اخبار بیت کوین

دلیل ریزش قیمت بیت کوین و ارزهای دیجیتال چه بود؟ (۳۱ فروردین ۱۴۰۳)

در این مطلب دلایل ریزش قیمت بیت کوین در هر مقطع زمانی را بررسی می‌کنیم. این مقاله مرتب به‌روزرسانی شده و دلایل اصلی آخرین ریزش بزرگ بیت کوین و بازار ارزهای دیجیتال نیز در آن توضیح داده شده است. با مطالعه این گزارش می‌توانید ضمن کسب اطلاعات درباره علت ریزش روز گذشته قیمت بیت کوین، دلایل ریزش‌های تاریخی قیمت BTC را نیز مرور کنید.

کاهش قیمت بیت کوین در ۳۱ فروردین ۱۴۰۳
کاهش قیمت بیت کوین در ۳۱ فروردین ۱۴۰۳

دلایل اصلی ریزش بیت کوین در ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ عبارت‌اند از:

  • کاهش جریان ورود سرمایه به ETFهای اسپات
  • کاهش احتمال تغییر سیاست‌های فدرال رزرو

قیمت بیت کوین در ۳۱ فروردین به زیر محدوده ۶۰٬۰۰۰ دلار رسید و اصلاح آن در هفته گذشته باعث شد تا قیمت آلت کوین‌هایی مثل سولانا، آوالانچ، کاردانو و فایل کوین‌ بیش‌ از ۲۰ درصد کاهش یابد. صندوق‌های قابل‌معامله در بورس اسپات بیت کوین در روزهای گذشته با جریان خروج سرمایه قابل‌توجهی مواجه شدند و احتمالا در ریزش قیمت بیت کوین موثر بوده‌اند.

کاهش قیمت بیت کوین در ۲۶ فروردین ۱۴۰۳
کاهش قیمت بیت کوین در ۲۶ فروردین ۱۴۰۳

دلایل اصلی ریزش بیت کوین در ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ عبارت‌اند از:

  • ریسک‌های ژئوپلیتیکی
  • کاهش احتمال تغییر سیاست‌های فدرال رزرو و فرا رسیدن زمان پرداخت مالیات در آمریکا

قیمت بیت کوین در ۱۲ آوریل (۲۴ فروردین) به زیر محدوده ۶۵٬۰۰۰ دلار رسید و نزدیک به ۱ میلیارد دلار معامله در بازار مشتقات لیکویید شد. به نظر می‌رسد ریسک‌های ژئوپلیتیکی مهم‌ترین دلیل ریزش قیمت بیت کوین بوده است. علاوه بر این داده‌های تورمی آمریکا و صحبت‌های مقامات فدرال رزرو در روزهای گذشته نشان داد که احتمال کاهش نرخ بهره این کشور کاهش یافته است. علاوه بر این زمان پرداخت مالیات آمریکا هم فرا رسیده و به نظر می‌رسد این مسئله هم در افزایش فشار فروش بیت کوین موثر بوده است.

کاهش قیمت بیت کوین در ۱۴ فروردین ۱۴۰۳
کاهش قیمت بیت کوین در ۱۴ فروردین ۱۴۰۳

دلایل اصلی ریزش بیت کوین در ۱۴ فروردین ۱۴۰۳ عبارت‌اند از:

  • خروج سرمایه صندوق GBTC در ۱ آوریل (۱۳ فروردین)
  • داده‌های اقتصادی آمریکا

در این روز شاخص دلار آمریکا برای اولین بار در چهار ماه گذشته از مرز ۱۰۵ عبور کرد و رشد ماهانه خود را به ۲.۵۸ درصد رساند. علاوه بر این با انتشار داده‌های بازار کار آمریکا، احتمال کاهش نرخ بهره کاهش یافت. صندوق GBTC شرکت گری‌اسکیل (Grayscale) هم در ۱ آوریل (۱۳ فروردین) حدود ۳۰۲ میلیون دلار سرمایه را از دست داد. طبق گفته‌های جیمز سیفارت (James Seyffart)، تحلیلگر ETF بلومبرگ، این مبلغ بیشتر از حد انتظار بود. به طور کلی، در روز دوشنبه ETFهای اسپات بیت کوین با خالص جریان خروجی ۸۵.۷ میلیون دلاری مواجه شدند و صندوق‌های دیگر نتوانستند زیان GBTC را جبران کنند.

نمودار ساعتی قیمت بیت کوین در ۲۵ اسفند ۱۴۰۲
نمودار ساعتی قیمت بیت کوین در ۲۵ اسفند ۱۴۰۲

دلایل اصلی ریزش بیت کوین در ۲۵ اسفند ۱۴۰۲ عبارت‌اند از:

  • کاهش جریان ورود سرمایه ETFهای اسپات بیت کوین
  • انتشار داده‌های تورمی آمریکا

قیمت بیت کوین در ۱۵ مارس (۲۵ اسفند) به محدوده ۶۶٬۵۰۰ دلار سقوط کرد. جریان ورود سرمایه ETFهای اسپات بیت‌ کوین در تاریخ ۱۴ مارس (۲۴ اسفند) به ۱۳۳ میلیون دلار رسید که پایین‌ترین رکورد آن در ماه قبل‌تر محسوب می‌شد. علاوه بر این اکثر داده‌های اقتصادی آمریکا (از جمله شاخص CPI و شاخص PPI) بیشتر از پیش‌بینی‌ تحلیلگران بودند و نشان دادند که نرخ بهره آمریکا احتمالاً برای مدت بیشتری در سطوح بالا حفظ می‌شود.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + سه =