اخبار بیت کوین

کاهش تاثیر منفی صندوق GBTC بر بازار بیت کوین؛ آیا بیت کوین دوباره رشد می‌کند؟

کاهش حجم معاملات و فشار فروش GBTC معامله‌گران را به این نتیجه رسانده است که احتمالاً تاثیر منفی آن بر قیمت بیت کوین کاهش می‌یابد.

خلاصهٔ خبر

  • حجم معاملات روزانه ۲ ETF اسپات از صندوق  GBTC پیشی گرفت.
  • کاهش فشار فروش GBTC معامله‌گران را نسبت به آینده بیت کوین امیدوار کرده است.

موقعیت بیت کوین در محدوده ۴۲٬۵۰۰ الی ۴۳٬۵۰۰ دلار حفظ شده و تحلیلگران باور دارند که علت آن توقف فشار فروش صندوق GBTC شرکت گری‌اسکیل (Grayscale) است.

نمودار روزانه بیت کوین

حجم معاملات صندوق GBTC از ۱۱ ژانویه (۲۱ دی) بیشتر از بقیه ETFهای اسپات بود. با این حال صندوق IBIT بلک راک (BlackRock) و صندوق BITO شرکت پروشیرز (ٖٖProShares) از بین ۹ ETF اسپات موجود، اولین صندوق‌هایی بودند که حجم معاملات‌ آن‌ها از حجم معاملات GBTC پیشی گرفت. شایان ذکر است که این اتفاق در ۱ فوریه (۱۲ بهمن) رخ داد.

جیمز سیفارت (James Seyffart)، تحلیلگر ETF بلومبرگ، در ۱ فوریه (۱۲ بهمن) این خبر را منتشر و اعلام کرد که صندوق IBIT بیشترین حجم معاملات روزانه (به ارزش ۳۰۱ میلیون دلار) را به دست آورده است. علاوه بر این صندوق‌های BITO و GBTC به ترتیب با ۲۹۸ و ۲۹۲ میلیون دلار حجم معامله به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم قرار گرفتند. سیفارت تاکید کرد:

صندوق IBIT بلک راک اولین ETF اسپات بیت کوینی است که حجم معاملات روزانه آن بیشتر از GBTC شده است. با این حال حجم کل ۹۲۴ میلیون دلاری معاملات امروز به نوعی ناخوشایند بود چون اولین باری بود که شاخص مذکور به کم‌تر از یک میلیارد دلار می‌رسید.

البته در روزهای بعد این ترتیب تغییر کرد و GBTC دوباره به جایگاه اول خود برگشت. با این حال رقابت تنگاتنگ ETFهای اسپات نشان‌دهنده پویایی و تقاضای بالای این بازار است. تسلط GBTC بر ETFهای اسپات بیت کوین بیشتر به خاطر جریان خروجی سنگین آن به وجود آمده بود. این امر تا حد زیادی به توانایی سرمایه‌گذاران برای بازخرید سهام خود پس از تبدیل GBTC به ETF اسپات نسبت داده می‌شود؛ چراکه تا پیش از این، آن‌ها چنین گزینه‌ای نداشتند.

طبق تحقیقات صرافی بیت‌مکس (BitMEX)، کارمزد بالای GBTC هم در کاهش ۵.۸ میلیارد دلاری ارزش دارایی‌های تحت مدیریت آن موثر بوده است. این در حالی است که از ۱۱ ژانویه (۲۱ بهمن) ۹ ETF دیگر با ۷.۲ میلیارد دلار جریان ورودی مواجه شدند.

عملکرد ETFهای اسپات بیت کوین

با این حال، کاهش سلطه GBTC سرمایه‌گذاران را امیدوار کرده است. پیش از این، GBTC به طور متوسط ۷۰۰ میلیون دلار بیت کوین را به صرافی کوین بیس ارسال می‌کرد اما از ۲۶ ژانویه (۶ بهمن) خروج سرمایه آن به کم‌تر از ۳۰۰ میلیون دلار رسیده است. به عبارت دیگر، به طور کلی ۲۴٬۰۵۰ بیت کوین از GBTC خارج شده اما جریان خروجی آن در ۳۰ ژانویه (۱۰ بهمن) و ۲ فوریه (۱۳ بهمن) به ترتیب ۴٬۴۶۱ و ۴٬۴۳۳ BTC بوده است.

خالص جریان ورود و خروج سرمایه GBTC

تحلیلگران جی‌پی مورگان (JPMorgan) هم اعلام کرده‌اند که جریان خروجی GBTC به خاطر کسب سود عمدتاً به پایان رسیده و فشار منفی آن بر بیت کوین به مرور زمان کاهش خواهد یافت. شایان ذکر است که بخش زیادی از جریان خروجی GBTC به خاطر برداشت سود ۱ میلیارد دلاری صرافی FTX بوده که در حال حاضر به اتمام رسیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × چهار =