استخر مشارکت

برای محاسبه امتیاز هر کاربر از قوانین زیر استفاده می‌کنیم:

برداشت زودتر از موعد سوددهی (آخر هر ماه)

اگر کاربر زودتر از موعد تقسیم سود اقدام به برداشت موجودی خود کند بسته به میزان برداشت یکی از دو حالت زیر اتفاق می‌افتد:

 • برداشت کل موجودی:‌ در این حالت سودی به کاربر تعلق نمی‌گیرد.
 • برداشت بخشی از موجودی:‌ در این حالت برای مدت قبل از برداشت، مقدار مشارکت برابر با مقدار موجودی بعد از برداشت درنظر گرفته می‌شود.
افزایش سهم از سود به ازای تعداد روزهای مشارکت

براساس تعداد روزهای مشارکت، ضریب متفاوتی برای محاسبه امتیاز درنظر گرفته می‌شود. این ضریب به صورت خطی عمل می‌کند. توجه کنید که حداکثر این ضریب برابر است با ضریب ۳۱ روز مشارکت:

تعداد روزهای مشارکت

ضریب
۱ ۱
۲ ۱.۱
۳ ۱.۲
۴ ۱.۳
۱۰ ۱.۹
۳۰ ۳.۹
31

۴

نحوه تقسیم سود و زیان استخر مشارکت به چه صورت است؟

سود حاصل از موقعیت‌های فروش تعهدی طبق قوانین زیر بین وکالت‌گیرندگان و وکالت‌دهندگان تقسیم می‌شود، ولی زیان احتمالی بر عهده وکالت گیرندگان است. 

 • درصورتی‌که موقعیت در یک روز باز و در همان روز بسته شود، تمام سود و زیان موقعیت برای وکالت‌گیرنده خواهد بود و وکالت‌دهندگان (مشارکت‌کنندگان در استخر) تمامی سهم سود را به وکالت گیرندگان می‌دهند.
 • درصورتی‌که موقعیت بیشتر از یک روز (تا بعد از ساعت ۰۰:۰۰) باز باشد، به ازای هر روز تمدید وکالت، ۳٪ از سهم سود محقق‌شده احتمالی به مالکان دارایی (استخر دارایی) تعلق می‌گیرد. عملاً سود هر موقعیت برای وکالت‌گیرنده بر اساس تعداد روزهای باز بودن موقعیت به صورت سهمی از سود کل بوده ولی زیان موقعیت همگی در تعهد وکالت‌گیرنده است و زیان همواره از محل وجه تضمین وکالت‌گیرنده جبران می‌شود.
 • محاسبات سود و زیان پس از تسویه نهایی انجام می‌شود و تا قبل از آن صرفاً سود و زیان نمایش داده‌شده تخمینی از وضعیت موجود و محقق‌نشده است. حداکثر سهم وکالت‌گیرنده از سود احتمالی در یک موقعیت برای وکالت گیرنده ۱۰۰ درصد (در صورت بستن موقعیت قبل از شروع روز اول) و حداقل ۴۰ درصد (در صورت تسویه در روز ۳۰ ام) خواهد بود. بدیهی است سهم از سود برای وکالت دهندگان بین ۰ تا ۶۰ درصد متغیر خواهد بود.
 • سهم سود متعلق به وکالت‌دهندگان به نسبت دارایی وکالت‌دهنده به حجم کل استخر در انتهای دوره فعالیت استخر بستگی دارد. محاسبات سود و زیان هر استخر در فواصل یک‌ماهه فعالیت استخر و برای موقعیت‌هایی است که تسویه و سود و زیان آن محقق شده باشد. به عبارت دیگر، در پایان هر ماه شمسی، سود و زیان برمبنای موقعیت‌هایی محاسبه خواهد شد که در همان ماه بسته شده‌اند.

دوره فعالیت استخر چیست؟

این دوره اشاره به زمانی دارد که در آن ظرفیت هر استخر فعال توسط وکالت‌دهنگان تامین شده است و در طرف مقابل وکالت‌گیرندگان می‌توانند برای دریافت وکالت فروش اقدام کرده و از قابلیت فروش تعهدی استفاده کنند.
کاربران وکالت‌دهنده می‌توانند بنا به درخواست خود، مشارکت خود را در طول دوره فعالیت استخر لغو کنند. اما ذکر این دو نکته در زمان لغو مشارکت الزامی است:

 • در صورتی که کاربری وسط دوره محاسباتی قصد لغو مشارکت خود را داشته باشد، هیچ سودی به او تعلق نمی‌گیرد.
 • از زمان ثبت درخواست لغو مشارکت، حداکثر تا ۲۴ ساعت دارایی کاربران آزاد می‌شود.

بازه زمانی محاسبات سود استخر چگونه تعریف می‌شود؟

بازهٔ زمانی محاسبات، از ابتدا تا انتهای ماه شمسی است. اگر کاربری در کل طول ماه در استخر مشارکت کرده باشد، سود کل ماه به وی تعلق خواهد گرفت. اگر کاربر دارایی خود را از اواسط ماه وارد استخر کند، به اندازهٔ نسبت روزهای مشارکتش به کل ماه، در سود شریک خواهد شد و اگر در اواسط ماه از استخر خارج شود، هیچ سودی به وی تعلق نخواهد گرفت.

برای مثال، فرض کنید کاربری دارایی خود را در ۲۰ ام ماه مهر وارد استخر مشارکت کرده و در ۱۵ ام ماه آبان از استخر خارج کرده باشد. در این صورت، سود تعلق‌گرفته در ماه مهر به‌اندازهٔ یک‌سوم از نسبت دارایی وی به دارایی کلی استخر خواهد بود و در ماه آبان هم هیچ سودی دریافت نخواهد کرد، زیرا قبل از موعد محاسبات سود مشارکت خود را لغو کرده است. 

حداکثر و حداقل میزان مشارکت در استخرهای نوبیتکس چگونه تعریف شده است؟

وکالت‌دهندگان می‌توانند تا سقف معینی در هر استخر رمز ارزی مشارکت کنند. سطح کاربری هر فرد در میزان این سقف تاثیرگذار است، به طوری که کاربران سطح یک تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان، کاربران سطح دو و تریدر تا سقف دو میلیارد تومان، کاربران سطح سه تا سقف سه میلیارد تومان و کاربران سطح ویژه تا سقف ۵ میلیارد تومان می‌توانند در هر استخر مشارکت کنند. توجه داشته باشید که اعداد ذکر‌شده بر مبنای ریال هستند، اما در هنگام مشارکت در استخر، این عدد بر مبنای ارزش همان رمزارز محاسبه خواهند شد.

همچنین کاربران برای مشارکت در استخر رمز ارزی نیاز به موجودی حداقلی دارند و اگر ارزش دارایی رمزارزی آنها کمتر از حداقل مقدار باشد، امکان مشارکت در استخر را ندارند؛ مگر در صورتی که ظرفیت باز استخرها کمتر از میزان حداقل مشارکت باشد. در این صورت کاربر می‌تواند با شرط تامین تمام آن ظرفیت باقی‌مانده، حتی اگر کمتر از میزان حداقل باشد، در استخر مشارکت کند. حداقل مقدار مشارکت در هر استخر در زمان ثبت مشارکت به کاربران نمایش داده می‌شود.

چگونه در استخرهای فروش تعهدی در نوبیتکس مشارکت کنیم؟

بعد از آشنایی با چیستی استخر مشارکت، اصطلاحات و نحوهٔ عملکرد آن، چگونگی مشارکت در استخرهای نوبیتکس را بررسی خواهیم کرد.

مشاهده لیست و جزییات مربوط به هر استخر

با استفاده از منوی «نوبیفای» در وب‌سایت یا اپلیکیشن نوبیتکس، می‌توانید وارد بخش «استخر مشارکت» شوید.

استخر مشارکت نوبیتکس

در صفحهٔ استخر مشارکت می‌توانید جدولی شامل اطلاعات تمام استخرها را مشاهده کنید. اطلاعات مربوط به نام استخر (که همان نام رمزارز است)، سود تقریبی، ظرفیت پرشده استخر و گزینهٔ مشارکت در این جدول آورده شده است. می‌توانید رمزارز موردنظرتان برای مشارکت در استخر را با بررسی اطلاعات این جدول انتخاب کنید و سپس در آن مشارکت نمایید.

انواع وضعیت استخرها

استخرهای مشارکت با توجه به میزان ظرفیت پرشدهٔ آنها به دو دستهٔ «فعال» و «اتمام ظرفیت» تقسیم می‌شوند. استخرهای فعال دارای ظرفیت هستند و کاربر می‌تواند در آنها مشارکت کند. اما استخرهای اتمام ظرفیت، همانطور که از اسمشان پیداست، دارای ظرفیت نیستند و کاربر برای مشارکت در آنها باید منتظر افزایش ظرفیت بماند.

اگر ظرفیت استخر پر شده باشد، در جدول استخرها به‌جای گزینهٔ «مشارکت» گزینهٔ دیگری با عنوان «اطلاع‌رسانی افزایش ظرفیت» خواهید دید که با انتخاب آن، با باز شدن ظرفیت برای استخر، یک نوتیفیکیشن و ایمیل اطلاع‌رسانی از سوی نوبیتکس دریافت خواهید کرد. 

ثبت درخواست برای مشارکت در استخر

اگر ظرفیت استخر پر نشده باشد، با کلیک بر دکمهٔ «مشارکت» کارت مربوط به مشارکت در آن استخر را مشاهده خواهید کرد. این کارت شامل اطلاعات کلی استخر، سود تقریبی، حداقل و حداکثر مقدار قابل مشارکت و زمان‌بندی دورهٔ محاسباتی است.  

ثبت درخواست برای مشارکت در استخر

با تایید اطلاعات کارت و کلیک بر روی گزینهٔ «مشارکت»، کارت دیگری نمایش داده خواهد شد که در آن باید «شرایط و نحوهٔ محاسبات سود» و «شرایط و قوانین مشارکت در استخر فروش تعهدی نوبیتکس» را پذیرفته و مشارکتِ خود را تایید کنید.

تایید مشارکت در استخر مشارکت

بعد از به پایان رساندن این فرآیند، مشارکت شما آغاز خواهد شد. برای مشاهده جزییات مربوط به  استخرهایی که در آن مشارکت کرده‌اید می‌توانید از پنل «استخرهای من» استفاده کنید.

پنل‌های استخر مشارکت 

با کلیلک بر گزینهٔ «استخرهای من» وارد پنل‌های استخر مشارکت خواهید شد. این بخش شامل سه پنل است؛ در حال مشارکت، کاهش مشارکت و تاریخچه.

در حال مشارکت

در پنل «در حال مشارکت»، استخرهایی را که در حال حاضر به‌صورت فعال در آن مشارکت دارید، مشاهده خواهید کرد. در این پنل می‌توانید سود سالانه مشارکت، مقدار مشارکت فعلی شما، سود شما تا پایان روز گذشته و تاریخ پایان دورهٔ محاسباتی جاری را ببینید.

پنل «در حال مشارکت»

همچنین با انتخاب گزینهٔ «جزئیات بیشتر»، می‌توانید میزان مشارکت خود را در استخر موردنظر کاهش یا افزایش دهید.

جزئیات بیشتر استخر مشارکت

توجه داشته باشید که با کاهش مشارکت، به مقداری که کاهش داده‌اید سود تعلق نخواهد گرفت. برای مثال، اگر مشارکت خود در استخر فروش تعهدی اتریوم را با ۲ اتر آغاز کرده باشید و در میانه‌های ماه به اندازهٔ ۰.۵ اتر مشارکت خود را کاهش دهید، محاسبات سود شما برای کل ماه بر پایهٔ ۱.۵ اتر خواهد بود. 

کاهش مشارکت

بعد از ثبت درخواست کاهش مشارکت در پنل «در حال مشارکت»، وضعیت درخواست از طریق پنل «کاهش مشارکت» قابل پیگیری است. این درخواست‌ها نهایتا تا ۲۴ ساعت رسیدگی و تسویه می‌شوند.

تاریخچه

در این پنل تاریخچه‌ای از مشارکت‌های پیشینِ شما در استخرهای مشارکت و اطلاعاتی مانند مجموع سود، تاریخ پایان دوره و تاریخ واریز سود ثبت شده است.

لغو مشارکت

لغوِ تمام یا بخشی از دارایی وکالت‌داده‌شده در استخر مشارکت در هر زمانی امکان‌پذیر است و همانطور که قبلا گفته شد، کاربر می‌تواند با استفاده از منوی «استخرهای من» و پنل «در حال مشارکت»، استخر موردنظر خود برای لغو مشارکت را انتخاب کرده و با کلیک بر گزینهٔ «کاهش مشارکت»، اقدام به خارج کردن دارایی خود از استخر کند.

دارایی لغو مشارکت شده حداکثر تا ۲۴ ساعت بعد به کیف پول کاربر انتقال داده می‌شود. توجه داشته باشید که لغو مشارکت قبل از اتمام دوره باعث خواهد شد که کاربر هیچ سودی از مشارکت خود در آن ماه دریافت نکند. برای مثال اگر کاربر در ۱۰ روز ابتدایی ماه شمسی، به میزان ۰.۰۱ بیت کوین در استخر فروش تعهدی بیت کوین مشارکت کند و سپس مشارکت خود را لغو کند، هیچ سودی برای مشارکت خود در ۱۰ روز ابتدایی ماه دریافت نخواهد کرد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که در طی دورهٔ محاسباتی مشارکت خود را لغو نکنید.

واریز سود

در انتهای دوره محاسباتی که روز آخر هر ماه شمسی است، سود استخر‌ها محاسبه شده و روز اول هر ماه به کیف پول کاربر واریز می‌شود. دریافت سود نیازمند درخواست یا عملیات خاصی از طرف کاربر نیست و این فرآیند به‌صورت خودکار انجام می‌شود. این سود به‌صورت ریالی محاسبه و واریز خواهد شد.

کارمزد استخر مشارکت

مشارکت در استخرهای فروش تعهدی نوبیتکس مشمول هیچ کارمزدی نمی‌شود. کاربران می‌توانند بدون پرداخت هزینه و کارمزد، در تمام استخرها مشارکت کنند. 

سخن پایانی

همانطور که در مقاله خواندید، استخر مشارکت نوبیتکس یکی دیگر از راه‌های کسب درامد در نوبیتکس است. در این سرویس کاربرانی که دارایی رمزارزی نگهداری می‌کنند می‌توانند با دادن وکالت فروش تعهدی از این نوع معاملات در نوبیتکس کسب سود کنند. شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر از قوانین و مقررات مربوط به استخر مشارکت و سوالات متداول در این حوزه به راهنمای نوبیتکس مراجعه کنید.

مجید جهادی

از سال ۲۰۱۸ در فضای رمزارزها فعال هستم. تریدر نیستم؛ اما وقت زیادی رو صرف بررسی پروژه‌های باحال کریپتویی می‌کنم و روشون سرمایه‌گذاری بلندمدت می‌کنم. در حال حاضر به‌عنوان مدیر شبکه‌های اجتماعی نوبیتکس فعال هستم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + سه =