رمزارزها

نات کوین چیست؛ همه چیز درباره نحوه به‌دست آوردن Notcoin رایگان

حوالی سال ۲۰۱۸ بود که توسعه‌دهندگان تلگرام تصمیم گرفتند بلاکچین لایه ۱ اختصاصی خودشان را با نام «Telegram Open Network» یا به اختصار تون کوین (TON) راه‌اندازی کنند. پس از مدتی، توسعه و نگهداری این پروژه به بنیاد تون (TON) سپرده شد و حالا تیمی وابسته به TON از پروژه جدید و پرسروصدای خود با عنوان نات کوین (Notcoin یا به اختصار NOT) رونمایی کرده است.

نات کوین نوعی بازی کریپتویی «Play-To-Earn» یا به اختصار P2E محسوب می‌شود که کاربران آن می‌توانند از طریق بازی‌کردن درآمد کسب کنند. نات کوین از همان روزهای ابتدایی معرفی، توجه تعداد زیادی از کاربران را به خود جلب کرد و تاکنون گمانه‌زنی‌های مختلفی درباره آینده آن مطرح شده است.

در این مقاله از مجله نوبیتکس قصد داریم پروژه ارز دیجیتال نات کوین یا NOT و نحوه کار آن را بررسی کنیم. اگر دوست دارید بدانید نات کوین چیست و به دنبال منبعی برای آشنایی با نات کوین و نحوه کار آن هستید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

نات کوین (Notcoin) چیست؟

نات کوین (Notcoin با نام اختصاری NOT) پروژه جدید مجموعه اوپن بیلدرز (Open Builders)، وابسته به بنیاد تون است که اواسط نوامبر ۲۰۲۳ (آبان ۱۴۰۲) نسخه بتا یا اولیه آن راه‌اندازی شد. نات کوین یک مینی اپلیکیشن یا نوعی ربات تلگرامی است که به کاربران اجازه می‌دهد با لمس یا کلیک روی یک آیکون سکه، ارز دیجیتالی با عنوان Notcoin یا NOT را استخراج (ماین) کنند. نات کوین فعلاً به عنوان یک دارایی درون بازی در اختیار کاربران قرار می‌گیرد، اما توسعه‌دهندگان آن قصد دارند توکن نات کوین را به‌زودی روی بلاکچین و در صرافی‌های ارز دیجیتال عرضه کنند.

با توجه به رشد قیمت ارزهای دیجیتال و استقبال از بازی‌های P2E در سال‌های اخیر، نات کوین نیز خیلی زود بر سر زبان‌ها افتاد و در همان ماه اول راه‌اندازی توانست نزدیک به ۵۰۰هزار کاربر جذب کند. نسخه اولیه آن در مجموع به بیش از ۶۵۰ هزار کاربر رسید. نسخه رسمی Notcoin در اولین روز از سال ۲۰۲۴ معرفی و عرضه شد و طبق آخرین آماری که توسط تیم نات کوین اعلام شده است، در حال حاضر بیش از ۲۳میلیون بازیکن دارد و به‌طور متوسط، روزانه بیش از ۳میلیون نفر در این بازی فعال هستند.

معرفی تیم سازنده نات کوین

تیم open builders

نات کوین (NOT) یک میم کوین مبتنی بر شبکه TON تلگرام است و مجموعه اوپن بیلدرز آن را راه‌اندازی کرده‌اند. این تیم در مجموع از ۱۰ عضو تشکیل شده است و ساشا پلاتوینو مدیریت آن را بر عهده دارد. تیم توسعه نات کوین اطلاعات زیادی درباره پروژه خود منتشر نکرده‌اند و غیر از تون استارتر (Tonstarter)، پروژه مشهور و شناخته‌شده‌ای در سوابق آنها دیده نمی‌شود. تیم توسعه این بازی مدعی است که ۱۰۰ درصد ماینینگ نات کوین به‌صورت شفاف توسط خود کاربران انجام می‌شود و این پروژه مالک یا سرمایه‌گذار اختصاصی ندارد. حدس و گمان‌های زیادی درباره نات کوین و توسعه‌دهندگان آن مطرح می‌شود و برخی آن را بزرگترین بازی Web3 می‌نامند.

ارتباط نات کوین با تلگرام و تون کوین

صفحه‌های مربوط به بنیاد تون و اشخاص وابسته به آن، از ابتدای راه‌اندازی نات کوین درباره این بازی صحبت و به نوعی از آن حمایت می‌کردند. تیم اوپن بیلدرز، مجموعه سازنده نات کوین نیز وابسته به بنیاد تون فعالیت می‌کند و بازوی تأمین مالی و توسعه پروژه‌های جدید در اکوسیستم تون مسحوب می‌شود.

این بازی جنجالی، مثل سایر پروژه‌های مرتبط با تون کوین ارتباط نزدیکی با پیام‌رسان تلگرام دارد. برای مثال، پاول دورف (Pavel Durov)، بنیان‌گذار تلگرام، با کانال تلگرامش در این بازی اسکواد (Squad) یا تیم تشکیل داده است. اخیراً هم بخشی تحت‌عنوان «ارسال نات کوین به حساب دورف» (Send Notcoins to Durov’s balance) به بازی نات کوین اضافه شده است که به کاربران اجازه می‌دهد درصدی از موجودی خود را به حساب دورف بزنند.

 نات کوین تلگرام دورف

پشتوانه و ماهیت پروژه نات کوین

به گفته تیم تون، نات کوین یک میم کوین جدید در شبکه TON است که در حال حاضر امکان به دست آوردن آن از طریق یک ربات تلگرامی وجود دارد. در واقع کاربران با ورود به یک ربات یا مینی اپلیکیشن تلگرامی و کلیک روی یک دکمه می‌توانند نات کوین دریافت کنند. با اینکه تیم توسعه از اصطلاح ماینینگ نات کوین استفاده می‌کند، فرآیند تولید این توکن شبیه به ماینینگ نیست که تولید آن بر مبنای توان پردازشی و حل مسئله باشد. نات کوین هنوز ارزش مادی ندارد و در پلتفرم‌های بزرگی مثل بایننس برای معامله لیست نشده است، اما برخی صرافی‌ها صفحه قیمت نات کوین را از حالا در سایت خود آماده کرده‌اند. در واقع این میم کوین فعلاً فقط درون بازی و ربات تلگرام وجود دارد و هنوز امکان خرید و فروش آن مهیا نشده است.

شعار تیم نات کوین یعنی «Notcoin is probably nothing» به معنی «نات کوین احتمالاً هیچی نیست» کمی مبهم است و هنوز مشخص نیست که آیا این پروژه قرار است آینده‌ای داشته باشد یا صرفاً برای سرگرمی و با هدف بازاریابی ساخته شده است. نات کوین در حال حاضر وب‌سایت رسمی، وایت‌ پیپر یا نقشه راه مشخصی ندارد و اطلاعات مرتبط با آن از طریق کانال تلگرام یا حساب توییتر نات کوین و سایت بنیاد تون منتشر می‌شود.

دلیل محبوبیت نات کوین چیست؟

نات کوین از زمان شروع رسمی کار خود در ابتدای سال ۲۰۲۴، موفقیتی مثال‌زدنی در جذب کاربر داشته است. ایده این پروژه در بخش بازاریابی، درگیر‌کردن هرچه بیشتر ذهن کاربران است و به همین خاطر از ابتدا اطلاعات زیادی درباره این بازی و برنامه‌های آینده آن منتشر نشد. در واقع، افراد با گمانه‌زنی درباره اینکه نات کوین احتمالاً پروژه موفقی خواهد بود و سکه‌های ماین‌شده آنها روزی ارزش پیدا خواهد کرد، وارد این بازی می‌شوند.

تفاوت کلیدی نات کوین با سایر بازی‌ها یا پروژه‌های بلاکچینی که از ایده دریافت پاداش در ازای کلیک روی صفحه استفاده کرده‌اند هم این است که به نظر کاربران، نات کوین حامیان شناخته‌شده‌ای مثل تلگرام یا بنیاد تون دارد و به همین خاطر، راحت‌تر به آن اعتماد می‌کنند.

آیا می‌توان نات کوین را خرید و فروش کرد؟

نات کوین در حال حاضر در بلاکچین تون یا یک پلتفرم معاملاتی عرضه نشده است. بنابراین، امکان خرید ارز دیجیتال نات کوین و فروش آن فعلاً وجود ندارد. برنامه توسعه‌دهندگان این بازی برای عرضه توکن روی بلاکچین تا چند هفته بعد از شروع رسمی نات کوین تأیید نشده بود، اما اخیراً کانال تلگرام این پروژه با سبک‌وسیاق خاص خود و به‌صورت ضمنی عرضه این ارز دیجیتال روی بلاکچین و در پلتفرم‌های معاملاتی را برای آینده نزدیک تأیید کرده است.

تصویر زیر، نظرسنجی تشریفاتی نات کوین درباره عرضه‌کردن یا نکردن این ارز دیجیتال را نشان می‌دهد که در آن تمام گزینه‌ها در تأیید عرضه این توکن است. در این نظرسنجی امکان رأی‌دادن به همه گزینه‌ها باز است.

نات کوین تلگرام

نات کوین چه زمانی در صرافی‌های لیست می‌شود؟

تاریخ دقیق و قطعی عرضه نات کوین روی بلاکچین و همین‌طور در صرافی‌های ارز دیجیتال، هنوز مشخص نیست، اما تیم پشت این پروژه مجدداً یک نظرسنجی طنزآمیز در کانال خود منتشر و درباره عرضه توکن این بازی برای روز ۱ آوریل (۱۳ فروردین) از کاربران سؤال کرده است.

نات کوین تلگرام

کدام صرافی‌ها نات کوین دارند؟

با اینکه نات کوین هنوز در یک صرافی ارز دیجیتال عرضه نشده است، صفحه خالی قیمت آن در برخی پلتفرم‌های معاملاتی از جمله بایننس و بای بیت (By Bit) وجود دارد. ممکن است این صرافی‌ها در آینده نات کوین را لیست کنند، اما هیچ قطعیتی در این باره وجود ندارد.

نات کوین صرافی بایننس

قیمت نات کوین چند است؟

همان طور که گفته شد، تا زمانی که نات کوین در قالب یک ارز دیجیتال در بلاکچین و صرافی‌ها عرضه نشود، قیمتی ندارد و ارزش آن ۰ (صفر) دلار است. پیش‌بینی قیمت نات کوین هم به‌خاطر اطلاعات کمی که از این پروژه، سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده روی آن و حتی شکل عرضه آن در آینده وجود ندارد، امکان‌پذیر نیست.

نحوه کار نات کوین

همانطور که اشاره کردیم نات کوین در حال حاضر از طریق یک ربات یا مینی اپلیکیشن تلگرامی به کاربران ارائه می‌شود. کاربران تلگرام می‌توانند با عضویت در ربات و شروع بازی، با ضربه‌زدن روی یک دکمه به تعداد مشخصی نات کوین دریافت کنند. علاوه‌بر این امکان دعوت دوستان و دریافت نات کوین رایگان بیشتر نیز وجود دارد.

جدای از این، بخشی به نام اِرن (Earn) نیز در این بازی وجود دارد که کاربران می‌توانند با ورود به آن و انجام مأموریت یا تسک‌هایی مشخص، نات کوین دریافت کنند. این تسک‌ها اغلب از جنس عضویت یا کار با یک پروژه دیگر است که با بلاکچین تون یا پیام‌رسان تلگرام مرتبط می‌شود. این مسئله، حاکی از پتانسیل نات کوین برای استفاده‌شدن در تبلیغات پروژه‌های مرتبط با بنیاد تون است.

استخراج نات کوین چگونه است؟

در حال حاضر تنها راه استخراج و دریافت نات کوین از طریق ربات تلگرامی رسمی نات کوین است و امکان خرید و فروش آن وجود ندارد. استخراج نات کوین بر اساس روش‌های ماینینگ متداول انجام نمی‌شود، بلکه کاربران برای استخراج و دریافت آن باید وارد ربات تلگرامی شوند و با ضربه زدن روی یک دکمه، نات کوین بگیرند. برای افزایش تعداد نات کوین‌های دریافتی راه‌های دیگری مثل افزایش انرژی از بخش بوستس (Boosts)، افزایش سرعت شارژ مجدد، زدن چند ضربه همزمان (Multitap) و استفاده از اپلیکیشن‌های لمس خودکار صفحه یا تپ بات (Tap Bot) روی تلفن همراه نیز وجود دارد که در ادامه هرکدام را دقیق‌تر توضیح داده‌ایم.

معرفی ربات تلگرامی نات کوین

ربات تلگرام نات کوین

Alt: نات کوین تلگرام

ربات تلگرامی رسمی نات کوین از طریق آدرس «t.me/notcoin_bot» قابل دسترس است. هرکسی می‌تواند به‌صورت رایگان از این ربات استفاده کند و وارد مینی اپلیکیشن یا بازی تلگرامی نات کوین شود. اگر برای ورود به ربات از لینک معرفی شخص دیگری استفاده کنید، به هر دو نفر ۲٬۵۰۰ نات کوین رایگان تعلق می‌گیرد. اگر حساب تلگرام شخصی که دعوت شده است پریمیوم باشد، ۵۰٬۰۰۰ نات کوین رایگان به هر دو اهدا می‌شود.

بعد از ورود به بازی یک دکمه بزرگ به شکل سکه نمایش داده می‌شود که با ضربه‌زدن روی آن می‌توانید نات کوین دریافت کنید. همچنین می‌توانید با مصرف‌کردن مقداری از نات کوین‌های خودتان امکاناتی مثل انرژی، شارژ سریع‌تر (Recharging Speed)، چند ضربه همزمان و ربات ضربه خودکار (Auto Tap Bot) تهیه کنید و تعداد نات کوین‌های دریافتی خودتان را افزایش دهید. علاوه بر این، هر روزی که به ربات و بازی نات کوین سر بزنید می‌توانید مقداری انرژی کوین رایگان دریافت کنید.

از دیگر بخش‌های ربات تلگرامی نات کوین می‌توان به لیگ‌های آن اشاره کرد. کاربران بر اساس تعداد نات کوین‌های دریافتی وارد لیگ‌های مختلفی شامل لیگ برنزی، نقره‌ای، طلایی، پلاتینی و الماسی می‌شوند. علاوه‌بر لیگ‌ها، گروه‌های دیگری تحت‌عنوان اسکواد (Squad) نیز وجود دارند که اعضای آنها می‌توانند به‌صورت تیمی با هم رقابت کنند و هر اسکواد می‌تواند جدول رده‌بندی مختص خود را نیز داشته باشد. گفتنی است با پیوستن به یک اسکواد نیز برای اولین بار مقداری نات کوین به‌عنوان پاداش به شما تعلق می‌گیرید که از بخش Earn قابل دریافت است.

نحوه ساخت یا ورود به یک اسکواد نات کوین

اسکوادهای نات کوین در واقع کانال‌ها و گروه‌های عمومی تلگرامی هستند که بازیکنان دنبال‌کننده یک کانال یا عضو یک گروه بزرگ را برای رقابت با سایر تیم‌ها دور هم جمع می‌کنند. برای ملحق‌شدن به یک اسکواد می‌توانید در صفحه اصلی بازی روی گزینه «Join the squad» بزنید و لیست تیم‌های موجود را ببینید. علاوه‌بر این، می‌توانید گزینه «Join another squad» را بزنید و بعد آدرس کانال یا گروه موردنظر را برای ربات بفرستید تا در اسکواد دلخواه خودتان عضو شوید.

اصطلاحات و بخش‌های مهم بازی نات کوین

بازی نات کوین بخش‌های مختلفی دارد که ممکن است در اولین مواجهه، بازیکنان را تا حدی گیج کند. به همین خاطر، در ادامه بخش‌های مختلف و اصطلاحات مربوط به این بازی را توضیح می‌دهیم.

لیگ (League)

کاربران نات کوین بر اساس مجموع توکن‌هایی که ماین کرده‌اند، سطح‌بندی می‌شوند. این سطح‌بندی از برنزی شروع شده و تا الماسی ادامه دارد. سطوح بازیکنان در نات کوین طبق جدول زیر تعیین می‌شود.

لیگبازه امتیاز
برنزی (Bronze)۰ تا ۵٬۰۰۰
نقره‌ای (Silver)۵٬۰۰۱ تا ۲۰۰٬۰۰۰
طلایی (Gold)۲۰۰٬۰۰۱ تا ۲میلیون
پلاتینی (Platinium)۲٬۰۰۰٬۰۰۱ تا ۱۰میلیون
الماسی (Diamond)۱۰میلیون به بالا

اسکواد (Squad)

اسکوادها تیم‌هایی هستند که کانال‌ها یا گروه‌های تلگرامی تشکیل می‌دهند و با سایر کانال‌های به رقابت می‌پردازند. اسکواد برخی کانال‌های معروف مثل کانال پاول دورف (Pavel Durov) یا صرافی‌هایی مثل بایننس و اوکی‌اکس (OKX) نیز در نات کوین تشکیل شده است.

بوستس (Boosts)

بوستس بخشی در صفحه اول بازی نات کوین است که از طریق آن می‌توانید امکانات ویژه‌ای را دریافت یا با پرداخت نات کوین‌های ماین‌شده خود، خریداری کنید. این امکانات عبارت‌اند از:

توربو (Turbo):

یکی از بوسترهای نات کوین است که با آیکون موشک نمایش داده می‌شود و با هر بار استفاده از آن، برای چند ثانیه می‌توانید در ازای هر لمس صفحه چندین برابر نات کوین بیشتر دریافت کنید. روزانه ۳ توربو به هر کاربر داده می‌شود و ممکن است به‌صورت تصادفی هم چند موشک توربو هنگام بازی به شما نمایش داده شود که با لمس آن دریافت چندبرابری نات کوین شما فعال می‌شود.

فول انرژی (Full Energy):

یکی دیگر از بوسترهای نایت کوین است که مثل توربو هر روز ۳ عدد از آن به بازیکنان داده می‌شود. با لمس این بوستر ظرفیت انرژی شما به‌طو کامل پر می‌شود می‌تواند به ماین ادامه دهید.

مولتی تپ (Multitap):

یکی از بوسترهای خریدنی در نات کوین است که تعداد استخراج نات کوین با هر لمس شما را افزایش می‌دهد. مثلاً می‌توانید با هر لمس به جای یک نات کوین ۱۰ نات کوین بگیرید.

انرژی لیمیت (Energy Limit):

 ظرفیت استخراج کاربران در بازی نات کوین محدود است نمی‌توانید پشت سر هم نات کوین ماین کنید. با خرید این بوستر ظرفیت استخراج شما در هر دوره بیشتر می‌شود. مثلاً از ۱٬۰۰۰ نات کوین به ۳٬۰۰۰ نات کوین می‌رسد.

ریشارژینگ اسپید (Recharging Speed):

یک بوستر خریدنی است و سرعت پرشدن دوباره ظرفیت شما را بیشتر می‌کند.

ربات لمس خودکار (Auto Tap Bot):

با فعال کردن این ربات می‌توانید ساعاتی که در بازی حضور ندارید، مقدار مشخصی نات کوین ماین کنید.

نات کوین بوست تلگرام

اِرن (Earn)

ارن بخشی در نات کوین است که با مراجعه به آن و انجام مأموریت‌هایی مشخص، می‌توانید نات کوین‌های بیشتری دریافت کنید. مثلاً عضو شبکه‌های اجتماعی مربوط به یک پروژه شوید و ۱۰۰٬۰۰۰ نات کوین بگیرید. توکن‌هایی که در این بخش دریافت می‌کنید به موجودی شما در بازی اضافه می‌شود، اما روی عدد امتیاز (Score) شما تأثیر ندارد.

نات کوین ارن تلگرام

فرنز (Frens)

در بخش فرنز توضیحاتی درباره نحوه دعوت از دوستان و پاداش دریافتی به ازای هر دعوت در شرایط مختلف ارائه شده است. ضمناً می‌توانید فهرست دوستان دعوت‌شده خود و رده‌بندی برترین بازیکنان از نظر تعداد کاربران دعوت‌شده را هم از بخش فرنز مشاهده کنید.

 نات کوین فرنز تلگرام

چطور می‌توان نات کوین رایگان بیشتری دریافت کرد؟

تعداد نات کوین‌هایی که می‌توانید از طریق ضربه‌زدن روی دکمه دریافت کنید محدود است، اما راه دیگری نیز برای به دست آوردن نات کوین رایگان وجود دارد. می‌توانید با دعوت از دوستان خود به ربات، تعداد بیشتری نات کوین دریافت کنید. برای این کار کافی است در صفحه اصلی بازی روی گزینه «Frens» بزنید و بعد با زدن دکمه «Invite a fren» دوستان خود را به بازی دعوت کنید. همچنین می‌توانید لینک دعوت خودتان را کپی کنید و در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

اگر حساب تلگرام کسی که دعوت می‌کنید عادی باشد به هر نفر ۲٬۵۰۰ نات کوین رایگان تعلق می‌گیرد و برای حساب‌های پریمیوم این رقم به ۵۰٬۰۰۰ عدد می‌رسد. علاوه بر این، زمانی که دوستان شما وارد لیگ‌های بالاتر می‌شوند، به شما هم نات کوین‌های بیشتری به‌عنوان پاداش تعلق می‌گیرد. جدول زیر نشان می‌دهد که بسته به نوع حساب تلگرام دوستان شما، در هر لیگ چه تعداد نات کوین رایگان به شما پاداش داده خواهد شد:

لیگحساب عادیحساب پریمیوم
نقره‌ای۱۲٬۵۰۰ نات کوین۱۲۵٬۰۰۰ نات کوین
طلایی۲۵٬۰۰۰ نات کوین۲۵۰٬۰۰۰ نات کوین
پلاتینی۵۰٬۰۰۰ نات کوین۵۰۰٬۰۰۰ نات کوین
الماسی۱۰۰٬۰۰۰ نات کوین۱٬۰۰۰٬۰۰۰ نات کوین


برنامه‌های کلیک خودکار نات کوین

از آنجایی که کلیک‌کردن مداوم روی صفحه تلفن همراه حوصله‌سربر و سخت است، اغلب کاربران این بازی از اپلیکیشن‌های کلیک خودکار (Auto Clicker) روی صفحه استفاده می‌کنند. این برنامه‌ها کار کلیک‌کردن روی صفحه‌ها را به‌صورت دستورهای نرم‌افزاری انجام می‌دهند. فقط کافی است محل کلیک را روی صفحه مشخص کنید.

بهترین برنامه‌های کلیک خودکار اندروید

در حال حاضر اپلیکیشن «Auto Clicker – Automatic tap» با بیش از ۱۰۰میلیون دانلود در گوگل پلی، محبوب‌ترین برنامه کلیک خودکاری اندرویدی محسوب می‌شود. برنامه‌های «Auto Click – Automatic Clicker» و «Auto Tapper: Auto Clicker» نیز در رده‌های بعدی قرار می‌گیرند.

بهترین برنامه کلیک خودکار iOS

اپلیکیشن «Auto Clicker: Automatic Tap» در سیستم‌عامل iOS هم پرطرفدارترین برنامه کلیک خودکار است و سایر برنامه‌های موجود برای تلفن‌های همراه آیفون و تبلت‌های اپل (آیپد)، چندان مورد استقبال قرار نگرفته‌اند.

نحوه دریافت ایردراپ نات کوین

تیم نات کوین اخیراً در اطلاعیه در کانال تلگرام خود ایردراپ این ارز دیجیتال را به‌نوعی تأیید و شرایط دریافت آن را برای بازیکنان را توضیح داده است. آن‌طور که پیداست، موجودی هر کاربر اصلی‌ترین عامل در تعیین دریافتی او در ایردراپ است. البته مواردی مثل لیگ یا سطح بازیکن، تعداد دوستانی که به بازی دعوت کرده و فعالیت‌هایی که از ابتدا انجام داده است، روی دریافتی نهایی هر شخص تأثیر دارد.

آیا پروژه نات کوین قابل اعتماد است؟

نظرات مختلفی درباره اعتبار پروژه نات کوین وجود دارد. از آنجایی که بنیاد TON و تیم توسعه نات کوین اطلاعات زیادی درباره پروژه ارائه نکرده‌اند، نمی‌توان با قطعیت درباره معتبر بودن یا نبودن آن نظر داد. پروژه نات کوین فعلاً از کاربران پول مستقیمی دریافت نمی‌کند و از نظر مالی ضرر خاصی برای کاربران ندارد. هرچند به خاطر پاداش‌هایی که به حساب‌های پریمیوم تلگرام تعلق می‌گیرد، کاربران بیشتری اقدام به خرید حساب پریمیوم می‌کنند و این به‌صورت غیرمستقیم موجب افزایش درآمد تلگرام می‌شود.

در حال حاضر ورود به ربات تلگرامی و بازی نات کوین رایگان است و امکان خرید و فروش آن نیز وجود ندارد، بنابراین اگر کسی برای عضویت در ربات یا ارسال نات کوین از شما درخواست پول کرد، احتمالاً با یک اسکم یا کلاهبرداری مواجه هستید.

آینده نات کوین چه می‌شود؟

با توجه به اطلاعاتی که تا امروز درباره بازی نات کوین در دسترس است، باید گفت عرضه توکن نات کوین روی بلاکچین و در صرافی‌ها برای آینده به‌نوعی قطعی شده است. تاریخ دقیق عرضه نات کوین مشخص نیست، اما همان طور که پیش‌تر گفته شد، ۱ آوریل (۱۳ فروردین) یکی از تاریخ‌های احتمالی است.

طبق شواهدی که تیم نات کوین در کانال تلگرام خود منتشر کرده است، بعد از عرضه این توکن روی بلاکچین، دیگر واحد جدیدی استخراج نخواهد شد و توکن‌های باقی‌مانده هم با سازوکاری رفته‌رفته سوزانده می‌شوند. به این نکته هم اشاره شده است که استخراج نات کوین به‌نوعی از طریق استخرهای مشارکت ادامه پیدا می‌کند، اما جزئیات بیشتری در مورد چگونگی این فرایند ارائه نشده است.

نکته سؤال برانگیزی که درمورد نات کوین وجود دارد، این است که آیا بعد از عرضه این ارز دیجیتال نیز همچنان سازوکاری برای جلب‌توجه کاربران وجود خواهد داشت یا نه. نات کوین همین حالا هم پتانسیل خود را برای تبلیغ دیگر پروژه‌های اکوسیستم تون و البته تلگرام نشان داده است که موضوع محسوب می‌شود، اما اینکه در آینده تا چه اندازه موفق خواهد بود، بستگی به برنامه‌های آتی توسعه‌دهندگان این بازی دارد.

جمع‌بندی

نات کوین یکی از پروژه‌های پرسروصدای ارز دیجیتال است که فعلاً نمی‌توان با قطعیت درباره آینده آن نظر داد. استقبال اولیه از این میم کوین و بازی تلگرامی در روزهای ابتدایی حتی از پروژه‌هایی مثل استپن (GMT) یا اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) نیز بیشتر بود. نات کوین هنوز روی بلاکچین TON مینت نشده است و صرفاً به عنوان یک دارایی داخل بازی و بدون ارزش مادی در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. باید منتظر ماند و دید که برنامه تیم توسعه نات کوین چیست و آیا نات کوین در صرافی‌های بزرگ لیست خواهد شد یا خیر.

نات کوین برای تلگرام است؟

نات کوین یک بازی درون تلگرام است که تیم اوپن بیلدرز وابسته به بنیاد تون آن را ساخته است.

نات کوین ارز دیجیتال دارد؟

نات کوین فعلاً یک توکن درون بازی است و مثل ارزهای دیجیتال رایج عرضه نشده است، اما قرار است در آینده روی بلاکچین و صرافی‌ها عرضه شود.

از کجا می‌توان نات کوین خرید؟

در حال حاضر نات کوین در بلاکچین و هیچ‌کدام از صرافی‌های ارز دیجیتال عرضه نشده است و قابل معامله نیست.

قیمت نات کوین بعد از عرضه چقدر خواهد بود؟

پیش‌بینی قیمت نات کوین با توجه به اطلاعات کمی که از این بازی و شکل عرضه ارز دیجیتال آن وجود دارد، فعلاً امکان‌پذیر نیست.

نات کوین کلاهبرداری است؟

نات کوین توسط تیم‌های فعال در توسعه بلاکچین تون پشتیبانی می‌شود، فعلاً از کاربران پول مستقیمی دریافت نمی‌کند و از نظر مالی ضرر خاصی برای کاربران ندارد.

محمدعلی معصومی

مترجم و نویسنده محتوا

نوشته های مشابه

‫13 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =