رمزارزها

نات کوین چیست؟ آشنایی با ارز دیجیتال NOT و بازی Notcoin

حوالی سال ۲۰۱۸ بود که توسعه‌دهندگان تلگرام تصمیم گرفتند بلاکچین لایه ۱ اختصاصی خودشان را با نام «Telegram Open Network» یا به اختصار تون کوین (TON) راه‌اندازی کنند. پس از مدتی، توسعه و نگهداری این پروژه به بنیاد تون (TON) سپرده شد و حالا، طی ماه‌های اخیر، تیمی وابسته به TON از پروژه جدید و پرسروصدای خود با عنوان نات کوین (Notcoin یا به اختصار NOT) رونمایی کرده است.

نات کوین نوعی بازی کریپتویی برای کسب درآمد «Play-To-Earn» یا به اختصار P2E محسوب می‌شود که کاربران آن می‌توانند از طریق بازی‌کردن درآمد کسب کنند. نات کوین از همان روزهای ابتدایی معرفی، توجه تعداد زیادی از کاربران را به خود جلب کرد و تاکنون گمانه‌زنی‌های مختلفی درباره آینده آن مطرح شده است.

در این مقاله از مجله نوبیتکس قصد داریم پروژه ارز دیجیتال نات کوین یا NOT و نحوه کار آن را بررسی کرده و به آخرین تغییرات و اخبار این پروژه اشاره کنیم. اگر دوست دارید بدانید نات کوین چیست و به دنبال منبعی برای آشنایی با نات کوین و نحوه کار آن هستید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

فهرست عناوین

نات کوین (Notcoin) چیست؟

نات کوین

نات کوین (Notcoin با نام اختصاری NOT) پروژه مجموعه اوپن بیلدرز (Open Builders)، وابسته به بنیاد تون است که اواسط نوامبر ۲۰۲۳ (آبان ۱۴۰۲) نسخه بتا یا اولیه آن راه‌اندازی شد. نات کوین یک مینی اپلیکیشن یا نوعی ربات تلگرامی است که ابتدا به کاربران اجازه می‌داد با لمس یا کلیک روی یک آیکون سکه، ارز دیجیتالی با عنوان Notcoin یا NOT را استخراج (ماین) کنند. نات کوین ابتدا به‌عنوان یک دارایی درون بازی در اختیار کاربران قرار می‌گرفت و امکان فروش مستقیم یا واریز و برداشت آن وجود نداشت. با این حال، توسعه‌دهندگان این بازی اخیراً توکن NOT را روی بلاکچین تون عرضه کرده‌اند و خرید و فروش ارز نات کوین از روز پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت در صرافی‌ها آغاز شده است.

با توجه به رشد قیمت ارزهای دیجیتال و استقبال از بازی‌های P2E در سال‌های اخیر، نات کوین نیز خیلی زود بر سر زبان‌ها افتاد و در همان ماه اول راه‌اندازی توانست نزدیک به ۵۰۰ هزار کاربر جذب کند. نسخه اولیه آن در مجموع به بیش از ۶۵۰ هزار کاربر رسید. نسخه رسمی Notcoin در اولین روز از سال ۲۰۲۴ معرفی و عرضه شد و طبق آخرین آماری که توسط تیم نات کوین اعلام شده است، در حال حاضر بیش از ۳۳ میلیون بازیکن دارد و به‌طور متوسط، روزانه بیش از ۶ میلیون نفر در این بازی فعال هستند.

معرفی تیم سازنده نات کوین

تیم open builders

نات کوین (NOT) یک میم کوین مبتنی بر شبکه TON تلگرام بوده و مجموعه اوپن بیلدرز آن را راه‌اندازی کرده است. این تیم در مجموع از ۱۰ عضو تشکیل شده است و ساشا پلاتوینوف (Sasha Plotvinov) مدیریت آن را بر عهده دارد. غیر از تون استارتر (Tonstarter)، پروژه مشهور و شناخته‌شده‌ای در سوابق اوپن بیلدرز دیده نمی‌شود. تیم توسعه این بازی مدعی است که ۱۰۰ درصد ماینینگ نات کوین به‌صورت شفاف توسط خود کاربران انجام شده و این پروژه مالک یا سرمایه‌گذار اختصاصی ندارد. حدس و گمان‌های زیادی درباره نات کوین و توسعه‌دهندگان آن مطرح می‌شود و برخی آن را بزرگترین بازی Web3 تا به امروز می‌نامند.

ساشا پلاتوینوف بنیان‌گذار نات کوین
ساشا پلاتوینوف، بنیان‌گذار نات کوین و مدیر اوپن بیلدرز در سمت چپ تصویر

ارتباط نات کوین با تلگرام و تون کوین

صفحه‌های مربوط به بنیاد تون و اشخاص وابسته به آن، از ابتدای راه‌اندازی نات کوین درباره این بازی صحبت و به‌نوعی از آن حمایت می‌کردند. تیم اوپن بیلدرز، مجموعه سازنده نات کوین نیز وابسته به بنیاد تون فعالیت می‌کند و بازوی تأمین مالی و توسعه پروژه‌های جدید در اکوسیستم تون محسوب می‌شود.

این بازی جنجالی، مثل سایر پروژه‌های مرتبط با تون کوین ارتباط نزدیکی با پیام‌رسان تلگرام دارد. برای مثال، پاول دورف (Pavel Durov)، بنیان‌گذار تلگرام، در گذشته با کانال تلگرامش در این بازی اسکواد (Squad) یا تیم تشکیل داده بوده. چندی پیش هم بخشی تحت‌عنوان «ارسال نات کوین به حساب دورف» (Send Notcoins to Durov’s balance) به بازی نات کوین اضافه شده بوده که به کاربران اجازه می‌داد درصدی از موجودی خود را به حساب دورف بزنند. در ادامه و بعد از پایان این برنامه نیز تیم نات کوین در کانال تلگرام خود اعلام کرد به هر کاربری که مقداری از موجودی خود را برای دورف ارسال کرده است، دو برابر نات کوین به‌عنوان پاداش اهدا می‌کند.

نات کوین تلگرام
بخش مربوط به ارسال نات کوین برای پاول دورف، بنیان‌گذاری تلگرام

پشتوانه و ماهیت پروژه نات کوین

به گفته تیم نات کوین، NOT یک میم کوین جدید ویژه شبکه تون کوین است که امکان به دست آوردن آن از طریق یک ربات تلگرامی وجود دارد. در واقع کاربران در ماه‌های ابتدایی فعالیت این پروژه و قبل از پایان استخراج NOT، می‌توانستند با ورود به یک ربات یا مینی اپلیکیشن تلگرامی و کلیک روی یک دکمه، نات کوین دریافت کنند. با اینکه تیم توسعه بازی از اصطلاح ماینینگ نات کوین استفاده می‌کند، فرایند تولید این توکن شبیه به ماینینگ ارزهای دیجیتال مبتنی بر اثبات کار دیگر نظیر بیت کوین (BTC) نیست که تولید آن بر مبنای توان پردازشی و حل مسئله باشد.

معاملات نات کوین در صرافی‌ها از روز پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت شروع شد. صرافی ارز دیجیتال نوبیتکس نیز کمی بعدتر این ارز دیجیتال را به بازار معاملاتی خود اضافه کرد. بعد از عرضه نات کوین، قیمت این ارز دیجیتال تحت‌تأثیر فشار فروش کاربران بازی، سقوط شدیدی را تجربه کرد. در حال حاضر اما، قیمت نات کوین فاصله زیادی با زمان عرضه خود ندارد و به‌خوبی بازیابی شده است.

شعار تیم نات کوین یعنی «Probably nothing» به معنی «احتمالاً چیزی نیست» بوده که نوعی کنایه در فضای ارزهای دیجیتال برای اشاره به پروژه‌های دارای پتانسیل است. نات کوین همچنان و با وجود عرضه این توکن در بازار، وب‌سایت رسمی، وایت‌ پیپر یا نقشه راه مشخصی ندارد و اطلاعات مرتبط با آن از طریق کانال تلگرام یا حساب توییتر نات کوین و سایت بنیاد تون منتشر می‌شود.

دلیل محبوبیت نات کوین چیست؟

نات کوین از زمان شروع رسمی کار خود در ابتدای سال ۲۰۲۴، موفقیتی مثال‌زدنی در جذب کاربر داشته است. ایده این پروژه در بخش بازاریابی، درگیر‌کردن هرچه بیشتر ذهن کاربران است و به همین خاطر از ابتدا اطلاعات زیادی درباره این بازی و برنامه‌های آینده آن منتشر نشد. در واقع، افراد با گمانه‌زنی درباره اینکه نات کوین احتمالاً پروژه موفقی خواهد بود و سکه‌های ماین‌شده آنها روزی ارزش پیدا خواهد کرد، وارد این بازی می‌شدند.

تفاوت کلیدی نات کوین با سایر بازی‌ها یا پروژه‌های بلاکچینی که از ایده دریافت پاداش در ازای کلیک روی صفحه استفاده کرده‌اند هم این است که به نظر کاربران، نات کوین حامیان شناخته‌شده‌ای مثل تلگرام یا بنیاد تون دارد و به همین خاطر، راحت‌تر به آن اعتماد می‌کنند. بعد از نات کوین بازی‌های مشابه زیادی مثل تپ سواپ شروع به کار کردند، اما تا امروز هیچ کدام از این بازی‌ها به اندازه نات کوین در جذب کاربر موفق ظاهر نشده است.

آیا می‌توان نات کوین را خرید و فروش کرد؟

نات کوین هم اکنون در قالب یک ارز دیجیتال بر بستر شبکه تون عرضه شده است و می‌توان آن را در صرافی‌های ارز دیجیتال خرید و فروش کرد. توکن نات کوین از روز ۱۶ مه (۲۷ اردیبهشت) در صرافی‌های ارز دیجیتال لیست و معاملات آن آغاز شده است. در ادامه راهنمای کامل برداشت و فروش نات کوین را برای شما تهیه کرده‌ایم.

آموزش فروش نات کوین

برای برداشت و فروش نات کوین‌های خود باید مراحل زیر را طی کنید. فروش نات کوین یا برداشت این توکن از داخل ربات بازی، با نصب و وصل‌کردن کیف پول به ربات شروع می‌شود.

۱. نصب کیف پول تون کوین

توکن نات روی شبکه تون کوین (TON) عرضه شده است. پس برای نگهداری و جابه‌جایی این ارز دیجیتال به یک کیف پول تون کوین نیاز دارید. از بین گزینه‌هایی که در بخش Claim ربات نات کوین به کاربران معرفی شده، کیف پول غیرامانی تون کیپر (Tonkeeper) مناسب‌ترین گزینه است. می‌توانید با نصب این کیف از وب‌سایت رسمی آن، یک آدرس جدید ساخته و آن را به ربات وصل کنید. اگر برای راه‌اندازی کیف پول جدید نیاز به راهنمایی دارید، می‌توانید مقاله آموزش کامل کار با کیف پول تون کیپر را در مجله نوبیتکس بخوانید.

۲. خرید تون کوین برای پرداخت کارمزد

برای برداشت نات کوین نیاز به انجام یک تراکنش روی شبکه تون کوین و پرداخت کارمزد دارید. کارمزدها در شبکه تون کوین در قالب توکن TON پرداخت می‌شود. تنها با داشتن حدود ۲ دلار تون کوین در کیف پول خود می‌توانید این تراکنش را انجام دهید. اگر از قبل در کیف پول خود تون کوین ندارید، می‌توانید برای خرید TON از صرافی نوبیتکس اقدام کنید.

۳. اتصال ربات نات کوین به کیف پول تون کیپر برای برداشت

بعد از نصب، ساخت کیف پول و یادداشت عبارت بازیابی روی کاغذ، می‌توانید وارد ربات نات کوین در تلگرام شوید. در صفحه اصلی نات کوین گزینه‌ای برای دریافت توکن‌های NOT استخراج‌شده توسط کاربران با عنوان Claim قرار داده شده است. روی Claim بزنید.

برداشت و فروش نات کوین

حالا از شما خواسته می‌شود تا کیف پول خود را به ربات وصل کنید. برای این کار روی Connect wallet بزنید.

فروش نات کوین

در مرحله بعد باید کیف پولی که قصد وصل‌کردن آن به ربات نات کوین را دارید انتخاب کنید. بهترین گزینه کیف پول تون کیپر است.

برداشت و فروش نات کوین

بعد از انتخاب کیف پول، وارد اپلیکیشن تون کیپر شده و باید مجوز اتصال ربات به آدرس خود را تأیید کنید. برای این کار در محیط اپلیکیشن تون کیپر روی Connect wallet بزنید و رمز کیف پول خود را برای تأیید اتصال وارد کنید.

وصل کردن تون کیپر به نات کوین

حالا به‌صورت خودکار به ربات بر می‌گردید و در صفحه اصلی می‌توانید با زدن روی آیکون فلش یا برداشت، برای انتقال نات کوین‌ها خود به کیف پول تون کیپر اقدام کنید.

برداشت نات کوین

این گزینه به شما امکان واریز نات کوین به کیف پول‌هایی مثل تون کیپر را می‌دهد که غیرامانی هستند و کنترل کامل آن در اختیار خودتان است. بعد از انتقال نات کوین به تون کیپر می‌توانید آن را به کیف پول نات کوین خود در صرافی ارز دیجیتال نوبیتکس منتقل کرده و در صورت تمایل برای فروش بگذارید. در صورتی که برای انتقال نات کوین از تون کیپر به نوبیتکس نیاز به راهنمایی دارید، می‌تواند مطلب آموزش واریز و برداشت نات کوین را بخوانید.

برداشت و فروش نات کوین

تبدیل ووچرهای نات کوین به توکن NOT

اگر در گذشته ووچرهای نات کوین را خریداری کرده‌اید، اکنون می‌تواند در خود ربات مطابق تصاویر زیر آن را به نات کوین تبدیل کنید.

فروش و برداشت نات کوین

آموزش خرید نات کوین

برای خرید نات کوین می‌توانید از صرافی ارز دیجیتال نوبیتکس اقدام کنید. در نوبیتکس امکان خرید و فروش نات کوین در دو بازار ریالی و تتری (دلاری) وجود دارد. ضمن اینکه نوبیتکس کمترین کارمزد را از معاملات کاربران خود دریافت می‌کند.

قیمت نات کوین چند است؟

قیمت هر واحد نات کوین در حال حاضر حدود ۰.۰۰۹۶ دلار معادل ۵۶۶ تومان است. این نرخ مرتب تغییر می‌کند و برای مشاهده قیمت لحظه‌ای نات کوین می‌توانید به صفحه قیمت نات کوین در نوبیتکس مراجعه کنید. تصویر زیر هم نمودار قیمت نات کوین در بازار نوبیتکس را نشان می‌دهد.

نمودار قیمت نات کوین
نمودار یک ساعته قیمت نات کوین

پایان استخراج نات کوین

در تاریخ ۱ آوریل (۱۳ فروردین) استخراج نات کوین به پایان رسید و این مسئله در خود ربات هم اعلام شد. در حال حاضر امکان استخراج نات کوین‌های جدید وجود ندارد، اما طبق گفته توسعه‌دهندگان این بازی، قرار است استخراج نات کوین با مدلی متفاوت از قبل، پیچیدگی بیشتر و پاداش کمتر ادامه پیدا کند. این مدل جدید همان استیکینگ نات کوین است که در ادامه بیشتر درباره آن توضیح می‌دهیم.

استیک نات کوین چیست؟

استیکینگ توکن‌های NOT در بازی نات کوین، بخشی از برنامه‌های تیم توسعه این پلفترم برای درگیر نگهداشتن کاربران و حفظ ارزش این ارز دیجیتال است. این برنامه «Explore & Earn» نام دارد و سه سطح برنز، نقره‌ای، طلایی و ویژه (Premium) برای آن در نظر گرفته شده است. طبق توضیح تیم توسعه نات کوین، کاربرانی که موجودی خود را تا قبل از روز ۱۶ مه (۲۷ اردیبهشت) در این ربات استیک کنند، به سطوح بالاتر این برنامه می‌رسند. با پیشرفت به سطوح بالاتر نیز پاداش کاربران در ازای استیکینگ بیشتر می‌شود. گفتنی است استیکینگ نات کوین هنوز در مرحله بِتا یا تست اولیه قرار دارد و فعلاً به‌طور کامل قابل‌استفاده نیست.

استیکینگ نات کوین
صفحه مربوط به استیکینگ نات کوین

منبع تأمین این پاداش‌ها نیز نات کوین‌هایی است که پروژه‌های مختلف برای تبلیغ محصولات خود در ربات نات کوین خریداری و پرداخت می‌کنند. البته میزان یا نرخ پاداشی که قرار است برای این دوره ۳۰ روزه به کاربران داده شود، مشخص نیست. در مطلب معرفی استیکینگ نات کوین هم مجدداً از شعار همیشگی «Probably Nothing» در پاسخ به سؤال مربوط به پاداش کاربران از این مشارکت استفاده شده است.

استیک نات کوین

کدام صرافی‌ها نات کوین دارند؟

نات کوین در حال حاضر هم در صرافی‌های متمرکز و هم صرافی‌های غیرمتمرکز عرضه شده است. نوبیتکس بهترین انتخاب برای خرید یا فروش نات کوین در یک صرافی متمرکز است. اگر زمانی به یک صرافی غیرمتمرکز برای خرید و فروش نات کوین نیزا پیدا کردید، STON.fi یکی از گزینه‌های موجود است.

استخراج نات کوین چگونه است؟

در حال حاضر امکان استخراج نات کوین و دسترسی به بخش‌های قدیمی بازی وجود ندارد، اما از آنجایی که شکل کار نسخه ابتدایی نات کوین می‌تواند جالب باشد، آن را توضیح می‌دهیم.

تنها راه استخراج نات کوین از طریق ربات تلگرامی رسمی نات کوین است. استخراج نات کوین بر اساس روش‌های ماینینگ متداول انجام نمی‌شود، بلکه کاربران برای استخراج و دریافت آن باید وارد ربات تلگرامی شوند و با ضربه زدن روی یک دکمه، نات کوین بگیرند. برای افزایش تعداد نات کوین‌های دریافتی راه‌های دیگری مثل افزایش انرژی از بخش بوستس (Boosts)، افزایش سرعت شارژ مجدد، زدن چند ضربه همزمان (Multitap) و استفاده از اپلیکیشن‌های لمس خودکار صفحه یا تپ بات (Tap Bot) روی تلفن همراه نیز وجود دارد که در ادامه هرکدام را دقیق‌تر توضیح داده‌ایم.

آموزش استخراج و دریافت نات کوین رایگان (نسخه قدیمی)

نات کوین
محیط بازی نات کوین در تلگرام

ربات تلگرامی رسمی نات کوین از طریق آدرس «t.me/notcoin_bot» قابل دسترس است. هرکسی می‌تواند به‌صورت رایگان از این ربات استفاده کند و وارد مینی اپلیکیشن یا بازی تلگرامی نات کوین شود. اگر برای ورود به ربات از لینک معرفی شخص دیگری استفاده کنید، به هر دو نفر ۲٬۵۰۰ نات کوین رایگان تعلق می‌گیرد. اگر حساب تلگرام شخصی که دعوت شده است پریمیوم باشد، ۵۰٬۰۰۰ نات کوین رایگان به هر دو اهدا می‌شود.

بعد از ورود به بازی یک دکمه بزرگ به شکل سکه نمایش داده می‌شود که با ضربه‌زدن روی آن می‌توانید نات کوین دریافت کنید. همچنین می‌توانید با مصرف‌کردن مقداری از نات کوین‌های خودتان امکاناتی مثل انرژی، شارژ سریع‌تر (Recharging Speed)، چند ضربه همزمان و ربات ضربه خودکار (Auto Tap Bot) تهیه کنید و تعداد نات کوین‌های دریافتی خودتان را افزایش دهید. علاوه بر این، هر روزی که به ربات و بازی نات کوین سر بزنید می‌توانید مقداری انرژی کوین رایگان دریافت کنید.

از دیگر بخش‌های ربات تلگرامی نات کوین می‌توان به لیگ‌های آن اشاره کرد. کاربران بر اساس تعداد نات کوین‌های دریافتی وارد لیگ‌های مختلفی شامل لیگ برنزی، نقره‌ای، طلایی، پلاتینی و الماسی می‌شوند. علاوه‌بر لیگ‌ها، گروه‌های دیگری تحت‌عنوان اسکواد (Squad) نیز وجود دارند که اعضای آنها می‌توانند به‌صورت تیمی با هم رقابت کنند و هر اسکواد می‌تواند جدول رده‌بندی مختص خود را نیز داشته باشد. گفتنی است با پیوستن به یک اسکواد نیز برای اولین بار مقداری نات کوین به‌عنوان پاداش به شما تعلق می‌گیرید که از بخش Earn قابل دریافت است.

نحوه ساخت یا ورود به یک اسکواد نات کوین

اسکوادهای نات کوین در واقع کانال‌ها و گروه‌های عمومی تلگرامی هستند که بازیکنان دنبال‌کننده یک کانال یا عضو یک گروه بزرگ را برای رقابت با سایر تیم‌ها دور هم جمع می‌کنند. برای ملحق‌شدن به یک اسکواد می‌توانید در صفحه اصلی بازی روی گزینه «Join the squad» بزنید و لیست تیم‌های موجود را ببینید. علاوه‌بر این، می‌توانید گزینه «Join another squad» را بزنید و بعد آدرس کانال یا گروه موردنظر را برای ربات بفرستید تا در اسکواد دلخواه خودتان عضو شوید.

اصطلاحات و بخش‌های مهم بازی نات کوین

بازی نات کوین بخش‌های مختلفی دارد که ممکن است در اولین مواجهه، بازیکنان را تا حدی گیج کند. به همین خاطر، در ادامه بخش‌های مختلف و اصطلاحات مربوط به این بازی را توضیح می‌دهیم.

لیگ (League)

کاربران نات کوین بر اساس مجموع توکن‌هایی که ماین کرده‌اند، سطح‌بندی می‌شوند. این سطح‌بندی از برنزی شروع شده و تا الماسی ادامه دارد. سطوح بازیکنان در نات کوین طبق جدول زیر تعیین می‌شود.

لیگبازه امتیاز
برنزی (Bronze)۰ تا ۵٬۰۰۰
نقره‌ای (Silver)۵٬۰۰۱ تا ۲۰۰٬۰۰۰
طلایی (Gold)۲۰۰٬۰۰۱ تا ۲میلیون
پلاتینی (Platinium)۲٬۰۰۰٬۰۰۱ تا ۱۰میلیون
الماسی (Diamond)۱۰میلیون به بالا

اسکواد (Squad)

اسکوادها تیم‌هایی هستند که کانال‌ها یا گروه‌های تلگرامی تشکیل می‌دهند و با سایر کانال‌های به رقابت می‌پردازند. اسکواد برخی کانال‌های معروف مثل کانال پاول دورف (Pavel Durov) یا صرافی‌هایی مثل بایننس و اوکی‌اکس (OKX) نیز در نات کوین تشکیل شده است.

بوستس (Boosts)

بوستس بخشی در صفحه اول بازی نات کوین است که از طریق آن می‌توانید امکانات ویژه‌ای را دریافت یا با پرداخت نات کوین‌های ماین‌شده خود، خریداری کنید. این امکانات عبارت‌اند از:

استخراج نات کوین
بخش Boosts در بازی نات کوین
توربو (Turbo)

یکی از بوسترهای نات کوین است که با آیکون موشک نمایش داده می‌شود و با هر بار استفاده از آن، برای چند ثانیه می‌توانید در ازای هر لمس صفحه چندین برابر نات کوین بیشتر دریافت کنید. روزانه ۳ توربو به هر کاربر داده می‌شود و ممکن است به‌صورت تصادفی هم چند موشک توربو هنگام بازی به شما نمایش داده شود که با لمس آن دریافت چندبرابری نات کوین شما فعال می‌شود.

فول انرژی (Full Energy)

یکی دیگر از بوسترهای نایت کوین است که مثل توربو هر روز ۳ عدد از آن به بازیکنان داده می‌شود. با لمس این بوستر ظرفیت انرژی شما به‌طو کامل پر می‌شود می‌تواند به ماین ادامه دهید.

مولتی تپ (Multitap)

یکی از بوسترهای خریدنی در نات کوین است که تعداد استخراج نات کوین با هر لمس شما را افزایش می‌دهد. مثلاً می‌توانید با هر لمس به جای یک نات کوین ۱۰ نات کوین بگیرید.

انرژی لیمیت (Energy Limit)

 ظرفیت استخراج کاربران در بازی نات کوین محدود است نمی‌توانید پشت سر هم نات کوین ماین کنید. با خرید این بوستر ظرفیت استخراج شما در هر دوره بیشتر می‌شود. مثلاً از ۱٬۰۰۰ نات کوین به ۳٬۰۰۰ نات کوین می‌رسد.

ریشارژینگ اسپید (Recharging Speed)

یک بوستر خریدنی است و سرعت پرشدن دوباره ظرفیت شما را بیشتر می‌کند.

ربات لمس خودکار (Auto Tap Bot)

با فعال کردن این ربات می‌توانید ساعاتی که در بازی حضور ندارید، مقدار مشخصی نات کوین ماین کنید.

اِرن (Earn)

ارن بخشی در نات کوین است که با مراجعه به آن و انجام مأموریت‌هایی مشخص، می‌توانید نات کوین‌های بیشتری دریافت کنید. مثلاً عضو شبکه‌های اجتماعی مربوط به یک پروژه شوید و ۱۰۰٬۰۰۰ نات کوین بگیرید. توکن‌هایی که در این بخش دریافت می‌کنید به موجودی شما در بازی اضافه می‌شود، اما روی عدد امتیاز (Score) شما تأثیر ندارد.

استخراج نات کوین رایگان
بخش Earn در بازی نات کوین

فرنز (Frens)

در بخش فرنز توضیحاتی درباره نحوه دعوت از دوستان و پاداش دریافتی به ازای هر دعوت در شرایط مختلف ارائه شده است. ضمناً می‌توانید فهرست دوستان دعوت‌شده خود و رده‌بندی برترین بازیکنان از نظر تعداد کاربران دعوت‌شده را هم از بخش فرنز مشاهده کنید.

استخراج رایگان نات کوین
بخش Frens در بازی نات کوین

چطور می‌توان نات کوین رایگان بیشتری دریافت کرد؟ (نسخه قدیمی)

تعداد نات کوین‌هایی که می‌توانید از طریق ضربه‌زدن روی دکمه دریافت کنید محدود است، اما راه دیگری نیز برای به دست آوردن نات کوین رایگان وجود دارد. می‌توانید با دعوت از دوستان خود به ربات، تعداد بیشتری نات کوین دریافت کنید. برای این کار کافی است در صفحه اصلی بازی روی گزینه «Frens» بزنید و بعد با زدن دکمه «Invite a fren» دوستان خود را به بازی دعوت کنید. همچنین می‌توانید لینک دعوت خودتان را کپی کنید و در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

اگر حساب تلگرام کسی که دعوت می‌کنید عادی باشد به هر نفر ۲٬۵۰۰ نات کوین رایگان تعلق می‌گیرد و برای حساب‌های پریمیوم این رقم به ۵۰٬۰۰۰ عدد می‌رسد. علاوه بر این، زمانی که دوستان شما وارد لیگ‌های بالاتر می‌شوند، به شما هم نات کوین‌های بیشتری به‌عنوان پاداش تعلق می‌گیرد. جدول زیر نشان می‌دهد که بسته به نوع حساب تلگرام دوستان شما، در هر لیگ چه تعداد نات کوین رایگان به شما پاداش داده خواهد شد:

لیگحساب عادیحساب پریمیوم
نقره‌ای۱۲٬۵۰۰ نات کوین۱۲۵٬۰۰۰ نات کوین
طلایی۲۵٬۰۰۰ نات کوین۲۵۰٬۰۰۰ نات کوین
پلاتینی۵۰٬۰۰۰ نات کوین۵۰۰٬۰۰۰ نات کوین
الماسی۱۰۰٬۰۰۰ نات کوین۱٬۰۰۰٬۰۰۰ نات کوین


برنامه‌های کلیک خودکار نات کوین

از آنجایی که کلیک‌کردن مداوم روی صفحه تلفن همراه حوصله‌سربر و سخت است، اغلب کاربران این بازی از اپلیکیشن‌های کلیک خودکار (Auto Clicker) روی صفحه استفاده می‌کنند. این برنامه‌ها کار کلیک‌کردن روی صفحه‌ها را به‌صورت دستورهای نرم‌افزاری انجام می‌دهند. فقط کافی است محل کلیک را روی صفحه مشخص کنید.

بهترین برنامه‌های کلیک خودکار اندروید

در حال حاضر اپلیکیشن «Auto Clicker – Automatic tap» با بیش از ۱۰۰میلیون دانلود در گوگل پلی، محبوب‌ترین برنامه کلیک خودکاری اندرویدی محسوب می‌شود. برنامه‌های «Auto Click – Automatic Clicker» و «Auto Tapper: Auto Clicker» نیز در رده‌های بعدی قرار می‌گیرند.

بهترین برنامه کلیک خودکار iOS

اپلیکیشن «Auto Clicker: Automatic Tap» در سیستم‌عامل iOS هم پرطرفدارترین برنامه کلیک خودکار است و سایر برنامه‌های موجود برای تلفن‌های همراه آیفون و تبلت‌های اپل (آیپد)، چندان مورد استقبال قرار نگرفته‌اند.

نحوه دریافت ایردراپ نات کوین

تیم نات کوین در اطلاعیه در کانال تلگرام خود ایردراپ این ارز دیجیتال را تأیید و شرایط دریافت آن را برای بازیکنان را توضیح داده است. آن‌طور که پیداست، موجودی هر کاربر اصلی‌ترین عامل در تعیین دریافتی او در ایردراپ است. البته مواردی مثل لیگ یا سطح بازیکن، تعداد دوستانی که به بازی دعوت کرده و فعالیت‌هایی که از ابتدا انجام داده است، روی دریافتی نهایی هر شخص تأثیر دارد. تاریخ برگزاری ایردراپ نات کوین نیز مثل تاریخ لیست‌شدن آن در صرافی‌ها مشخص نیست، اما این اتفاق در آینده نزدیک رخ خواهد داد.

آیا پروژه نات کوین قابل اعتماد است؟

بنیاد تون و البته پیام‌رسان تلگرام مشخصاً از نات کوین حمایت می‌کنند. معاملات این توکن نیز در صرافی‌های ارز دیجیتال شروع شده است. در مجموع تیمی شناخته‌شده پشت بازی نات کوین است، اما اینکه این پروژه تا چه حد برای سرمایه‌گذاری قابل‌اعتماد است، بستگی به عملکرد آن در آینده و برنامه‌های بعدی تیم توسعه نات کوین دارد.

آینده نات کوین چه می‌شود؟

توکن نات کوین روی بلاکچین عرضه شده و معاملات آن در صرافی‌ها از روز ۲۷ اردیبهشت شروع شده است. طبق توضحیاتی که تیم نات کوین منتشر کرده است، بعد از عرضه این توکن روی بلاکچین، دیگر واحد جدیدی استخراج نشده و توکن‌های باقی‌مانده هم با سازوکاری رفته‌رفته سوزانده می‌شوند. به این نکته هم اشاره شده است که استخراج نات کوین به‌نوعی از طریق استخرهای مشارکت یا استیکینگ ادامه پیدا می‌کند. نات کوین همین حالا هم پتانسیل خود را برای تبلیغ دیگر پروژه‌های اکوسیستم تون و البته تلگرام نشان داده است که موضوع مهمی محسوب می‌شود، اما اینکه در آینده تا چه اندازه موفق خواهد بود، بستگی به برنامه‌های آتی توسعه‌دهندگان این بازی دارد.

جمع‌بندی

نات کوین یکی از پروژه‌های پرسروصدای ارز دیجیتال است. استقبال اولیه از این میم کوین و بازی تلگرامی در روزهای ابتدایی حتی از پروژه‌هایی مثل استپن (GMT) یا اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) نیز بیشتر بود. نات کوین روی بلاکچین TON مینت شده و در صرافی‌های ارز دیجیتال خرید و فروش می‌شود. باید منتظر ماند و دید که برنامه تیم توسعه نات کوین برای آینده چیست و آیا نات کوین به جمع ارزهای دیجیتال بزرگ بازار اضافه خواهد شد یا نه.

سؤالات متداول

نات کوین برای تلگرام است؟

نات کوین یک بازی درون تلگرام است که تیم اوپن بیلدرز وابسته به بنیاد تون آن را ساخته است.

نات کوین چه زمانی در صرافی‌ها لیست می‌شود؟

نات کوین روی شبکه تون کوین عرضه شده و معاملات آن در صرافی‌ها از پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت شروع شده است.

از کجا می‌توان نات کوین خرید؟

برای خرید و فروش نات کوین می‌توانید به صرافی ارز دیجیتال نوبیتکس مراجعه کنید.

چگونه نات کوین بفروشیم؟

با وصل‌کردن کیف پول‌هایی مثل تون کیپر به ربات نات کوین می‌توانید ارزهای دیجیتال خود را برداشت و برای فروش به نوبیتکس منتقل کنید.

قیمت نات کوین چقدر است؟

قیمت نات کوین در حال حاضر (۸ خرداد ۱۴۰۳) حدود ۰.۰۰۹۶ دلار است و مرتب تغییر می‌کند.

نات کوین کلاهبرداری است؟

نات کوین توسط تیم‌های فعال در توسعه بلاکچین تون پشتیبانی می‌شود و مجموعه اوپن بیلدرز آن را راه‌اندازی کرده است.

محمدامین علی‌یاری

از سال ۲۰۲۰ به‌عنوان نویسنده محتوا، خبرنگار و محقق توی فضای ارزهای دیجیتال و بلاکچین فعالیت می‌کنم. علاقه‌مند به پیداکردن پروژه‌های نوآورانه‌ای هستم که روی کاربردپذیری کریپتو تمرکز دارن. بعضی وقت‌ها ترید هم می‌کنم، اما بیشتر طرفدار سرمایه‌گذاری بلندمدت هستم.

نوشته های مشابه

‫17 دیدگاه ها

  1. سلام وقت بخیر
    صرافی نوبیتکس هم ناتکوین را لیست خواهد کرد؟
    لطفا درصورت امکان جواب سوالم را از طریق ایمیل هم برام ارسال کنید.
    با تشکر

  2. لطفا دیدگاه من رو تایید کنید. نوبیتکس نات کوین را لیست خواهد کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =