اخبار ارزهای دیجیتالاخبار بیت کوین

ارزش دارایی‌های تحت مدیریت ETF شرکت بلک راک به بیش از ۲ میلیارد دلار رسید

ارزش دارایی‌های تحت مدیریت (AUM) صندوق قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات بیت کوینِ شرکت بلک راک (BlackRock) در ۲۶ ژانویه (۶ بهمن)، تنها دو هفته پس از عرضه آن در بورس نزدک، به ۲ میلیارد دلار رسید.

خلاصهٔ خبر

  • AUM صندوق IBIT شرکت بلک راک به بیش از ۲ میلیارد دلار رسیده است.
  • تحلیلگران باور دارند که ارزش دارایی‌های تحت مدیریت ETFهای اسپات بیت کوین در سال اول راه‌اندازی آن‌ها به ۱۰ میلیارد دلار می‌رسد.

جیمز سیفارت (James Seyffart)، تحلیلگر ETF بلومبرگ، در توییت جدید خود اعلام کرد که با رشد قیمت بیت کوین در روزهای گذشته AUM صندوق بلک راک به ۲.۱۱ میلیارد دلار رسیده است. شایان ذکر است که قیمت بیت کوین در ۲۶ ژانویه (۶ بهمن) برای اولین بار در هفت روز از ۴۲٬۰۰۰ دلار عبور کرد.

دارایی‌های تحت مدیریت یا AUM نشان‌دهنده کل ارزش تمام دارایی‌های نگهداری‌شده توسط یک صندوق از طرف مشتریانش است. این بدان معنا است که صندوق IBIT بلک‌ راک بزرگترین ETF اسپات بیت کوین است و صندوق FBTC شرکت فیدلیتی (Fidelity) با ۱.۸ میلیارد دلار AUM در رتبه دوم قرار گرفته است.

توییت جیمز سیفارت درباره ETF اسپات بیت کوین بلک راک

به نظر می‌رسد بلک راک می‌خواهد از شهرت خود به عنوان بزرگ‌ترین شرکت مدیریت دارایی در جهان برای جذب مخاطبان بیشتر به ETF اسپات بیت کوین خود استفاده کند.

بر خلاف شرکت‌هایی مثل ون‌اِک (VanEck) که ETF خود را از طریق تبلیغات تلویزیونی توسعه داده‌اند، بلک راک تنها یک ویدیوی دو دقیقه‌ای را منتشر کرده است. در این ویدیو یکی از مدیران بلک راک ارزش بیت‌ کوین و چگونگی سرمایه‌گذاری در ETF جدید آن  را توضیح می‌دهد.

کارمزد سالانه ETFها هم می‌تواند به جذب سرمایه آن‌ها کمک کند. کارمزد ETF بلک راک برای ۱۲ ماه اول یا تا زمانی که AUM آن به ۵ میلیارد دلار برسد، تنها ۰.۱۲ درصد است. بعد از این مدت، کارمزد صندوق مذکور به ۰.۲۵ درصد می‌رسد.

کارمزد ETF اسپات بیت کوین شرکت آرک اینوست (ARK Invest)، ون‌اِک (VanEck) و بیت‌‌وایز (Bitwise) هم به ترتیب ۰.۲۱ درصد، ۰.۲۵ درصد و ۰.۲۰ درصد است. کارمزدهای ETFها مستقیماً از سرمایه‌گذاران گرفته نمی‌شود و از عملکرد خود این صندوق‌ها کسر می‌شود. این امر باعث می‌شود بازده سرمایه‌گذاران کاهش یابد.

سیفارت در گذشته پیش‌بینی کرده بود که ETFهای اسپات بیت کوین در سال اول راه‌اندازی خود ۱۰ میلیارد دلار سرمایه جمع‌آوری می‌کنند.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *